خراسان/ گمانه زنی ها در خصوص کابینه رئیسی در حالی افزایش پیدا کرده که فعالان سیاسی معتقدند حضور نداشتن سهم خواهان می تواند کمک شایانی به رئیس جمهور آینده کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

چینش کابینه دولت سیزدهم بحث مهم این روزهای سیاسیون و فضای سیاسی کشور است؛ کابینه‌ای که هر روز برای آن لیست‌های مختلفی منتشر و گمانه زنی می‌شود. اما نکته‌ای که در این بین باید به آن توجه کرد این است که رئیس دولت سیزدهم باید اعضای کابینه خود را به گونه‌ای انتخاب کند که به دور از سیاست زدگی،  هماهنگ با او عمل کنند، ساز ناکوک با سایر اجزای کابینه نزنند و رئیس‌جمهور تسلط کافی بر آن‌ها داشته باشد و بتواند ناظر عملکرد آن‌ها باشد.  چیزی که با شناختی که از آیت‌ا... رئیسی وجود دارد، انتظار می‌رودبا این توضیح همان طور که حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی نیز به آن اشاره کرده است، این که رئیس‌جمهور کابینه خود را از افرادی انتخاب کند که با او زاویه دارند تصوری کاملا غلط است؛ مرعشی  در گفت‌وگو با خبر آنلاین درخصوص احتمال حضور اعتدالیون و اصلاح‌طلبان در کابینه رئیس‌جمهور منتخب با توجه به شعارهای او تاکید می‌کند:« این که از رئیس‌جمهور انتظار داشته باشیم که کابینه‌اش از دیگر جناح‌های سیاسی باشد انتظار مناسبی نیست. مهم‌ترین نکته‌ای که اگر آقای رئیسی بتوانند عمل کنند مناسب خواهد بود این است که در سطوح بعد از وزرا، شایسته سالاری را مبنای انتخاب‌ها قرار بدهند و کمتر به سیاسی کاری توجه کنند.» مرعشی در عین حال با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین با انتقاد از احتمال حضور نمایندگان مجلس در کابینه رئیسی  به رئیس دولت سیزدهم توصیه می‌کند که گزینه‌های خود را از مجلس انتخاب نکند:« امیدواریم آقای رئیسی تذکری را که رهبری به نمایندگان مجلس دادند مورد توجه قرار بدهند و بعید است کسی از مجلس، وارد دولت شود.» علاوه بر این چهره اصلاح طلب،  سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا نیز معتقد است که سهم‌خواهان نباید جایی  در کابینه دولت سیزدهم داشته باشند:«امیدوارم ایشان بتوانند افراد شایسته‌ای را انتخاب کنند و کسانی را که به دنبال سهم خواهی هستند کنار بگذارند  و به آن‌ها توجه نکنند. البته شواهد و قرائن نشان می‌دهد که با توجه به این حساسیت به گونه‌ای عمل شود که سهم خواهان نتوانند کار موثری انجام دهند. ایشان با به کارگیری عناصر شایسته قطعا قادر خواهد بود بسیاری از مشکلات را حل کند.» در کنار سلیمی نمین، ناصر ایمانی دیگر فعال سیاسی نیز بر این باور است که رئیس‌جمهور منتخب کابینه خود را عاقلانه و منطقی چیده و چهره‌های تندرو در دولت سیزدهم جایی ندارند:«  موضوعی وجود دارد که مقداری باعث آرامش خیال ما برای کابینه آقای رئیسی می‌شود؛ یک موضوع این است که شخص آقای رئیسی به لحاظ فکری و منش شخصی، فرد معتدلی است و اصلا آدم تندرویی نیست، شما اگر سوابق ایشان را نگاه کنید حداقل طی سه سال اخیر مواضع رادیکال و تند را از ایشان نمی‌بینید و ایشان فرد معتدلی است و همین ما را دلگرم می‌کند برای این که در دولت ایشان تندروها خیلی جایی نداشته باشند.»

چالش رئیسی در مواجهه با فضای سیاسی

ایمانی همچنین تصریح می‌کند که رئیسی در اقدامی هوشمندانه به هیچ کس وعده و وعیدی برای دولت آینده نداده است و از همین رو بیش از دیگر روسای جمهور توانایی چینش کابینه مستقل را دارد:« نکته دومی هم که وجود دارد و ما را دلگرم می‌کند این است که آقای رئیسی قبل از انتخابات و در تبلیغات انتخاباتی تا آن جا که همه اطلاع دارند هیچ وعده و وعیدی برای دولت آینده به هیچ فردی، جریانی، طیفی و جناحی ندادند، مطلقا! بنابراین از این جهت کاملا هوشیارانه عمل کردند.»اما فارغ از همه اظهار نظر‌ها درباره کابینه  رئیس جدید قوه مجریه، این را نباید فراموش کنیم که سید ابراهیم رئیسی با چالش‌های مختلفی در زمان ریاست خود روبه روست،  موضوعی که روزنامه وطن امروز در بخشی از گزارش روز گذشته خود به آن پرداخته و درباره بخشی از این چالش‌ها می‌نویسد:« سید ابراهیم رئیسی در طلیعه تشکیل دولت خود با قشر کلانی از توده‌ها مواجه خواهد بود. قشر اول را مردمی تشکیل می‌دهند که امید فراوانی به اصلاح وضعیت موجود دارند و این امید را با رای خود به منتخب ملت و حتی دیگر کاندیداها به نمایش گذاشته‌اند. این بخش از جامعه با ‌شناختی که از رئیسی کسب کرده، انتظار دارد با پوست‌اندازی دولت و تشکیل دولتی به ریاست وی فضا برای مقابله با موانع و حرکت به سمت شرایط مطلوب فراهم شود.» این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود ادامه می‌دهد:« اما قشر دومی که دولت با آن‌ها روبه ‌رو خواهد بود، بخشی از جامعه است که به دلایل مختلف امید خود را به امکان تغییر شرایط و بهبود اوضاع از دست داده است. این قشر احتمالا کمترین نقش‌آفرینی را در انتخاب رئیس دولت جدید ایفا کرده باشد و عمده افرادی را که در انتخابات شرکت نکرده‌اند پوشش می‌دهد». 

با این اوصاف چینش کابینه را می‌توان اولین آزمون رئیسی در قوه مجریه دانست، چراکه تحقق بسیاری از شعارهای دولت آینده منوط به داشتن تیمی کارآمد و هماهنگ است.