رژیم صهیونیستی همزمان با مذاکرات وین به‌نظر می‌رسد بار دیگر به نقش سنتی‌اش به‌عنوان «پلیس بد» مذاکرات برگشته و در تلاش است به نام مخالفت با برجام امتیازاتی کسب کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم- همزمان با سفر مقام‌های صهیونیستی به واشنگتن، تلاش‌های دولت «جو بایدن» برای وارد کردن خواست‌ها و مطالبات این رژیم در روند تحولات مربوط به مذاکرات با ایران شدت گرفته است.

«جو بایدن» بامداد سه‌شنبه در دیداری در دفتر کارش با «روون ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی گفت که اطمینان می‌دهد در دوران مسئولیت او ایران به «سلاح هسته‌ای» دست پیدا نخواهد کرد.

او به علاوه با اشاره به فرمانی که یک شب قبل‌تر برای حمله به مواضع گروه‌های مقاومت در مرز عراق و سوریه صادر کرده بود برای جلب نظر موافق رئیس رژیم صهیونیستی تلاش کرد. بایدن گفت: «من دستور حملات هوایی شب گذشته برای هدف قرار دادن پایگاه‌های مورد استفاده شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران که مسئول حملات اخیر به پرسنل آمریکایی در عراق بودند را صادر کردم.»

چند روز قبل‌تر «یائیر لاپید»، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی و «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و بر ضرورت هماهنگی اقداماتشان در خصوص ایران تأکید کرده بودند.

سفر مقام‌های رژیم صهیونیستی همزمان با انتشار گزارش‌هایی صورت گرفته که نشان می‌دهند این رژیم در تلاش است هم از ابزارها و امکاناتش برای اثرگذاری بر روند مذاکرات وین استفاده کند و هم به دنبال کسب امتیازهایی از طرف آمریکایی به بهانه این گفت‌وگوها است.

پایگاه آکسیوس چند روز پیش گزارش داده کابینه جدید رژیم صهیونیستی به ریاست  «نفتالی بنت» برنامه‌ای را برای تعامل با بایدن در خصوص مذاکرات وین در دستور کار قرار داده است. برخی از دیگر منابع خبری گزارش داده‌اند رژیم صهیونیستی گروهی از کارشناسان مسائل تحریمی را روانه واشنگتن کرده و قصد دارد درباره اینکه چه تحریم‌هایی علیه ایران باید حفظ شوند به رایزنی با طرف آمریکایی بپردازد.

گفته می‌شود یکی از دلایل تأخیر در هفتمین دور مذاکرات وین قصد دولت آمریکا برای انجام حداکثر هماهنگی با اسرائیل در خصوص نحوه پیشبرد  گفت‌وگوهای وین است.

روزنامه جروزالم‌پست برخی از خواسته‌هایی که اسرائیل از طرف آمریکایی دارد را اینطور مطرح کرده است: «آمریکا دیر یا زود به توافق هسته‌ای با ایران برخواهد گشت، در این صورت یکی از این مطالبات اسرائیل احتمالا گسترش چشمگیر هماهنگی و همکاری نظامی میان آمریکا و اسرائیل است. آمریکا در ماه ژانویه اسرائیل را از فرماندهی اروپایی نیروهای آمریکایی خارج و آن را در محدوده اختیارات فرماندهی مرکزی قرار داد. این اقدام نه‌تنها همکاری با سربازان آمریکایی در منطقه را تسهیل می‌کند، بلکه ظرفیت ائتلافی منطقه‌ای با کشورهای عرب را برای عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل علیه تهدید مشترک از سوی ایران فراهم می‌آورد، اما این کافی نیست. افزایش اشتراک داده‌های اطلاعاتی و  حمایت مالی مضاعف برای دفاع موشکی، احتمالا خواسته اصلی اسرائیل است. تفاهم‌نامه ده ساله و 38 میلیارد دلاری فعلی میان آمریکا و اسرائیل که در سال 2016 به امضا رسیده و مذاکره درباره افزایش رقم در تفاهم‌نامه جدیدی که قرار است امضا شود اکنون از موضوعات مذاکرات است.»

اما از سوی دیگر، مطابق برخی تحلیل‌ها هماهنگی‌های این روزها میان آمریکا و رژیم صهیونیستی به نوعی بازگشت تل‌آویو به نقش سنتی «پلیس بد» در مذاکرات هسته‌ای محسوب می‌شود.  از زمان آغاز مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای ایران، رژیم صهیونیستی تلاش کرده است با مخالفت‌های ظاهری با هرگونه توافق با ایران، در نقش «پلیس بد» ظاهر شود و تهران را به تسلیم در برابر قدرت‌های غربی ترغیب کند.

 پلیس بد مذاکرات 

در زمان جاری بودن مذاکراتی که نهایتاً به تشکیل برجام منتهی شد بسیاری از تحلیل‌گران و رسانه‌های غربی استدلال می‌کردند مخالف‌خوانی‌های رژیم صهیونیستی یا فرانسه با توافق هسته‌ای 1+5 با ایران یک تقسیم کار از پیش طراحی‌شده با مضمون «پلیس خوب، پلیس بد» و در جهتِ گرفتن امتیازهای بیشتر از ایران است.

در آن زمان، هرگاه تیم مذاکره‌کننده طرف‌های غربی می‌خواست ایران را برای اعطای امتیازات جدید در مذاکرات تحت فشار قرار دهد، رژیم صهیونیستی و کنگره آمریکا با یک تهاجم تبلیغاتی هماهنگ زمینه‌چینی لازم را برای چانه‌زنی همکاران غربی‌شان فراهم می‌کردند.

 حدود 8 سال پیش، «الیوت آبرامز» که در آن زمان پژوهشگر ارشد شورای روابط خارجی آمریکا بود (و در پایان دولت ترامپ، نماینده دولت آمریکا در امور ایران شد)  در مصاحبه با صدای آمریکا وجود چنین راهبردی را تأیید کرده بود. او در پاسخ این سؤال که آیا برای کسب یک توافق محکم و سختگیرانه با ایران، اسرائیل باید نقش پلیس بد را بازی کند، گفت: «بله، درست است. اسرائیل طی چند سال گذشته همین نقش را بازی می‌کرده است و همین اصرارها برای ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان انگیزه‌ای ایجاد کرد تا علیه ایران تحریم اعمال کنند و چارچوب مذاکرات را در قالب سختگیرانه‌تری مطرح کنند. من فکر می‌کنم فشار اسرائیل نقش مؤثری در این امر ایفا کرد.»

تلاش برای تسهیل توافقات متعاقب برجام

در زمان حاضر که بحث از مذاکرات تیم آمریکا برای بازگشت به برجام مطرح شده است به‌نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی بار دیگر به نقش سنتی‌اش بازگشته و در تلاش است به نام مخالفت با مذاکرات، ضمن تسهیل شرایط برای مجاب کردن توافقات جدید موشکی و منطقه‌ای با ایران امتیازات و توافقات جدیدی برای خودش دست‌وپا کند.

علاوه بر سفرهای فعلی مقام‌های صهیونیستی به واشنگتن چند ماه پیش هم یک هیئت بلندپایه اسرائیلی شامل «یوسی کوهن»، رئیس موساد، «تمیر هیمن»، رئیس دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی، «مئیر بن شابات» و مشاور امنیت داخلی این رژیم برای گفت‌وگو درباره ایران وارد واشنگتن شده‌اند.

طبق گزارش‌های رسانه‌ای، کوهن در این سفر با «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد و بن‌شابات، نخستین دیدار رودرروی خود از زمان روی کار آمدن دولت «جو بایدن» را با «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا برگزار کرد.

کاخ سفید بعد از برگزاری این دیدارها در بیانیه‌ای تأکید کرد: «مقام‌های آمریکایی و اسرائیل درباره نگرانی‌های جدی خود در خصوص پیشرفت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران رایزنی کردند. ایالات متحده اسرائیل را از آخرین تحولات در خصوص گفت‌وگوها در وین آگاه ساخت و بر منافع عمیق طرف آمریکا در مشورت نزدیک با اسرائیل در خصوص پرونده هسته‌ای ایران تأکید کرد.»

پایگاه آکسیوس تأیید کرده است یکی از اهداف رژیم صهیونیستی از این رایزنی‌ها فراهم کردن شرایط مذاکرات با ایران در خصوص مسائل فراتر از برنامه هسته‌ای ایران است. این رسانه آمریکایی چند روز پیش گزارش داد آمریکا و اسرائیل به‌دنبال آن هستند که اختلافاتشان بر سر توافق هسته‌ای را کاهش دهند و به‌سمت همکاری بر سر دیگر مسائل مرتبط با ایران نظیر برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران حرکت کنند.

روزنامه هاآرتص هم نوشته است که هیئت اسرائیلی در تلاش است بازگشت آمریکا به برجام را سکویی برای دریافت «توانمندی‌های هوایی پیشرفته» از آمریکا قرار دهد. این روزنامه نوشته بود: «اسرائیل آماده فراهم کردن فهرستی از درخواست‌های امنیتی از آمریکا بعد از امضای توافق هسته‌ای است.»

کارگروه مشترک علیه پهپادهای ایران

از جمله نتایج دیدارهای هیئت صهیونیستی در واشنگتن توافق میان دو طرف بر سر تشکیل کارگروهی علیه برنامه پهپادی و موشکی ایران بود که هراس‌های زیادی را در دو طرف برانگیخته است. کاخ سفید در بیانیه‌ای حصول توافق میان واشنگتن ـ تل‌آویو در این خصوص را تأیید کرد.

در این بیانیه تصریح شده است هدف از تشکیل کارگروه جدید، «تمرکز ویژه روی تهدید فزاینده هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های هدایت دقیق تولیدشده توسط ایران» است. «کنث فرانک مک‌کنزی» رئیس سازمان تروریستی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا موسوم به «سنتکام» چند روز پیش به قدرت هواپیماهای بدون سرنشین ایران اذعان کرده بود و گفته بود پهپادهای ایران موجب شده‌اند آمریکا بعد از مدت‌ها برتری هوایی خودش را از دست بدهد.

 توافق در خصوص فرابرجام

یکی از ضمانت‌هایی که رژیم صهیونیستی به‌دنبال دریافت آن از طرف آمریکایی است استفاده از بازگشت به برجام برای توافقات بعدی با ایران در پرونده موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است. پایگاه آکسیوس گزارش داده است تل‌آویو بازگشت آمریکا به برجام را حتمی می‌داند و به همین دلیل هنگامی که بن‌شابات برای انتقال پیام اسرائیل درباره ایران وارد واشنگتن شد، تمایل داشت بحث را به‌سمت مسائلی غیر از مسئله برنامه هسته‌ای ایران هدایت کند.

این رسانه آمریکایی نوشته است اسرائیلی‌ها از اینکه کاخ سفید بعد از این نشست تصمیم گرفت در بیانیه‌ای بر تهدید ایران و حق اسرائیل برای دفاع از خودش تأکید کند خرسند بود.