یکی از پیامهایی که در جریان گفتگوها بین ایران و مصر مطرح شد، به امنیت شرکتهای مصری مربوط می شود که در عملیات بازسازی در عراق که تهران نقش بزرگی در آن دارد، مشارکت خواهند داشت. این پرونده یکی از مواردی است که می تواند موجب بهبود روابط بین تهران و قاهره شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

العربی الجدید نوشت: منابع مصری در گفتگو با العربی الجدید فاش کردند که اخیرا مشاوره هایی بین مصر و ایران با هدف بهبود روابط بین دو کشور و رسیدن به یک دیدگاه نزدیک در مورد تعدادی از پرونده های منطقه ای انجام شده، تا این نزدیکی مانع از برخورد دو طرف شود، بویژه آنکه سیاست خارجی جدید مصر در قبال تمام قدرتهای بزرگ و دولتهای منطقه ای، مبتنی بر عدم دخالت در بحرانها به طرفداری از هر طرفی بوده و در وهله اول، منافع مصر را در نظر دارد.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: به گفته منابع مذکور، قاهره در هفته گذشته میزبان یک هیئت اطلاعاتی از ایران بود که با مسئولان بلندپایه در دستگاه اطلاعاتی مصر دیدار کرده و به بررسی مجموعه ای از پرونده های حساس بین دو کشور پرداختند که برای مدت طولانی باعث اختلاف و بحران در روابط بین مصر و ایران شده بود. هدف از این گفتگوها، عادی سازی روابط کاملی بین دو کشور نیست، بلکه هدف برپایی روابط متوازنی در ضمن کانالهای مشخص و دائمی در راستای هماهنگی دو جانبه در مسائل مختلف و مربوط به قاهره و تهران، برای جلوگیری از هر گونه برخورد میان آنهاست.

در خصوص اینکه آیا این اقدام می تواند موجب برانگیخته شدن خشم طرفهای منطقه مانند امثال عربستان و امارات شود که به تازگی روابط خوبی با مصر برقرار کرده اند، این منابع معتقدند که تحول بزرگی در دیدگاه سیاستگذاران خارجی مصر در قاهره ایجاد شده و ایشان مصمم هستند کلیدهای روابط و منافع مصر را تنها به یک دولت اختصاص ندهند، بلکه هر رابطه ای در منطقه را که به نفع مصر باشد، به کار گیرند و از طریق آن، به بیشترین دستاورد برسند.

منابع مصری تاکید می کنند که کاهش فشارهای کشورهای خلیج فارس بر قاهره، به دلیل توقف حمایت مالی و اقتصادی از سوی این قدرتها، سهم زیادی در تلاش دولت مصر برای محدود کردن موانعی داشته است که پیش از این، نیروهای مذکور بر مصر اعمال می کردند و در ادامه مصر تلاش می کند نوعی از توازن را در روابط خود ایجاد کند.

این منابع تصریح کردند که تحول اخیر در دیدگاه مصر نسبت به رابطه با ایران، در سایه وجود پیامهای قبلی از سوی ایران برای بهبود روابط بود، که قاهره به آنها پاسخی نمی داد و آخرین پیام، از طریق کاردار ایران در مصر، ناصر کنعانی مطرح شد که در آن، تمایل ایران برای بازگشایی صفحه تازه ای در روابط بین دو کشور و فراهم آمدن اراده سیاسی قوی برای این مهم، بیان شده بود. این خط مشی جدید مصر، نتیجه جمع شدن متغیرهای متعددی است که از آن میان، تمایل دولت مصر به برنامه ریزی برای روابط خارجی این کشور و مشخص کردن مواضع قاهره در مورد مسائل منطقه ای است، که نمایندگی آن را کمیته ای به ریاست وزیر همکاری بین المللی سابق و مشاور فعلی عبدالفتاح السیسی، فایزه ابوالنجا، بر عهده دارد.

طبق اعلام منابع مصری، جلسه های مقدماتی بین مسئولان امنیتی دو کشور برگزار شده که نتیجه آن، گرایش های جدیدی است مبتنی بر بی احترامی نکردن سران دو کشور به یکدیگر و عدم استفاده از یک خطاب سیاسی یا رسانه ای هجومی. در همین رابطه، دستگاههای اطلاعاتی مصر آموزش هایی را برای رسانه های این کشور صادر کرده اند، مبنی بر توقف نمایش هر برنامه ای که دربردارنده بی احترامی به ایران یا نیروهایش در منطقه باشد، به همراه کنترل برخی اصطلاحات و توصیفاتی که در مورد نقش های ایران مطرح می شود. یکی از اهداف مصر از این اقدام، تصحیح مسیر روابط با ایران و تلاش برای یافتن نقشی تازه بعنوان میانجی در روابط بین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و تهران است، که این امر می تواند نفوذی را به مصر بدهد که در نهایت مزایای اقتصادی برایش داشته باشد.

فعالیت ایران در منطقه دریای سرخ و یمن و میزان تلاقی آن با منافع مصری، به یکی از دغدغه های اصلی در قاهره تبدیل شده است، ضمن اینکه پیامهای طرف ایرانی همواره دربردارنده آمادگی تهران برای مراعات ملاحظات مصر یا نگرانی های آن در مورد نقش هایش در این منطقه و امنیت دریانوردی در دریای سرخ و تنگه باب المندب بوده است و این مساله برای تامین امنیت مسیر کشتی هایی که در کانال سوئز رفت و آمد دارند، برای قاهره از اهمیت حیاتی برخوردار است، همانطور که امور دیگری نظیر اوضاع سوریه هم برای مصر مهم است.

به گزارش منابع مصری، یکی دیگر از پیامهایی که در جریان گفتگوها بین ایران و مصر مطرح شد، به امنیت شرکتهای مصری مربوط می شود که در عملیات بازسازی در عراق که تهران نقش بزرگی در آن دارد، مشارکت خواهند داشت. این پرونده یکی از مواردی است که می تواند موجب بهبود روابط بین تهران و قاهره شود.