سه مثلث تحریم واردات واکسن و کارشکنی در تولید و خبرپراکنی علیه ارکان نظام سناریو دشمن در حوزه مسموم سازی افکارعمومی در حوزه بیماری کرونا بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

یکی از اموری که در مقابله با بیماری کرونا در کشورهای مختلف مطرح شده است انجام واکسیناسیون عمومی است. البته برخی از کارشناسان علم پزشکی نسبت به میزان تاثیرگذاری آن در جلوگیری از شیوع بیماری بحث های تخصصی خاص خود را دارند اما این موضوع در کشورها مطرح شده است و عنوان می‌شود که بایستی بعد از واکسیناسیون نیز افراد کماکان امور بهداشتی خصوصا استفاده از ماسک را رعایت کنند و تنها به امر واکسن زدن بسنده نکنند.

اگر گردشی در فضای مجازی بیندازیم اخبار جعلی و ساختگی بسیاری در این حوزه مشاهده می کنیم. یکی از طرق خبرسازی نیز به رخ کشیدن مدیریت کشورهای دیگر است تا فضای افکارعمومی را مسموم کنند. مثلا گفته می شود کشور نیوزلند مدیریت صحیحی داشته که روزانه فقط یک یا دو نفر درگیر بیماری کرونا می شوند. هر چند اگر به نقشه جهان نگاه کنیم و بخواهیم این کشور جزیره ای را پیدا کنیم باید پایین تر از استرالیا و در یک گوشه دور افتاده از جهان این کشور را بیابیم. درحالی که به طور طبیعی این کشور خود قرنطینه و محصور در اقیانوس آرام است با کشورمان مقایسه می شود که 15 همسایه آبی و خاکی دارد و خود بیش از 80 میلیون جمعیت دارد.

اما از این خبرسازی‌ها جعلی بگذریم در خصوص واکسن کرونا بر اساس اطلاعات و اخباری که وجود دارد یک بررسی واقع نگرانه باید انجام داد.

چند نکته مهم در این عرصه بسیار مهم است که می توان به این موارد اشاره کرد:

رقابت واکسنی در جهان و رفتار کشورهای تولید کننده:  آنچه در این حوزه به خوبی قابل مشاهده است بروز یک رقابت در دنیا بر سر خرید واکسن بود. برخی از کشورهای دنیا درحالی که قول و قرارهایی با مسئولان ایرانی داشتند اما متاسفانه تا زمانی که ایران اعلام کرد که به دانش ساخت واکسن کرونا دست یافته است، عمل نکردند. پس از اینکه بنیاد برکت اعلام کرد که توانایی ساخت واکسن را دارد برخی از کشورهای بدعهد به بخشی از تعهدات خود عمل کردند. برخی از این کشورها به طور قطره چکانی به قرارداد خود عمل می کردند و برخی نیز به واقع  خلف وعده  کردند. برخی از کشورها نیز کماکان با توجه به اینکه بنابر سیاست آمریکا عمل می کنند بدقول مانده اند. بنابراین موضوع اصلی این است که تا زمانی که ایران خود به توانایی نرسیده بود کشورهایی که در این حوزه تولید کننده بودند به کشورمان کمک نکردند و از این رو بازهم یک درس تاریخی برای کشورمان بوجود آمد که حتما باید روی پای خود بایستد و بر توانایی های خود تکیه کند.
 
تحریم‌ها و کارشکنی‌های غرب:  در حالی که تحریم مواردی همچون غذا و دارو در تحریم ها به عنوان مسائل انسانی ضدحقوق بشری است و قوابین بین المللی این موارد را از تحریم ها دور کرده است اما آمریکا در دشمنی علیه ملت ایران از این حوزه بهره های زیادی می برد. موضوع تولید واکسن از این موارد است. درحالی که غرب می داند که برخی از دستگاه ها برای تولید واکسن در کشورمان بکار می رود نسبت به واردات آن به داخل ایران کارشکنی کرد. کارشکنی ها در خرید دستگاه مکانیزه ساخت واکسن سبب شده که تولید با سرعت خوبی پیش نرود و مثلا روند برچسب زنی به صورت دستی انجام پذیرد. بنابراین در این حوزه نیز دشمنان خارجی علیه ایران اقدامی انجام دادند تا کشور در حوزه واکسیناسیون دچار مشکل شود. مسوولان وزارت خارجه بر این باورند که این لغو تحریم‌ها در حوزه پزشکی و دارویی هنوز هم محقق نشده و آمریکایی‌ها صداقت لازم را در مورد واردات واکسن به کشورمان را ندارند. البته این عدم صداقت درباره تحریم دارویی و درمانی، قبلا در مورد کیت تشخیص کرونا هم تجربه شده بود و در آنجا نیز ایران خود دست به کار ساخت و تولید کیت تشخیص بیماری کرونا شد و به هرحال تحریم‌ها بدون این‌که بر روی کاغذ و در مورد دارو، واکسن و لوازم پزشکی تصریح شده باشد، اعمال شد.
 
حمله به ارکان نظام به بهانه واکسن کرونا:  رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تلویزیونی ۱۹ دی ۱۳۹۹ مجوز واردات هرنوع واکسن از کشورهایی آمریکا، انگلیس و فرانسه را ممنوع اعلام کردند اما همان زمان این موضوع را به‌صورت مکتوب به دولت اعلام کردند که خرید واکسن از کشور ثالث مجاز است. این روزها همین سخنرانی دستاویزی برای تخریب نظام و رهبری قرار گرفته است. این درحالی است که طبق اطلاعاتی که بدست آمده این کشورها نه تنها در عرضه واکسن به کشورمان خودداری بلکه نسبت به ارائه واکسن از سوی دیگر کشورها کارشکنی کردند. هرچند رسانه‌های ضدانقلاب سعی کردند با تحریف بیانات رهبری، عدم ورود واکسن به کشور را به دستور ایشان مرتبط کنند اما شواهد از واقعیت‌های دیگری خبر می‌دهد. موارد متعدد واردات واکسن آسترازنکای تولید شده در کشورهای دیگر، به‌وضوح موید آن است که روند واردات این واکسن‌ها هیچ تفاوتی با سایر واکسن‌ها نداشته است. درواقع، مهمترین مانع در واردات این واکسن‌ها تحریم‌های ظالمانه آمریکا بود که باعث می‌شد کشورها جرات فروش عمده این محصول دارویی استراتژیک به ایران را نداشته باشند. از سوی دیگر انتشار خبر واکسن های آلوده امریکایی در ژاپن، دوراندیشی رهبرانقلاب را بار دیگر نشان داد.

اگر نگاهی به اخبار ضدانقلاب درباره کشورمان بیندازیم یک نگاه سیاه از وضعیت کشورمان را می بینیم؛ درواقع سیاه نمایی از اوضاع ایران کارویژه این رسانه‌هاشت و ضدانقلاب از هر موضوع مثبتی به راحتی رد می شود. آنچه این روزها در کشور با موج پنجم و شدت یافتن بیماری کرونای دلتا مشخص است فشار تحریمی برای ناموفق نشان دادن مدیریت بحران جمهوری اسلامی ایران است وگرنه در بسیاری از موارد از جمله مسائل دارویی هم این کارشکنی ها وجود دارد و تنها به واکسن و دستور رهبری این موارد مربوط و منحصر نمی شود. در این جا با سه مثلث تحریم واکسن و کارشکنی در ورود آن به ایران، کارشکنی در روند تولید واکسن و خبرپراکنی ضدانقلاب علیه نظام جمهوری اسلامی روبرو هستیم اما آنچه باید هوشیارانه مشاهده شود واقعیت واردات و تولید واکسنی است که خیلی از کشورهای دنیا هنوز با وجود عدم تحریم موفق به تولید و واردات آن به کشور خود نشده اند.

منبه: جهان‌نیوز