فارس/ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ابراز نگرانی درباره برخی اعضای دولت جدید طالبان در افغانستان، گفت واشنگتن این دولت را بر اساس عمل و نه با وعده، قضاوت می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه طی نشست خبری گفت: «ما نگران وابستگی‌ها و سوابق برخی از اعضای دولت جدید هستیم که توسط طالبان اعلام شده است».

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، پرایس با اشاره به موقت بودن لیست اعلام شده از سوی طالبان، اظهار داشت: «ما آن را بر اساس عمل، و نه با حرف‌هایشان، قضاوت می‌کنیم. ما موضع خود را به روشنی بیان کرده‌ایم که مردم افغانستان شایسته یک دولت فراگیر هستند».

وی با تاکید بر لزوم استفاده‌نشدن از خاک افغانستان برای حملات تروریستی، گفت: «ما بر این موضع خود که انتظار داریم طالبان اطمینان حاصل کنند که خاک افغانستان برای تهدید علیه هیچ کشور دیگری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، تاکید می‌کنیم».

این دیپلمات آمریکایی همچنین افزود: «از نظر ما، طالبان همچنان باید به اجازه عبور ایمن اتباع خارجی و افغان‌هایی که قصد خروج از کشور را دارند، پایبند باشد».

روز گذشته «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفت که این گروه خواستار روابط خوب با تمامی کشورها از جمله آمریکاست.

با این حال، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا ادعا می‌کند که به موضع پذیرش طالبان به عنوان دولت جدید در افغانستان حتی نزدیک هم نیست.