جوان آنلاین: هنوز چند ماه از‌حفـره عمیق امنیتی موشک‌های مقاومت در آسمان تل‌آویو و شهر‌های بزرگ سرزمین‌های اشغالی نگذشته که زمین هم زیر پای صهیونیست‌ها ناامن شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

شش زندانی فلسطینی طی عملیاتی، با حفر یک تونل چند ده متری از زندان جلبوع فرار کردند؛ زندانی که یکی از محافظت‌شده‌ترین زندان‌های رژیم صهیونیستی است. یکی از نگرانی‌های صهیونیست‌ها این است که این شش فلسطینی خود را به جنین رسانده باشند. این فرار بزرگ، رژیم صهیونیستی را شوکه و نفتالی بنت را ناچار به تشکیل جلسه فوق‌العاده کرد. بنابر اعلام عبدالناصر فروانه، رئیس بخش پژوهش‌ها و اسناد کمیته امور آزادگان فلسطین، حدود ۴ هزار و ۸۰۰ اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند که در میان آن‌ها ۳۹زن،۱۷۰ کودک و ده‌ها سالخورده به چشم می‌خورد. حالا به فاصله چهار ماه از بزرگ‌ترین افتخار صهیونیست‌ها در جنگ ۱۱ روزه اردیبهشت علیه غزه یعنی ادعای نابود کردن صد‌ها متر از تونل‌های عریض و طویل حماس، یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌های امنیتی صهیونیست‌ها به حفر تونل و فرار شش اسیر فلسطینی از یکی از امنیتی‌ترین زندان‌های صهیونیست‌ها گره خورده است. این افراد موفق شدند با حفر یک تونل در داخل سرزمین‌های اشغالی، از زندان جلبوع در شمال اراضی اشغالی فرار کنند. رژیم صهیونیستی اسرایی را که محکوم به انجام عملیات در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ هستند در این زندان نگهداری می‌کند. آنچه باعث می‌شود روند فرار این افراد که در میان آن‌ها نام زکریا زبیدی، فرمانده پیشین کتائب شهدای الاقصی وابسته به فتح نیز به چشم می‌خورد، جالب توجه شود، این است که آن‌ها با حفر یک تونل از داخل توالت زندان نقشه خود را عملی کرده‌اند. این تونل ده‌ها متر درازا دارد و فاصله خروجی آن با دیوار‌های زندان جلبوع فقط چند متر است. ساعت چهار بامداد دیروز برای نخستین بار خبر فرار این شش فلسطینی منتشر شد و چند کشاورز صهیونیست نیز وجود افرادی مشکوک را در اراضی خود گزارش کردند. فیلم تونلی که آن‌ها کنده‌اند را هم رسانه‌های فلسطینی و هم صهیونیستی منتشر کردند. کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی از اعلام آماده‌باش بین نظامیانش خبر داده و عملیات جست‌وجوی گسترده‌ای با به کار‌گیری بالگرد‌ها و پهپاد آغاز شده است. کانال ۲۰ تلویزیون این رژیم نیز، احتمال رسیدن این افراد به جنین را مطرح کرده است. رژیم صهیونیستی درباره هویت پنج نفر دیگر از این اسرا، اعلام کرده که آن‌ها با اسامی یعقوب نفیعات، محمد قاسم عارضه، یعقوب محمود قدری، ایهم فؤاد کمامجی و محمود عبدالله عارضه از اعضای جنبش جهاد اسلامی هستند.

سال نو در سایه ترس از شکاف امنیتی

در شرایطی که صهیونیست‌ها خود را برای برگزاری جشن‌های سال نو آماده می‌کنند، چاره‌ای ندارند جز اینکه با پیامد‌های شوکه‌کننده این واقعه نیز کنار بیایند. منابع صهیونیستی این اتفاق را یکی از خطرناک‌ترین حوادث امنیتی برآورد کرده‌اند. یک مقام ارشد پلیس رژیم صهیونیستی دیروز به اسرائیل‌هیوم گفت، این احتمال می‌رود که نیرو‌های کمکی از بیرون، تونلی برای کمک به فرار زندانیان کنده باشند. وی این را هم گفت که ساکنان منطقه جلبوع، این افراد را هنگام فرار دیده‌اند. همچنین یک منبع در شاباک گفته که در داخل محافل اسرائیلی از دو جهت درباره این فرار ابراز نگرانی شده است؛ نخست اینکه امکان دارد این افراد برنامه‌ای برای انجام عملیات در فلسطین اشغالی داشته باشند و دوم اینکه بخواهند از طریق مرز‌های اردن از فلسطین اشغالی فرار کنند. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که از بیم وجود تونل‌های دیگر، حدود ۴۰۰ اسیر از زندان جلبوع به زندان‌های دیگر منتقل خواهند شد. روزنامه یدیعوت آحارونوت نیز گزارش داد که ارتش از ترس فرار اسیران به خارج از استان جنین، با نصب موانع این منطقه را محاصره کرده است.

موشک در پاسخ گلوله

دفتر نفتالی بنت، نخست‌وزیر صهیونیست‌ها روز دو شنبه از رایزنی‌های او با عمر بار لِو، وزیر امنیت داخلی این رژیم خبر داد. بنت ضمن جدی توصیف کردن ماجرای فرار اسرای فلسطینی، بر لزوم اقدام همه سرویس‌های امنیتی تأکید کرد. دفتر بنت همچنین خبر داد که او از آخرین اطلاعات مربوط به جست‌وجو و تحقیق در مورد اسرای فراری مطلع شده و در صورت لزوم جلسات بیشتری را برگزار می‌کند.

الینور لیوی، روزنامه‌نگار صهیونیست در این مورد نوشت: «اگر شش زندانی که توانستند با استفاده از تونل خود را ر‌هایی بخشند به‌ضرب گلوله کشته شوند، پاسخ آن با موشک از نوار غزه می‌آید.»

لرزه بر پیکر ساختار امنیتی صهیونیست‌ها

اهالی جنین خوشحالی خود را از فرار این اسرای فلسطینی با تیراندازی هوایی ابراز کردند. مردم نوار غزه نیز شیرینی پخش کردند. جنبش‌های مختلف فلسطینی فرار چند اسیر از زندان رژیم صهیونیستی را یک پیروزی بزرگ خواندند و اعلام کردند، این اقدام یک شکست اطلاعاتی و امنیتی بزرگ برای تل‌آویو است. جنبش جهاد اسلامی افزود، فرار این اسرا اقدامی قهرمانانه است که ساختار امنیتی رژیم صهیونیستی را به‌شدت به لرزه درخواهد آورد. این جنبش فلسطینی در ادامه فرار اسرای مذکور را یک سیلی قوی به ارتش رژیم صهیونیستی و کل این رژیم خواند و اعلام کرد: «رژیم اشغالگر بهتر است این درس را خوب فرا بگیرد؛ ملت فلسطین ابداً تسلیم نخواهد شد. زمان انجام این عملیات با ضربه قدرتمندی که اشغالگر در مرز‌های غزه دریافت کرده، بر ناتوانی این رژیم خواهد افزود.» جنبش حماس هم در بیانیه‌ای، فرار تعدادی از اسرای فلسطینی به‌رغم تمام موانع امنیتی را اقدامی قهرمانانه، شجاعانه و یک پیروزی بزرگ دانست و افزود: «اسرای فلسطینی با این اقدام، چالشی واقعی بر سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی تحمیل کردند، سیستمی که رژیم اسرائیل به آن مباهات می‌کند و مدعی است از بهترین‌ها در جهان است. نبرد برای آزادی در داخل زندان‌های رژیم صهیونیستی و خارج از آن ادامه دارد.»‌جنبش مجاهدین هم اعلام کرد: «تأکید می‌کنیم که این پیروزی بزرگ، یک شکست اطلاعاتی و امنیتی بزرگ است که دروغین بودن هاله امنیتی دشمن صهیونیستی را که این رژیم درباره توانایی‌های امنیتی و اطلاعاتی خود ترسیم کرده، فاش کرد. این سقوط و شکست تأکید می‌کند که نابودی رژیم صهیونیستی نزدیک است.»