یک روزنامه آمریکایی از ناکام ماندن عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای تشکیل شبکه مخبران در ایران در نتیجه «عملیات ضداطلاعاتی بسیار کارآمد» از سوی تهران، خبر داده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است: «مقام‌های آمریکایی می‌گویند پیام مکتوب ارسال‌شده از سوی یک افسر سیا که مسئولیت تشکیل شبکه‌های جاسوسی در ایران را به عهده داشت در سراسر بخش‌های مقر مرکزی این سازمان اطلاعاتی در لانگلی طنین‌انداز شد: شبکه مخبران آمریکا تا حد زیادی مغلوب عملیات‌های ضد اطلاعاتی بسیار کارآمد تهران شده بود و تهران، مانع تلاش‌ها برای بازسازی این شبکه شده است.»
نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده رژیم اسرائیل با فراهم کردن «اطلاعات موثق» درباره فعالیت‌های هسته‌ای، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران  به آمریکا برای پر کردن این شکاف کمک کرده است.

به نوشته روزنامه آمریکایی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل سوابق طولانی همکاری با یکدیگر دارند و به خصوص در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا به شدت افزایش یافت.
با وجود این، نیویورک‌تایمز مدعی شده این وضعیت بعد از روی کار آمدن «جو بایدن»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا که خواستار احیای توافق هسته‌ای برجام بود تغییر کرد تا جایی که در بهار سال جاری، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی حتی تبادل اطلاعاتی با آمریکا را به دلیل «عدم اعتماد به دولت بایدن» متوقف کرد. 

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، چالش پیش کنونی روی تل‌آویو و واشنگتن، در حالی که «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای دیدار با «جو بایدن» به واشنگتن سفر کرده تلاش برای بازسازی اعتماد علی‌رغم پیگیری اهداف متناقض در قبال ایران است.
این روزنامه مدعی شده دولت بایدن پیگیری رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران را ترجیح می‌دهد در حالی که مقام‌های رژیم صهیونیستی معتقدند که تنها با توسل به زور می‌توان از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری کرد
مقام‌های ارشد صهیونیستی به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته‌اند یکی از اهداف کلیدی نفتالی بنت مشخص کردن این خواهد بود که آیا دولت بایدن از عملیات‌های مخفیانه اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران حمایت خواهد کرد یا خیر.
مقام‌های صهیونیستی امیدوارند هر گونه توافق جدید با ایران، محدودیتی برای چنین عملیات‌هایی که در گذشته به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و عملیات خرابکارانه در تأسیسات هسته‌ای این کشور منجر شده پدید نیاورد.

منبع: فارس