روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای به قلم خاویر سولانا و کارل بیلت به دولت آمریکا توصیه کرد هرچه سریعتر به توافق هسته ای بازگردد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سولانا و بیلت در این مقاله نوشته‌اند: در هنگامه شعله کشیدن جنگ در قلب اروپا، نباید مسئله هسته ای ایران در غرب آسیا را فراموش کنیم.

آن‌ها ضمن توصیه آمریکا به بازگشت به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ تاکید کرده‌اند: اگر نتوانیم توافق هسته‌ای را به مسیر خود بازگردانیم، در مسیر منازعه ای تازه با تهران قرار می گیریم.

واشنگتن پست با انتقاد از دولت بایدن برای تعلل در احیای برجام نوشته است: بایدن و رهبران اروپایی درباره اوکراین با سرعت و قاطعیت عمل کردند و اکنون باید گام هایی را برای جلوگیری از رسیدن ایران به نقطه گریز هسته ای بردارند.

نویسندگان این مقاله با تاکید بر الزامی بودن خروج نام سپاه از لیست تروریسم دولت آمریکا، این موضوع را نمادین خوانده‌اند.

در ادامه این مقاله آمده است: گفتگوهای دشوار بر سر اصل توافق، عملا به نتیجه رسیده است و اروپایی ها سرگرم تلاش برای شکستن بن بستی هستند که بر سر حذف نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی شکل گرفته است.

واشنگتن پست با انتقاد از عملکرد دولت آمریکا ، بایدن را در عمل به شعار «بازگشت به توافق » ناکام خوانده و روند کار را کند تلقی کرده‌ است. سولانا و بیلت گفته‌اند: این گیج کننده است که جو بایدن با وعده بازگشت به توافق هسته ای در انتخابات شرکت کرد و وعده داد که "آمریکا بازگشته است" اما در موضوعی که متحدان آمریکا با شدت از آن حمایت می کنند، دیپلماسی کندی دارد.

واشنگتن پست تعلل بایدن در بازگشت به توافق هسته‌ای را مسئله‌ی انتخاباتی دموکرات‌ها خوانده و نوشته است: توجیه این است که وی بدلیل ملاحظه انتخابات میاندوره ای نوامبر، در موضوع ایران با احتیاط گام بر می دارد. اما صادقانه بگوییم که برای رییس جمهوری که اصل توافق در ۲۰۱۵ زیر نگاه وی حاصل شد، بازگشت به برجام هم یک دستاورد بسیار بزرگتر خواهد بود.

منبع: نورنیوز