کسانی که سابقه کاری آن‌ها کمتر از یک سال کامل است چه میزان عیدی دریافت می‌کنند؟

فوری: واریزی مهم در اسفند برای کارمندان | مبلغ عیدی کارمندان تعیین شد+ جزییات مهم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

برای افزایش حقوق کارمندان متوسط افزایش ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده است. پیش از این رئیس سازمان اداری و استخدامی با اشاره به اینکه در بودجه ۱۴۰۲ شاهد افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان هستیم، گفته بود: سه سناریو برای مدلهای مختلف این افزایش  حقوق کارمندان لحاظ شده است. همچنان مدل دقیق این افزایش حقوق کارمندان مشخص نیست و در نهایت باید دید که در مجلس چه تصمیمی در این خصوص گرفته می‌شود.جدید ترین خبرها درباره حقوق کارمندان را در با ما دنبال کنید.

اکوایران: در بازار ارز یکشنبه قیمت دلار هرات در ۴۷ هزار و ۲۰۰ تومان باز شد و از سطح مقاومتی ۴۷ هزار و ۶۰۰ تومان رد شد. از نگاه معامله‌گران نرخ ۴۷ هزار و ۶۰۰ تومان یعنی نرخ تراز میانی در بازار. به باور معامله‌گران وقتی این نرخ سبز شد تقاضای جدید برای ورود به بازار چراغ سبز گرفت.

اینکه چرا بازار یکشنبه از شروع تا پایان آشفته بود با سه دلیل از طرف معامله‌گران عنوان می‌شد. اول، گروهی اعتقاد داشتند لیدر بی‌چون و چرای این روزهای بازار حواله درهم است. به‌واسطه ترجیح حواله درهم بر سایر ارزها، تقاضا برای درهم بالا رفته و این افزایش تقاضا، افزایش قیمت را دنبال داشته است. برخی دیگر از معامله‌گران می‌گویند نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان جذابیت خودش را در مقایسه با قبل از دست داده و برخی صادرکننده‌ها با تاخیر ارز خودشان را برمی‌گردانند و این کاهش عرضه ارز، خودش را در افزایش نرخ نشان می‌دهد. گروه سوم اشاره داشتند به سیاست‌های بازارساز. آن‌ها معتقدند سقف‌گذاری جدید در بازار نیما و سیاست شل کن سفت کن در عرضه ارز سهمیه دلیل تند شدن نوسان است.حقوق کارمندان

متقاضیان دلار سهمیه می‌گفتند در بازار یکشنبه صرافی‌ها به سه بهانه سهمیه ۵۰۰۰ یورویی را نمی‌دادند؛ اختلال داریم، فروش نداریم، بانک مرکزی مجوز نداده، سه بهانه برای عدم فروش سهمیه بوده است. با اینکه صرافی‌ها ارز نمی‌فروختند اما در مقابل صرافی‌ها صف خرید بود. وقتی سوال می‌شد چرا مقابل صرافی که نمی‌فروشد صف وجود دارد، گفته می‌شد سود خرید دلار سهمیه‌ای به ۱۵ میلیون رسیده و تصاحب سهمیه ۵۰۰۰ یورویی با هر فشاری ارزش دارد. اجاره کارت ملی هم بعد از افزایش سود خرید سهمیه بالا رفته است و حتی به دو میلیون تومان هم می‌رسید.

سکه هم در معاملات یکشنبه سه کانال به خودش دید: ۲۷، ۲۸ و ۲۹ میلیون. نرخ سکه در انتهای ۲۷ شروع شد تا ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم بالا رفت اما در ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بسته شد که حباب آن با این نرخ به عدد بی‌سابقه ۷ میلیون و ۸۰۰ رسید، یعنی ۲۷ درصد سکه آب است.

درمورد آینده دلار بین چارتیست‌ها و معامله‌گران کف بازار اختلاف نظر بود. چارتیست‌ها اعتقاد داشتند دلار به نقطه‌ای رسیده که نباید خرید، اما درمقابل معامله‌گران کف بازار دنبال خرید بودند. وقتی از آن‌ها سوال می‌شد که چرا خلاف نظر چارتیست‌ها پوزیشن می‌گیرند جواب داده می‌شد که جو بازار برعکس نظر چارتیست‌هاست. یکسری از آن‌ها هم می‌گفتند برعکس ماه‌های قبل که بازار روزهای آخر برج شل بود این ماه سفت حرکت می‌کند. آن‌ها تصور می‌کردند پول‌های جدیدی که به بازار آمده بخاطر عیدی کارمندهای دولت و خروخ پول از بورس است، برخی‌ها می‌گفتند انگار نه انگار که آخر برج است.

در بازار صحبت از سیاست جدید برای بازار ارز بود. برخی از معامله‌گران از نرخ دوم برای نیما صحبت می‌کردند، برخی دیگر هم درباره مرکز مبادله. درمورد نرخ دوم برخی می‌گفتند احتمالا بانک مرکزی قصد دارد در بسته جدید خودش، علاوه بر ۲۸۵۰۰ یک نرخ جدید هم تعریف کند و کالاها را براساس اولویت با دو نرخ تخصیص دهد. برخی دیگر می‌گفتند در نیما تغییر سیاستی قرار نیست اتفاق بیفتد، اما بانک مرکزی قصد دارد بازار مبادله را جایگزین بازار آزاد کند. به این شکل که با احصای یکسری نیازها،  تقاضای آن‌ها را در این بازار تامین کنند.

تنها نکته معامله‌گران این بود که اگر مرکز مبادله می‌خواهد جای بازار را بگیرد آیا می‌تواند نیازها را به میزانی که متقاضیان انتظار دارند پوشش دهد یا نه؟ اگر پاسخ نه باشد تکلیف نیازهای جامانده از مرکز میادله چه می‌شود؟ آن‌ها منتظرند فردا که طبق وعده جدید، قرار است مرکز مبادله جا بیفتد، پاسخشان را دریافت کنند.

لازم به ذکر است خدمت نیمه وقت بانوان از لحاظ اجرای این تصویب نامه، تمام وقت محسوب می‌شود و معلمان حق التدریس نیز نسبت به ساعات تدریس مشمول این تصویب نامه خواهند بود.

همچنین شرکت‌های دولتی موظفند از پرداخت هر مبلغی تحت عنوان عیدی یا عناوین مشابه علاوه بر مبلغ مذکور به مدیران و اعضای هیات مدیره خودداری کنند و سازمان حسابرسی یا حسابرسان قانونی شرکت ها نیز مکلفند نظارت لازم در این خصوص را اعمال و موارد خلاف را گزارش کنند.

به مشمولین این تصویب نامه که براساس قوانین و مقررات مربوط از کمک هزینه عائله مندی و اولاد برخوردار هستند، علاوه بر مبلغ عیدی موضوع مصوبه، در راستای حمایت از خانواده مبالغی به شرح زیر توسط مرجع پرداخت کننده عیدی به شرح زیر پرداخت می‌شود:

- بابت همسر مبلغ ثابت ۵ میلیون ریال

- بابت هر فرزند تحت تکفل مبلغ ثابت دو میلیون ریال

موضوع افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان همواره نه تنها برای این قشر بلکه برای سایر اقشار جامعه نیز مورد توجه بوده زیرا هرگونه ترمیم دریافتی حقوق بگیران، اثر خود را در بازار مصرف می گذارد.

نگاهی به میانگین ناخالص و خالص پرداختی به کارکنان دستگاههای اجرایی نیز نشان می دهد که قشر کارمند در طبقه متوسط درآمدی قرار می گیرند؛ به باور رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، متوسط دریافتی کارمندان دولت بین ۸ تا ۹ میلیون تومان است که نزدیک به ۶۰ درصد از کارمندان دولت چنین حقوقی دریافت می کنند.

براساس گزارش سازمان اداری و استخدامی کشور و مطابق اطلاعات سامانه ثبت حقوق و مزایا در سال ۱۴۰۰ و بر مبنای خوداظهاری دستگاههای اجرایی، میانگین ناخالص و خالص پرداختی به تفکیک دسته بندی های پرداخت دستگاههای اجرایی به شرح زیر است:*

بخشنامه‌ جدید بودجه دولت، ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گوید میزان حقوق کارمندان پاداش پایال سال کارمندان و بازنشستگان معادل ۵هزار امتیاز تعیین شده است که با احتساب ضریب ریالی آن مبلغ عیدی به طور علی‌الحساب معادل یک میلیون و ۶۷۵ هزار تومان می‌شود.افزایش حقوق کارمندان در بودجه هر ساله با تغییرات به مجلس ارائه می شود.افزایش حقوق کارمندان می تواند کمک اقتصادی مناسبی برای آنها باشد. افزایش حق فرزند و عائله مندی هم باعث افزایش فوق العاده حقوق کارمندان شد.هیئت دولت مدلهای مختلف افزایش حقوق کارمندان را در سال آینده بررسی می کند.

 رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور جزئیات افزایش حقوق کارکنان دولت را مطرح کرد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، جزئیاتی از کارهای انجام شده درباره ترمیم حقوق کارکنان دولت را اعلام کرد.

وی افزود: حقوق عائله مندی و اولاد با توجه به بودجه افزایش حقوق کارکنان در فیش حقوقی سال آینده کارکنان دولت، 6 برابر خواهد شد و به رقمی حدود 300 تا 600 هزار تومان خواهد رسید.

وزیر اقتصاد درباره افزایش حقوق اعلام کرده که قرار است حقوق کارکنان دولت در سال 1402، به میزان 15 تا 25 درصد افزایش یابد.

احسان خاندوزی ادامه داد: به خاطر کوتاهی‌های گذشته، سرعت‌گیرهای لازم را نداشتیم و دولت تلاش کرد با اقدامات قانونی و اجرایی سرعت‌گیرهایی را در بازارهای دارایی قرار دهد. در هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند به راحتی تقاضای کاذب در بازارهای مختلف از جمله ارز و مسکن ایجاد شود.

وی ادامه داد: بانک مرکزی درخواست اختیاراتی را برای مواجه بیشتر جهت مقابله اجباری با سوداگری داشت.

خاندوزی افزود: دیروز در جلسه مبارزه با پولشویی اکثر اعضا تاکید کردند که مرکز اطلاعات مالی کشور با بانک مرکزی حداکثر هماهنگی را داشته باشد.

وی در مورد حقوق کارمندان، اظهار کرد: آنچه در لایحه بودجه ۱۴۰۲ وجود دارد ضریب میانگین افزایش حقوق است و آنچه پس از تصویب مجلس اجرا خواهد شد افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی حقوق است تا توازن بیشتری ایجاد شود.

میزان پرداختی عیدی کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰ روز دستمزد بیشتر باشد.طبق قانون کار، کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه (یعنی از ۱ تا ۱۱ ماه) سابقه پرداخت حق بیمه دارند و مالیات بر حقوق آن‌ها نیز پرداخت شده است، مشمول عیدی پایان سال هستند. البته این افراد از حداقل عیدی تعیین شده، مبلغ کمتری را دریافت می‌کنند.

با نزدیک شدن به پایان سال، بحث نحوه محاسبه مبلغ عیدی و افرادی که مشمول عیدی می‌شوند نیز دوباره داغ شده است. افرادی که مشمول قانون کار هستند یا در دستگاه‌های اجرایی و دولتی کار می‌کنند به همراه بازنشستگان تأمین اجتماعی و دستگاه‌های دولتی، چشم انتظار پرداخت عیدی پایان سال خود هستند.

طبق تصمیم و نظر شورای عالی کار، تمام شرکت‌هایی که زیر نظر قانون وزارت کار فعالیت می‌کنند باید به کارمندان خود به ازای یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین دستمزد (حداقل عیدی) و ۹۰ روز آخرین دستمزد (حداکثر عیدی)، عیدی پرداخت کنند.​

طبق این دستور، میزان پرداختی عیدی کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰ روز دستمزد بیشتر باشد. فرمول محاسبه حداقل عیدی به صورت زیر می‌باشد:

حداقل عیدی سال ۱۴۰۲ = ۶۰ x حداقل دستمزد روزانه

میزان عیدی کارمندان امسال چقدر است؟

بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای یک شخص مجرد پنج میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است. این در حالی است که، حداقل حقوق پایه مبنای محاسباتی عیدی ۱۴۰۲ است که بدون در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است.

بنابراین، عیدی در نظر گرفته شده برای کارمندان و کارگران حقوق‌بگیر زیر نظر قانون کار در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است

مبلغ عیدی کارمندان برای افراد با سابقه کم از یک سال چقدر است؟

در این میان، افرادی نیز وجود دارند که سابقه پرداخت بیمه آن‌ها کمتر از یک سال کامل است و در طول سال مشغول به کار شده‌اند. با توجه به این که سابقه کار این افراد کمتر از یک سال است آیا عیدی به آن‌ها نیز تعلق می‌گیرد؟

طبق قانون کار، کارگرانی که کمتر از ۱۲ ماه (یعنی از ۱ تا ۱۱ ماه) سابقه پرداخت حق بیمه دارند و مالیات بر حقوق آن‌ها نیز پرداخت شده است، مشمول عیدی پایان سال هستند. با این حال نحوه محاسبه عیدی برای افرادی که کمتر از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند کمی متفاوت است و معمولاً از حداقل عیدی تعیین شده، مبلغ کمتری را دریافت می‌کنند.

فرمول محاسبه عیدی افراد با سابقه کاری کمتر از یک سال به شرح زیر است:

حقوق ماهیانه ضرب در تعداد ماه نتیجه تقسیم بر ۱۲

به عنوان مثال، فردی با ۷ ماه کار رقم زیر را به عنوان عیدی دریافت می‌کند:

۴۱۷۹۷۵۵ * ۷ / ۱۲ = ۲,۴۳۸,۱۹۰