مهر/ رئیس جمهور فرانسه از تشکیل گارد ساحلی ویژه در راستای مقابله با آنچه وی «درنده خویی» چین در اقیانوس آرام جنوبی خواند، خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش رویترز، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه گفت که پاریس و کشورهای منطقه اقیانوس آرام جنوبی اقدام به تشکیل گارد ساحلی ویژه در راستای مقابله با آنچه وی «درنده خویی» چین در انجام ماهیگیری غیر قانونی در حوزه‌های آبی مشترک با این کشورها خواند، خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، ماکرون با انتقاد از رفتار چین گفت: برای مقابله بهتر با منطق غارتگری که همه ما قربانی آن هستیم، می‌خواهم همکاری دریایی خود را در اقیانوس آرام جنوبی تقویت کنم.

وی که این سخنان را پس از برگزاری یک کنفرانس ویدئویی مشترک با رهبران استرالیا، نیوزیلند و سران دیگر کشورهای حوزه اقیانوس آرام مطرح می‌کرد، گفت: ما در حال راه اندازی شبکه ای از گاردهای ساحلی در اقیانوس آرام جنوبی در راستای دستیابی به سه هدف اصلی هستیم: اشتراک اطلاعات، همکاری عملیاتی و آموزش.

این در حالیست که ماکرون هیچ اشاره مستقیمی به چین، به عنوان طرف اصلی انتقادهای خود نکرده و مشاور وی گفت که منظور ماکرون، ماهیگیری غیرقانونی است که عمدتاً در دست شرکت‌های خصوصی است.