شنبه شب بود که برای چندمین بار طی ماه‌های گذشته اعلام شد، یک کشتی متعلق به صهیونیست‌ها، این بار در اقیانوس هند مورد حمله قرار گرفته و خسارت‌دیده است. شبکه خبری «المیادین» جزو نخستین شبکه‌های خبری بود که این حمله را رسانه‌ای و اعلام کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بر اساس گزارش این شبکه خبری، کشتی فوق با سلاحی نامشخص هدف قرار گرفته و شعله‌های آتش از آن به آسمان بلند شده است. المیادین در گزارش خود این را هم نوشته که این کشتی قبل از حرکت به سوی ساحل امارات، در بندر جده عربستان لنگر‌انداخته بود و «تاکنون هیچ کسی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته و نمی‌توان با قاطعیت اعلام کرد که چه کسی پشت این حمله قرار دارد». بلافاصله، صهیونیست‌ها هم دست به کار شده و هریک به شکلی به این خبر واکنش نشان دادند. رسانه‌های این رژیم تایید کردند که کشتی فوق متعلق به آنها بوده اما «خدمه این کشتی اسرائیلی نبوده‌اند». مثلا یک کارشناس امور نظامی این رژیم به شبکه 13 تلویزیون اسرائیل گفت «این حمله از سوی ایران صورت گرفته و کشتی هدف قرار گرفته شده نیز متعلق به یک بازرگان اسرائیلی است». رویترز نیز خبر داد که مقام‌های نظامی رژیم صهیونیستی هدف قرار گرفته شدن «یک کشتی اسرائیلی را تایید کرده‌اند اما دلیل این حادثه هنوز مشخص نیست». شبکه خبری «الحدث» وابسته به عربستان هم اعلام کرد این حمله با یک موشک و ساعت 10 به وقت‌گرینویچ انجام شده است. بنابر اعلام شبکه خبری المیادین نام کشتی هدف قرار گرفته شده «CSAV TYNDALL»‌ است که متعلق به شرکت «زودیاک ماری» است و مالک آن «ایال عوفر» است. المیادین در شبکه تلگرامی خود هم نوشت که «رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند ایرانی‌ها مراقب هستند که حملات با تلفات همراه نباشد و تنها به دنبال انتقال پیام به طرف مقابل هستند».

البته برخی خبرگزاری‌ها ساعاتی بعد ترجیح دادند روایت دیگری منتشر کنند. مثلا ایسنا در گزارشی نوشته «ابتدا گفته می‌شد که این کشتی اسرائیلی است اما اکنون گزارش می‌شود که شرکت «دریانوردی زودیاک» متعلق به ایال اوفر، تاجر اسرائیلی، گفته که این کشتی متعلق به آن یا تحت مدیریت آن نیست». شبکه ان۱۲ رژیم صهیونیستی هم گزارش داده بود که کشتی به نام «تیندال» تحت مالکیت شرکت بین‌المللی «دریانوردی زودیاک ال‌تی‌دی» که مقر آن در لندن است، بود. اما این شرکت اکنون اعلام کرده کشتی «سی اس اِی وی تیندال» را چندین ماه پیش فروخته بود!

روایت نیویورک تایمز

«نیویورک تایمز» اما به نقل از آنچه «یک مقام امنیت ملی اسرائیل» نامیده این طور این خبر را پوشش داده است: «تصور می‌شود این کشتی هدف حمله یک هواپیمای بدون سرنشین یا کماندوهای دریایی قرار گرفته باشد. این مقام هم گفت که کشتی دچار خسارات جزئی شده است. منابع آگاه گفته‌اند این کشتی اخیرا به شرکتی فروخته شده که هیچ ارتباطی با اسرائیل ندارد». بی.بی.سی انگلیس هم اعلام کرد داده‌های شرکت رهگیری ترددهای دریایی، ریفینیتیو آیکان، نشان می‌دهد که تیندال که با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد آخرین بار در بندر جده پهلو گرفته بود و اکنون در آب‌های نزدیک دوبی است. امیر بوهبوت، دبیر نظامی و امنیتی وبسایت خبری والا در تل‌آویو مدعی شده «هیچ یک از خدمه کشتی اسرائیلی نبوده‌اند و کسی هم کشته نشده است».