حوادث رکنا: سخنگوی قوه قضائیه در خصوص دستگیری و پیگیری برای آزادی خلیل دردمند زائر ایرانی دستگیر شده در عربستان توضیح داد.

آخرین خبر از دستگیری زائر ایرانی در عربستان / جرم خلیل دردمند چیست؟ + عکس
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

  به گزارش رکنا، ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره پرونده خلیل دردمند زائر ایرانی دستگیرشده در عربستان گفت:  تلاش‌ها برای آزادی حاجی در بند سعودی همچنان ادامه دارد. دادستان کل کشور تذکرهای قانونی را در این رابطه به وزارت امور خارجه ابلاغ کرده و خواستار پیگیری و تعیین تکلیف او شده است.  اقدامات کنسولی برای این شهروند در حال پیگیری است‌ و  معاونت امور بین الملل و ستاد حقوق بشر هم اقداماتی در این زمینه انجام داده‌ است.

جرم جلیل دردمند چیست؟

«خلیل دردمند» از اهالی دُرچه اصفهان که همراه با مادرش به حج تمتع ۱۴۰۱ مشرف شده بود، پس از انجام مناسک حج تمتع در روز عید غدیر توسط نیروهای امنیتی عربستان سعودی در مسجدالحرام دستگیر و به زندانی که چند ایرانی در آنجا بودند، منتقل شد، اما پس از ۲ روز او توسط نیروهای سعودی فرا خوانده و به زندانی دیگر انتقال یافت. گفته می‌شود که اتهام او «تصویربرداری» در جوار کعبه بوده و به همین دلیل پرونده قضایی برای وی تشکیل شده است.

این در حالی است که بسیاری از زائران کشورهای دیگر اقدام به عکس انداختن کرده و حتی نیروهای سعودی هم از زائران در ایام حج تمتع عکس می‌انداختند و کسی مانع این اقدام نشد. گفتنی است امسال چند حاجی ایرانی به دلایل مختلف توسط نیروهای سعودی بازداشت و زندانی شدند که با تلاش نیروهای کنسولی و سازمان حج و زیارت آزاد شدند اما هنوز تلاش‌ها برای آزادی خلیل دردمند از بند سعودی ادامه دارد.