علیرضا تقوی‌نیا، تحلیلگر مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت: رهبر عالی جمهوری اسلامی پس از حوادث یازده سپتامبر و در واکنش به سخنان جرج بوش رییس جمهور آمریکا در خصوص همراهی با آمریکا و پشت پرده حمله به افغانستان مطالبی را بیان کرد که اکنون پس از ۲۰ سال خواندن آن هم خالی از لطف نیست و هم می تواند اذهان را در خصوص درک ایشان از مسائل بین الملل بهتر یاری نماید .

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بخشی از سخنان حضرت آیت الله خامنه ای که در تاریخ ۴ مهر ۱۳۸۰ بیان شده ، به شرح زیر است :

بنده لازم می‌دانم برای آگاهی ذهن ملت عزیزمان- که بحمد اللّه هوشیارند- نکاتی را عرض کنم:نکته‌ی اوّل این است که رفتار و اظهارات دولت امریکا و مسئولان امریکایی در این قضیه، بسیار متکبّرانه و مغرورانه و برخاسته‌ی از روح استکبار بود و هست. اظهاراتی می‌کنند که با هیچ منطقی سازگار نیست. البته به حیثیّت آن‌ها خیلی لطمه خورده و آبروی امنیّتی‌شان در دنیا به شدّت خدشه‌دار شده است؛ اما این دلیل نمی‌شود که برای جبران یک تحقیر، باز چهره‌ی استکباری و قیافه‌ی خشمگین به خود بگیرند؛ یعنی‌ مردم دنیا! ما عصبانی هستیم؛ روی حرف ما حرفی نزنید! یعنی کسی جرأت نکند در مقابل حرفی که آن‌ها می‌زنند، حرفی بر زبان جاری کند؛ به خیال اینکه می‌شود ملتها و انسانها و دولتهای مستقل را با این شیوه‌ها از میدان خارج کرد. از جمله‌ی این حرفها این است که هرکسی با ما- یعنی با آمریکاییها- نباشد، با تروریست‌هاست! این حرفِ بسیار غلطی است؛ نخیر، این‌طور نیست. خیلی‌ها در کنار امریکا هستند، اما از همه‌ی تروریست‌های عالم خطرناک‌ترند. امروز دولت اسرائیل خطرناک‌ترین تروریست‌ها را در خود دارد. آن‌هایی که در رأس این دولتند، کسانی هستند که در فاجعه‌بارترین قضایای تروریستی، خودشان شخصاً دستور داده‌اند و شرکت داشته‌اند؛ الآن هم هر روز ترور می‌کنند و در کنار امریکا هم هستند. بنابراین، این‌طور نیست که هرکس با شما بود، با تروریست‌ها نیست. نخیر؛ سرسخت‌ترین و خبیث‌ترین تروریست‌ها الآن در کنار شمایند. نقطه‌ی مقابل نیز همین‌طور است؛ هرکس با ما نباشد، با تروریست‌هاست؛ نخیر، ما با شما نیستیم، با تروریست‌ها هم نیستیم.

در ذهن مسئولان امریکا، مفهوم تروریسم، مفهوم غلطی است. آن‌ها تروریسم را بد معنا می‌کنند؛ به گونه‌ای معنا می‌کنند که کشتار دسته‌جمعی و قتل عامِ مردم صبرا و شتیلا- که دو اردوگاه فلسطینی بودند- در یک شب به دستور همین کسی که امروز در رأس حکومت غاصب صهیونیستی است، تروریسم به حساب نمی‌آید!چند سال قبل از این، گروه زیادی از مردم قانای لبنان جلوِ دفتر نمایندگی سازمان ملل در این کشور برای شکایت جمع شده بودند؛ اما هلیکوپترهای اسرائیلی آمدند و چند صد نفر آدم را- که در میانشان زن بود، مرد بود، بچه بود، گرسنه بود، تشنه بود- به رگبار بستند و همه را کشتند! آمریکاییها این را تروریسم نمی‌دانند! بارها به لبنان آمده‌اند و افرادی را ربوده‌اند و یا کشته‌اند؛ اما هیچ‌کدام از این‌ها مصداق تروریسم نیست! دولت غاصب صهیونیستی در یکی دو ماه پیش رسماً تصویب کرد که باید عناصری از فلسطینیها ترور شوند- حتّی اسم ترور را آوردند- ترور هم کردند؛ ماشین‌شان را منفجر کردند و افراد متعدّدی را کشتند؛ اما هیچ‌کدام از این‌ها مصداق تروریسم نیست؛ ولی مردم فلسطین که برای دفاع از سرزمین و استنقاذ حقِّ پامال‌شده‌ی خودشان قیام می‌کنند، فریاد می‌کشند و سنگ در دست دارند، اسلحه هم ندارند، تروریستند! منطق آمریکاییها این است. این منطقِ غلطی است و دنیا آن را قبول نمی‌کند.

مجموعه‌ی قرائن و شواهد نشان می‌دهد که پشت این نمایشی که امروز در قضیه‌ی افغانستان وجود دارد، چیز دیگری است. افغانستانِ مظلوم و بدون حامی، در مقابل و دمِ چَکِ این‌ها قرار گرفته است؛ به خاطر اینکه یک نفر، یا ده نفر، یا صد نفر، یا هزار نفر در داخل این کشور متّهمند که قضایای انفجارهای نیویورک و واشنگتن را آن‌ها راه انداختند؛ اما پشت این صحنه، مسأله‌ی دیگری است. اوّلًا قرائن نشان می‌دهد که دولت امریکا در صدد است همان کاری را که در خلیج فارس کرد، در این منطقه هم بکند؛ یعنی بیایند در آسیای میانه و شبه قارّه مستقر شوند و دست و پای خود را باز کنند و به بهانه‌ی اینکه در اینجا امنیّت نیست، حضور داشته باشند. ثانیاً قصدشان این است، با کسانی که در قضیه‌ی فلسطین، از این مردمِ مظلوم دفاع کردند، تسویه‌حساب کنند. بقیه‌ی مسائل، صورت ظاهر قضایاست؛ باطن قضایا این‌هاست.

 تحلیل سخنان ۲۰ سال پیش آیت الله خامنه ای به زودی منتشر خواهد شد.