در دیدار نماینده سوئد در امور یمن با مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران راه‌های پایان بخشیدن هر چه سریع‌تر به فاجعه انسانی در یمن مورد بحث قرار گرفت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 «پیتر سمنی بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن امروز دوشنبه ۲۱ تیرماه با علی اصغر خاجی، مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که سفیر سوئد در تهران نیز حضور داشت، آخرین تحولات در صحنه‌های داخلی و خارجی یمن بررسی و در خصوص زمینه‌های همکاری مشترک ایران و سوئد جهت کمک به حل بحران این کشور و راه‌های پایان بخشیدن هر چه سریعتر به فاجعه انسانی در یمن، رایزنی و تبادل نظر به عمل آمد‌.

همچنین آخرین رایزنی‌های اخیر منطقه‌ای نماینده ویژه سوئد در امور یمن و تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص رفع محاصره علیه مردم یمن، برقراری آتش بس و روند صلح و رفع خطر نشت نفت از نفتکش صافر، محورهای اصلی گفت‌وگوهای خاجی و نماینده سوئد در این دیدار بود.

لازم به ذکر است، «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی و «پیتر سمنی‌ بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن ۱۳ اردیبهشت ماه به صورت ویدئو کنفرانس درباره اوضاع یمن گفت‌وگو کردند.

به گزارش فارس، «حسن ایرلو» سفیر ایران در صنعاء در توئیتی با بیان این‌که ۲ هزار و ۳۰۰ روز از تجاوز سعودی علیه کودکان، زنان، مردم یمن و زیرساخت‌های حیاتی آن می‌گذرد، نوشت: مردم مظلوم و قهرمان یمن مقاومت را تا پیروزی نهایی ادامه می‌دهند.

جمهوری اسلامی ایران در روزهای آغازین بعد از این تهاجم سعودی به یمن در فروردین ماه ۱۳۹۴، پیشنهادی چهار ماده‌ای را مبتنی بر آتش بس فوری، تسریع در ارسال کمک‌های انسانی، رفع محاصره ظالمانه و انجام گفت‌وگوها بین همه گروه‌های یمنی و تشکیل دولت فراگیر ملی ارائه کرد و آنگونه که مقامات ایرانی بارها اعلام کرده‌اند این پیشنهاد هنوز هم روی میز قرار دارد. علاوه بر این تلاش‌های دیگری نیز در این سال‌ها صورت گرفت.