نایب رئیس مجلس از تصمیم تشکیل کارگروه رفع موانع احداث نیروگاه و کاهش قطعی‌های برق در جلسه فوق العاده کمیسیون انرژی خبر داد و وزیر نیرو هم تاکید کرد که عزم جدی برای مدیریت خاموشی‌ها شکل گرفته است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه 16 تیر) در حاشیه نشست فوق‌العاده کمیسیون انرژی مجلس با موضوع بررسی قطعی برق، اظهار داشت: جمع‌بندی این نشست آن شد که کارهای اساسی که توسط وزارت نیرو در مورد تولید برق انجام نشده شناسایی شود و همچنین مقرر شد کمیته‌ای  تشکیل شود و پیشنهاداتی در موضوع اطلاع‌رسانی قطع کردن برق‌های ادارات و نهادها و دستگاه‌‌های دولتی که می‌توانند صرفه‌جویی لازم را داشته باشند و همچنین درباره امکان تعطیلات ادارات در استان‌های گرمسیر و جمع‌  کردن صنایعی که در داخل آنها رمزارزها فعال است، اقدامات لازم صورت گیرد.

وی افزود: متأسفانه سازمان برنامه و بودجه منابع هدفمندی یارانه‌ها را از وزارت نیرو گرفته است و حتی به موقع این اعتبارات را به این وزارتخانه برای احداث نیروگاه‌ها انجام نداده و حتی طلب بخش خصوصی که با وزارت نیرو در احداث پروژه‌های مختلف همکاری داشتند ندادند و باید انتظار چنین روزی را داشت.

نایب رئیس مجلس تصریح کرد: مقرر شد کارگروه ویژه‌ای در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود تا موارد مذکور به صورت جدی پیگیری شود.

نیکزاد خاطرنشان کرد: از مردم می‌خواهم که تا حد ممکن عنایت ویژه‌ای به صرفه‌جویی در مصرف برق داشته باشند و از وزارت نیرو هم می‌خواهم که در میدان حضور داشته و تا آنجا که می‌تواند مدیریت لازم را برای کاهش قطعی‌های برق داشته باشد.

وزیر نیرو: کشف بیش از ۳۰۰۰ ماینر غیرمجاز/ ماینرها تا آخر تابستان خاموش می‌شوند

رضا اردکانیان، وزیر نیرو هم در جلسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی علل خاموشی‌های اخیر بیان کرد: در خصوص نقش استخراج رمزارزها بر خاموشی‌ها باید عرض کنم که با کمک دستگاه‌های مسئول و نیروی انتظامی در هفته‌های اخیر ۳۶۴۶ مرکز غیرمجاز که در آنها ۱۹۶ هزار و ۲۳۳ دستگاه ماینر وجود داشت جمع‌آوری شد، برق مصرفی این مراکز غیرمجاز ۵۷۰ مگاوات بوده و برق مراکز مجاز ۵۲۱ مگاوات است.

وی در ادامه اظهار کرد: به صورت مستمر بررسی‌ها و نظارت‌ ها ادامه دارد و بلافاصله بعد از اعلام رئیس جمهور، تا آخر تابستان ماینرها قرار است خاموش شوند. شب گذشته جلسه مفصلی در این زمینه برگزار شد و دادستان کل کشور به همه مراکز اعلام کردند که دستگاه‌های جمع آوری شده نیز تا پایان تابستان نگهداری شده و تحویل داده نشود.

وزیر نیرو در ادامه اظهار کرد: قرار است براساس مصوبات جلسه دیروز برخی از صنایع دو هفته تعطیل شوند تا هم از فرصت تابستان و هم با توجه به شرایط حاد کرونایی کشور برای کاهش فشار بر شبکه استفاده شود. بحمدالله اثر جلسات دیشب مشاهده شد، بنده از دیروز صبح در هر جلسه‌ای که حضور داشتم احساس کردم یک عزم جدی و مشترک در این زمینه ایجاد شده، ان‌شاء‌الله بتوانیم از دو هفته آتی که با افزایش دما و افزایش مصرف مواجه هستیم عبور کنیم.