مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه امروز جمعه به دعوت وزارت خارجه روسیه با ایگور مارگولف معاون این وزارتخانه دیدار و درخصوص دستگیری یک خبرنگار تبعه روسیه در تهران با وی گفت وگو کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بخش رسانه ای سفارت ایران در فدراسیون روسیه، در این ملاقات علاوه بر بررسی روابط دوجانبه، دستگیری یک خبرنگار تبعه روسیه در تهران نیز مورد گفت وگو قرار گرفت و ابراز امیدواری شد تا هر چه زودتر این موضوع حل وفصل شود.

وزارت امور خارجه روسیه هم در بیانیه ای اعلام کرد: روز چهارم ماه اکتبر (امروز) ایگور مورگولوف معاون وزیر خارجه روسیه، مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو را برای روشن شدن شرایط بازداشت یولیا یوزیک شهروند روس در تهران به وزارت خارجه روسیه دعوت کرد.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: سفیر ایران در روسیه تایید کرد که یولیا یوزیک توسط سازمان های امنیتی ایران برای پاسخ دادن به برخی سوال های مربوط به وی بازداشت شده است و بزودی آزاد خواهد شد.

پیشتر نیز ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خبر داد که سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور برای توضیح در خصوص بازداشت یک خبرنگار روس در تهران، به وزارت خارجه دعوت شده است.

وی در فیس بوک خود نوشت: هم اینک به رسانه ها اعلام کردم که در رابطه با دستگیری یولیا یوزیک تبعه روسیه در تهران مهدی سنایی سفیر ایران برای دادن توضیح در مورد شرایط واقعه و تامین حقوق شهروند روس دستگیر شده به وزارت خارجه روسیه فراخوانده شد.

وی در پست دیگری با اشاره به اینکه رسانه های روسیه اعلام کرده اند که من پرونده بازداشت این خبرنگار روس را در اختیار گرفته ام، اظهار داشت: پرونده یولیا تحت کنترل سفارت روسیه در تهران و دیپلمات های روسی قرار گرفت.ساعاتی پیش شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه به نقل از سخنگوی سفارت روسیه در تهران از بازداشت یک خبرنگار روس در ایران خبر داد و اعلام کرد که آندره گاننکو سخنگوی سفارت روسیه در تهران خبر بازداشت یولیا یوزیک را تایید کرده است.

خبرنگار روس بازداشت شده بدون اطلاع سفارت روسیه به تهران رفته است

آندره گاننکو سخنگوی سفارت روسیه در تهران در رابطه با دستگیری یولیا یوزیک با بیان اینکه وی درباره سفر خود به تهران اطلاع نداده بود، از همه نمایندگان رسانه های روسی خواست که در سفر به ایران این سفارتخانه را در جریان بگذارند.

وی نیز خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه با بیان اینکه یوزیک درباره مسائل احتمالی در ایران و توقیف گذرنامه اش هم چیزی به سفارت روسیه نگفته بود، اظهار داشت: ما همه گام های لازم برای روشن شدن وضعیت (پرونده یوزیک) را بر می داریم.

وی افزود: می خواهم این نکته را هم اضافه کنم که خانم یوزیک درباره سفر خود به تهران اطلاع نداده بود. هرچند که به گفته همسر و دخترش این انتظار وجود داشت که وی با مسائل مشخصی برخورد کند اما نه در حد توقیف گذرنامه اش.

مقام سفارت روسیه یادآوری کرد: یوزیک روز ۲۹ ماه سپتامبر (یکشنبه) وارد فرودگاه امام خمینی تهران شد و گذرنامه اش توقیف شد و روز دوم ماه سپتامبر (روز چهارشنبه) او را در یکی از هتل های تهران دستگیر کردند.وی افزود: یوزیک را به همکاری با سازمان اطلاعاتی اسراییل متهم می کنند با این وجود سفارت روسیه در ایران یادداشت رسمی در این باره دریافت نکرده است.

اسپوتنیک روسیه: خبرنگار روس بازداشت شده در ایران به زودی آزاد می شود

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: خبرنگار روس بازداشت شده در تهران به زودی آزاد می شود.

براساس گزارش روز جمعه این خبرگزاری، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوی کوتاه با خبرنگار اسپوتنیک درتهران در مورد بازداشت یک خبرنگار روس اظهار داشت: وی جهت ادای برخی توضیحات بازداشت شده و بزودی آزاد خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .