ایسنا/ وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: یکی از اصلی‌ترین مشکل رفاهی در سطح کشور بحث بیکاری است و لذا یکی از اصلی‌ترین محورهای برنامه بنده بحث اشتغال می‌باشد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حجت‌الله عبدالملکی در جریان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و ضمن تشریح برنامه‌های خود جهت تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: بنده از آقای رئیس جمهور جهت اعتماد به بنده برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکر می‌کنم. از نمایندگان نیز جهت جلسات متعددی که برای تبیین برنامه‌های بنده و تبادل نظر فراهم کردند سپاسگزارم. از حمایت کمیسیون‌های اجتماعی، بهداشت و درمان و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از خود نیز سپاسگزارم.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده دکترای علوم اقتصاد را از دانشگاه اصفهان داشته و عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) با رتبه دانشیاری هستم. بیش از ۴۰ سال سابقه فعالیت اجرایی و مدیریتی در زیرمجموعه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت امور اقتصادی، استانداری کردستان و کمیته امام خمینی (ره) داشتم و بر بیش از ۱۰ مجموعه اقتصادی که ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد مدیریت داشتم قطعا نمایندگان مجلس شورای اسلامی بین سابقه طولانی و تجربه موفق تفاوت قائل هستند. همانطوری که در دوران دفاع مقدس فرمانده گردان با کسب موفقیت فرمانده لشگر می‌شد اما برخی از افراد در جایگاه‌های بالا چندین سال بدون موفقیت فعالیت داشتند و لذا سابقه طولانی صرفا بیانگر موفقیت نخواهد بود.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک وزارتخانه بزرگی است که بیشترین سطح تماس را با اقشار مختلف جامعه نظیر کارگران، بازنشستگان، عشایر و روستایی‌ها، معلولان، زنان سرپرست خانوار، کارجویان و آسیب دیدگان اجتماعی دارد. این وزارتخانه به بیش از ۷۰ درصد مردم ایران خدمات می‌دهد و بنده این وزارتخانه را وزارت مردم می‌دانم.

عبدالملکی در ادامه تاکید کرد: تحقق برنامه‌هایی که به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده‌ام و اجرای دقیق اسناد بالادستی و قوانین مجلس در اولویت بنده است. بنده به عنوان یک مدیر اجرایی که سال‌ها در این کشور فعالیت کرده‌ام معتقد هستم که بخش زیادی از مشکلات ما به اجرا نکردن صحیح قوانین باز می‌گردد. ما اصول متعدد قانون اساسی، بخش‌های مهمی از بیانیه گام دوم انقلاب در خصوص مبارزه با فساد و ایجاد رفاه برای مردم، اقتصاد مقاومتی، اجرای صحیح ۴۴ قانون اساسی و توجه به بحث سلامت، مسکن، خانواده و اشتغال را داریم که باید به شکل صحیحی اجرایی شوند. بنده قول می‌دهم با کمک و پشتیبانی تمام بخش‌ها در مسیر اجرای دقیق این قوانین حرکت کنم.

وی در ادامه با اشاره به محورهای برنامه خود تاکید کرد: اولین محور برنامه بنده بحث اشتغال است یکی از مهم‌ترین مشکلات رفاهی مردم بحث بیکاری است. اگرچه تولید و اشتغال در بخش‌های کشاورزی، صنعت، ساخت‌وساز، گردشگری، بهداشت و درمان و آموزش شکل می‌گیرد اما با توجه به این‌که وزارت کار دبیرخانه ستاد اشتغال کشور است لازم است در مسیر تحقق اشتغال با فرماندهی رئیس جمهور گام جدی بردارد.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: سوال بنده از شما این است که آیا با گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب ما سامانه‌ای داریم که وضعیت اشتغال مردم را مشخص کند؟ می‌توانیم ببینیم چند نفر بیکار و چند نفر شاغل هستند؟ چه کسانی جویای کار بوده و چه تجربه و مهارتی را دارند؟ زمانی که ما این اطلاعات را نداریم قطعا نمی‌توانیم برنامه ریزی صحیحی در این حوزه داشته باشیم.

وی ادامه داد: برنامه من ایجاد سامانه جامع اشتغال ایرانیان است. تعیین آخرین وضعیت اشتغال کمک می‌کند تا ما بتوانیم برنامه ریزی دقیقی را در این حوزه داشته باشیم. بنده با راه اندازی این سامانه بانک اطلاعاتی را فراهم می‌کنم تا کارفرماها نیز با مراجعه به آن بتوانند نیروهای کار خود را انتخاب کنند. از سوی دیگر با به دست آمدن اطلاعات افراد جویای کار در حوزه آموزش‌های فنی و مهارتی نیز می‌توانیم برنامه ریزی صحیحی داشته باشیم.

عبدالملکی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از مهم‌ترین مطالبات شما این است که چرا هلدینگ‌های زیرمجموعه‌ صندوق‌ در مناطق محروم سرمایه گذاری نمی‌کنند بنده تمام تلاش خود را خواهم کرد تا همه دستگاه‌ها به نوبه خود و در حد امکانات در مسیر توسعه متوازن کشور ایفای نقش کنم. آمایش سرزمینی در حد کلان در کشور انجام شده است اما در مناطق محروم نیز باید دنبال شود. باید با حرکت در این مسیر به پیشرفت اقتصادی منطقه و تکمیل زنجیره ارزش شغلی مناطق مختلف کمک کنیم.

وی در ادامه با اشاره به محور بعدی برنامه خود بیان کرد: کنار زدن روابط زائد و تسهیل در فرآیند اداری تامین اجتماعی از دیگر اولویت‌های بنده است. وجود ضوابط زائد مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد می‌کند. بنده در مدیریت قبلی خود ۷۰ درصد ضوابط زائد را حذف کردم. محور بعدی که بنده بر آن تاکید دارم سه جانبه‌گرایی برای اصلاح حقوق کار است.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار کرد: در جلسات متعددی که با کارگران و کارفرمایان برگزار کرده‌ام همگی بر ضرورت اصلاح روابط کارگری و کارفرمایان تاکید داشتند و باید حقوق کار اصلاح شود. از سوی دیگر بنده منابعی را علاوه بر بیمه قالیبافان، کارگران، رانندگان به کارفرمایان نیز ارائه می‌کنم تا در استخدام نیروهای خود مشکل نداشته باشند، چرا که خیلی از کارفرمایان معتقد هستند اگر هزینه بیمه کمتر شود نیروی کار خود را به صورت رسمی استخدام می‌کند. توجه به مشاغل خانگی از دیگر مواردی است که بنده آن را دنبال خواهم کرد.