مهر/ سخنگوی وزارت خارجه فرانسه امروز در خصوص نشست وین گفت: گفتگوهای وین پیشرفت قابل توجهی داشته است؛ اما برای توافق باید بر مشکلات فنی و سیاسی غلبه کنیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه امروز سه شنبه به اظهارنظر پیرامون مذاکرات وین در خصوص احیای احتمالی برجام پرداخت و اعلام کرد که برای دستیابی به یک توافق باید بر مشکلات فنی و موانع سیاسی غلبه کرد.

بر اساس اعلام وبگاه وزارت خارجه فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفت: همانطور که وزیر خارجه فرانسه پس از ملاقات روز جمعه با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود مجدداً تایید کرد، گفتگوها در حال حاضر به ویژه در مورد هسته‌ای به پیشرفت قابل توجهی منجر شده است.

وی در این باره افزود: با این حال، برای دستیابی به توافق باید همچنان بر مشکلات فنی و موانع سیاسی قابل توجه غلبه کنیم. باید تصمیمات شجاعانه و قوی گرفته شود؛ زیرا در حال رسیدن به حساس‌ترین موضوعات هستیم. ما معتقدیم که این مذاکرات باید به سرعت از سر گرفته شوند.

سخنگوی دستگاه دپیلماسی فرانسه در ادامه اضافه کرد: پاریس همراه با شرکای اروپایی خود با هدف دستیابی به توافقی کاملاً رضایت بخش، به طور کامل متعهد به این مذاکرات است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایران تا کنون بارها تأکید کرده است که لغو تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا و نیز راستی آزمایی آنها برای بازگشت تهران به تعهدات هسته‌ای خود ضروری است.

توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف‌ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در ۸ ماه می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف‌های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق ماده‌های ۲۶ و ۳۶ برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

ایران روز پنجم اسفند سال گذشته اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم‌های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران موسوم به برجام است اما در عمل به بهانه‌های مختلف از انجام این کار سرباز می‌زند.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته‌ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان صورت گرفته است.

بر این اساس، تفاهم موقت و ۳ ماهه جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۱ اردیبهشت به پایان رسید؛ اما برای یک ماه دیگر تمدید شد.

طبق این تفاهم، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت‌های مهم هسته‌ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن توافق، در صورت عدم لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، مقام‌های تهران ضرب‌الاجل تعیین کرده، دسترسی بازرسان را به سایت‌های مهم هسته‌ای قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین‌های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

از سوی دیگر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح روز دوشنبه هفته جاری در نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات وین و مساله تمدید تفاهم با آژانس، اظهار کرد: تعهدات و وظایف دولت در قانون مجلس کاملاً روشن است. در مساله توافق ۳ ماهه با آژانس اتمی و چگونگی عدم ادامه آن هنوز تصمیم جدی اتخاذ نشده است. همچنین در خصوص پاک کردن اطلاعات دوربین‌های نظارتی نیز تصمیمی گرفته نشده است.