آیا کودکان هم باید ماسک بزنند؟

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ماسک زدن همچنان بهترین راه پیشگیری از کرونا محسوب می شود. بسیاری از افراد فرهنگ ماسک زدن را آموزش دیده اند و رعایت می کنند اما هستند متاسفانه افرادی که با ماسک نزدن سلامت خود و دیگران را به خطر می اندازند. کودکان هم در معرض کرونا قرار دارند اما سوال اینجاست که بالاخره کودکان هم باید ماسک بزنند یا نه؟ سازمان بهداشت جهانی یادآور شده بود، کودکان زیر پنج سال به طور عادی نباید  ماسک  بزنند.

نتایج یک بررسی جدید حاکی از آن است، پروتکل استفاده کودکان از ماسک باید منتفی شود.

براساس این مطالعه میزان CO2 برای کودکانی که از ماسک استفاده می‌کنند، حتی برای مدت زمان کوتاه، ۵ برابر است.

پژوهش جدید در حالی نسبت به استفاده کودکان از ماسک هشدار می‌دهد که سال گذشته سازمان جهانی بهداشت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: کودکان ۱۲ ساله و بالاتر باید در هماهنگی با توصیه‌های موجود برای بزرگسالان در کشور یا ناحیه محل سکونت خود ماسک بزنند.

این سازمان یادآور شده بود، کودکان زیر پنج سال به طور عادی نباید ماسک بزنند.

ماسک زدن برای کودکان ضرر دارد

در مطالعه جدید منتشر شده توسط مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA)، تحت عنوان "ارزیابی تجربی دی اکسید کربن در هوای استنشاق شده با ماسک صورت یا بدون آن در کودکان سالم"، محققان لهستانی دریافتند که در عرض کمتر از پنج دقیقه، سطح دی اکسید کربن موجود در هوای تنفسی توسط کودکان مدرسه‌ای که ماسک پوشیده‌اند شش برابر بیشتر از حد مجاز حجم دی اکسید کربن بود که توسط دفتر محیط زیست فدرال آلمان تعیین شده است.

بر اساس یافته ‌‌های این مطالعه، نویسندگان از سیاست گذاران خواستند که پروتکل استفاده از ماسک را برای کودکان منتفی کنند.