چگونه خسارت وارد به خودرو را کاهش دهیم؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

اگر شما هم قصد خرید و فروش خودرو را  در سال 1401 دارید باید به این نکته دقت کنید که بیمه اتومبیل به دو دسته بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه تقسیم می‌شود و هنگام معامله از دارا بودن بیمه خودرو اطمینان حاصل کنید. شرکت‌های بیمه با توجه به اینکه بیمه بدنه اختیاری است، این بیمه نامه را با تخفیف‌های مختلف ارائه می‌کنند تا بیمه‌گزار‌ها برای خرید بیمه تشویق شوند. با فرهنگسازی که برای خرید بیمه نامه بدنه انجام شده است، بسیاری از افراد برای خرید پوشش بیمه بدنه نگرانی‌هایی دارند که چطور می‌توان این پوشش‌ها را خریداری کرد؟ یا چگونه استعلام بیمه بدنه را دریافت کرد؟ برای اینکه به این سوالات پاسخ دهیم و از اهمیت خرید بیمه نامه بدنه اطلاع پیدا کنید تا انتهای متن همراه ما باشید.

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه یکی از بیمه نامه‌های خودرو است که خسارت‌های مالی وارد شده به وسیله نقلیه را جبران خواهد کرد. پرداخت خسارت از سوی بیمه‌گر با توجه به میزان پرداخت حق بیمه و الویت‌های بیمه‌گزار مشخص خواهد شد. همانطور که می‌دانید در بیمه شخص ثالث جبران خسارت‌ها برای افراد ثالث زیان دیده در حادثه جبران خواهد شد و دربرابر خسارت‌های مالی ایجاد شده راننده مقصر هیچگونه تعهدی ندارد. به طور کلی بیمه‌گزار با خرید پوشش بیمه بدنه می‌تواند ریسک جبران خطرات را به بیمه‌گر خود منتقل کند.پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم بندی می‌شود. هر یک از  خسارات تحت پوشش‌ بیمه بدنه، دسته بندی‌های متفاوتی را به خود اختصاص داده‌اند. هر فردی در طول سال ها رانندگی خود یک بار هم که شده با حوادث مختلفی رو‌به‌رو شده است. این حادثه می‌تواند تصادف یا سرقت قطعات خودرو باشد. اکنون سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید:” کدام یک از این موارد در بین پوشش اصلی بیمه بدنه قرار می‌گیرند؟ کدام در گروه پوشش‌های اضافی بیمه بدنه جای دارند؟” اگر شما می‌خواهید به جواب این سوال‌ها و اطلاعات دست پیدا کنید، کافی است ادامه مطلب را دنبال کنید.

پوشش‌ های بیمه بدنه اصلی شامل چه مواردی می‌شوند؟

موارد مختلفی وجود دارند که در دسته بندی پوشش اصلی بیمه بدنه جای گرفته‌اند. به عنوان مثال، هنگامی که خودرو شما به سرقت رفته باشد و در حین نجات آن، خودرو صدمه دیده باشد، در آن صورت خودرو تحت پوشش اصلی قرار می‌گیرد. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که از آن‌ها می توان به گزینه‌هایزیر اشاره کرد:

 • حوادثی همچون آتش سوزی
 • برخورد صاعقه به وسیله نقلیه
 • ایجاد خسارت به چرخ ها و تایر خودرو
 • انفجار

در ادامه درباره این پوشش‌ها کمی توضیح می‌دهیم:

حادثه:

هنگامی‌که خودرویی دچار حادثه شود، بیمه‌گر موظف خواهد بود خسارت‌های ایجاد شده را جبران کند. این خسارت‌ها با توجه به میزان سقف تعهدات بیمه‌گر جبران خواهد شد. به طور مثال: اگر بیمه‌گزار در حادثه رانندگی دچار خسارت شود و همچنین مقصر حادثه باشد، می‌تواند کل یا بخشی از خسارت ایجاد شده به وسیله نقلیه خود را از بیمه‌گر دریافت کند. همچنین در صورت برخورد وسیله نقلیه زمینی با یک جسم ثابت یا متحرک می‌توان از بیمه‌گرخسارت دریافت کرد. سایر پوشش‌های حادثه در بیمه بدنه عبارتند از:

 • واژگونی خودرو
 • سقوط خودرو
 • برخورد اجسام خارجی به خودرو (در حال حرکت و چه ساکن)

 آتش‌ سوزی:

آتش سوزی یکی دیگر از پوشش‌های اصلی بیمه نامه بدنه است که با بروز حادثه بر اثر صاعقه یا انفجار می‌توان همراه باشد. همچنین به طور کلی ریسک تمام خسارت‌های ناشی از آتش سوزی در این حادثه به بیمه‌گر منتقل خواهد شد.

2

آتش سوزی از پوشش های اصلی بیمه بدنه است

 سرقت کلی:

در صورتی که خودروی بیمه‌گزار دچار سرقت کلی شود، بیمه بدنه هزینه آن را متقبل می‌شود و جبران خسارت خواهد کرد. نکته مهم این است که در پوشش بیمه بدنه سرقت خودرو دو حالت کلی و جزئی دارد که در پوشش‌های اصلی، خسارت‌های وارد شده در سرقت کلی جبران می‌شوند و برای جبران خسارت‌های سرقت جزئی باید پوشش اضافی را با پرداخت حق بیمه بیشتر خریداری کرد.

پوشش‌های اضافی

با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توان پوشش بیمه بدنه را بیشتر کرد. این پوشش‌ها عبارتند از:

 • سرقت لوازم یدکی و قطعات خودرو بدون اینکه سرقت کلی رخ دهد.
 • شکست شیشه خودرو بر اثر تراکم هوای داخل خودرو رخ دهد.
 • بلایای طبیعی که خارج از قصد و اراده انسان باشد. (زلزله، سیل، طوفان و تگرگ)
 • هزینه رفت و آمد، هنگامی‌‌که خودرو در دسترس نیست یا در تعمیرگاه است. (این پوشش در طول سال حداکثر تا 30  روز قابل استفاده است.)
 • افزایش یا کاهش قیمت خودرو که همان نوسانات خودرو نام دارد.
 • پرداخت خسارت‌هایی که بر اثر پاشیدن رنگ، اسید و مواد شیمیایی بر خوردو ایجاد می‌شود.

خسارت‌های غیر قابل جبران در بیمه بدنه

در پوشش بیمه بدنه هرگونه آسیب یا خسارت وارد شده به خودرو، تحت پوشش بیمه نامه بدنه قرار نمی‌گیرد. اگر ثابت شود که خسارت‌های ایجاد شده به صورت عمدی بود، دریافت خسارت امکان پذیر نخواهد بود. همچنین برخی از راننده‌ها که بر روی ماشین‌های اجاره‌ای کار می‌کنند با صحنه سازی به خودرو خود خسارت وارد خواهند کرد که در این شرایط بیمه‌گر هیچگونه خسارتی به بیمه‌گزار پرداخت نخواهد کرد.

اگر راننده خودروی آسیب دیده گواهینامه نداشته باشد، شرایط استفاده از پوشش بیمه بدنه را ندارد و خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه برای او جبران نخواهد شد. به طور کلی رانندگی بدون داشتن گواهینامه بسیار خطرناک است و نکته مهم در خصوص شرایط راننده بدون گواهینامه در بیمه بدنه وجود دارد که به شرح زیر است:

 • افراد باید متناسب با خودروی خود گواهینامه داشته باشند. برای راندن خودروهای سنگین نمی‌توان از گواهینامه خودروهای سواری استفاده کرد و در این شرایط بیمه بدنه،بیمه‌گزار را فاقد گواهینامه می‌داند.
 • اگر تاریخ انقضای گواهینامه تمام شود یا گواهینامه باطل شود، پوشش بیمه بدنه برای خودرو پرداخت نمی‌شود.

استفاده از مواد مخدر، مشروبات الکلی و فرار از دست پلیس یا هرگونه رفتار پرخطر که باعث آسیب رساندن به خودرو می‌شود، در این بیمه بدنه تحت پوشش نخواهد بود.

اگر خودرویی بار اضافه‌تر از حد مجاز داشته باشد هم تحت پوشش بیمه بدنه قرار نمی‌گیرد.

بیمه‌گزار در بیمه بدنه چه وظایفی دارد؟

بیمه بدنه یک قرارداد دو طرفه بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار است که با پرداخت حق بیمه از سوی بیمه‌گزارمی‌توان تحت پوشش بیمه بدنه قرار گرفت. همانطور که بیمه‌گر در برابر جبران خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه وظایفی دارد، بیمه‌گزار هم باید به یکسری قوانین و اصول پاییند باشد که به شرح زیر است:

 • عدم تعمیر خودرو بدون هماهنگی با بیمه‌گر
 • اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت
 • رعایت اصل حد اعلای حسن نیت
 • اعلام تشدید خطر
 • اعلام نمودن خسارت
 • پرداخت حق بیمه بدنه
 • خودداری از جابه‌جایی خودرو
 • عدم اظهارات غیر واقعی

محاسبه بیمه بدنه خودرو

مولفه های گوناگونی در محاسبه قیمت بیمه بدنه تاثیرگذار هستند:

 

مشخصات خودرو:عواملی نظیر سال ساخت اتومبیل، نوع خودرو، ارزش خودرو و کاربری آن در محاسبه نرخ بیمه‌نامه بدنه نقش پررنگ دارند.

پوشش های اضافی(تبعی) بیمه بدنه : انتخاب هریک از پوشش‌های اضافییادشده، مبلغی بر نرخ پایه بیمه بدنه اضافه می‌کند. به بیان دیگر، انتخاب پوشش‌های بیمه ای بیشتر با افزایش قیمت بیمه همراه است.

تخفیف های بیمه بدنه:تخفیفات این بیمه خودرو شامل: تخفیف‌های عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر، تخفیف خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو هستند.

برای خرید بیمه بدنه با دامنه گسترده پوشش‌ها به بیمه دات کام مراجعه نمایید:

https://bimeh.com/carbody

مزیت‌های خرید آنلاین و استعلام بیمه بدنه چیست؟

همانطور که می‌دانید در حال حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی شرایط خرید آنلاین بیمه نامه فراهم شده است. اما با کمی‌جزئی‌نگری می‌توان شرایط خرید این روش بیمه نامه را بررسی کرد.

خرید بدون محدودیت زمانی و مکانی یکی از مزیت‌های خرید بیمه آنلاین است. قبل از خرید هم می‌توان شرایط استعلام بیمه بدنه را فراهم کرد تا با توجه به الویت‌های بیمه‌گزار، شرکت‌های بیمه‌ای مقایسه شوند و خرید با ارزان‌ترین قیمت بیمه نامه انجام شود. شما اگر در پایان روز کاری هم باشید می‌توانید از خدمات آنلاین بیمه استفاده کنید و در هرکجا از کشور باشید، کافی است تنها با داشتن اینترنت شرایط تهیه بیمه نامه را فراهم کنید. حتی برخی از پلتفرم‌های بیمه‌ای مانند: بیمه دات کام برای روزهای تعطیل هم خدمات ارائه می‌کنند و در زمان کوتاهی نسخه فیزیکی بیمه نامه را درب منزل شما تحویل خواهند داد.

3

بیمه بدنه اختیاری اما ضروری است

خرید بیمه تنها با چند کلیک هم از دیگر مزیت‌های استفاده از سامانه‌های خرید بیمه است. بدین گونه که می‌توان قبل از هر اقدامی‌ابتدا استعلام بیمه بدنه یا هر بیمه نامه‌ای را مشاهده کرد و سپس با مقایسه و استعلام درست از شرکت‌های بیمه، بهترین بیمه نامه را با توجه به نیاز‌های خود خریداری کرد.

خرید ارزان‌ ترین بیمه بدنه

به طور کلی بیمه بدنه برای جبران خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه رانندگی طراحی شده است تا هزینه‌های تعمیرات و جبران خسارت برای بیمه‌گزار کاهش پیدا کند. پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید پوشش بیمه بدنه مناسب با شرایط و الویت‌های خود از روش استعلام بیمه بدنه از bimeh.com  استفاده کنیدو کافی است که برای انجام این کار از طریق سامانه بیمه دات کام که یک کارگزاری آنلاین خرید بیمه است اقدامات لازم را انجام دهید. بیمه دات کام شرایط استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه را فراهم کرده تا تنها با فشردن چند کلیک خرید بیمه نامه انجام شود. همچنین خدمات این مجموعه به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته است.