حسین امیرعبداللهیان و «آرارات میرزویان» وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان امشب (چهارشنبه) تلفنی گفت‌وگو کردند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ارمنستانی ضمن ابراز نگرانی از درگیری‌های نظامی اخیر در قفقاز بار دیگر سیاست ایران مبنی بر تغییرناپذیری مرزها در منطقه را مورد تأکید قرار داد.

 حسین امیرعبداللهیان و «آرارات میرزویان» وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان امشب (چهارشنبه) تلفنی گفت‌وگو کردند.

دو وزیر خارجه در خصوص موضوعات مختلف از جمله روابط دوجانبه، همکاری‌های اقتصادی و کمیسیون مشترک اقتصادی، نشست سران اکو که قرار است در عشق آباد برگزار شود و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به بحث و رایزنی پرداختند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگو روابط دو کشور را متین و رو به جلو توصیف کرد و خواستار گسترش و توسعه آن در زمینه‌های مختلف شد. 

* آمادگی شرکت‌های ایرانی برای تقویت حضور در ارمنستان/ نگرانی از درگیری‌های نظامی اخیر در قفقاز

امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد مناسبات ایران و ارمنستان طی ماه‌های اخیر، بر اهمیت توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و سایر زمینه‌ها تأکید کرد.

وی ضمن اعلام آمادگی شرکت‌های ایرانی برای تقویت حضور خود در جمهوری ارمنستان، ابراز امیدواری کرد که نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هر چه سریع‌تر برگزار شود.

امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی با تأکید بر سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم پذیرش تغییر در مرزهای کشورهای منطقه، از درگیری‌های نظامی اخیر در منطقه قفقاز ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتنداری و احترام به تمامیت ارضی شد.

گفتنی است در پی بروز درگیری‌های نظامی جدید بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ۲۵ آبان ماه با ابراز نگرانی از بروز درگیری‌های نظامی جدید در مناطق مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان، دو کشور را به خویشتنداری و پرهیز از گسترش دامنه نزاع دعوت کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اخیرا در دیدار معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان بار دیگر بر تغییرناپذیری مرزهای بین‌المللی در منطقه تأکید کرده بود. 

* آمادگی ارمنستان برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی و گسترش روابط تجاری با ایران

وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این تماس تلفنی، با اشاره به نقشه راه پیشنهادی روابط دو کشور که در سفر اخیرش به تهران مورد تأکید قرار گرفت، برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی و گسترش روابط تجاری با ایران اعلام آمادگی کرد.

«آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان ۱۲ مهر ماه در سفری رسمی به تهران با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و پیرامون موضوعات مورد علاقه مشترک در ابعاد دوجانبه، منطقه‌‎ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

* قدردانی از موضع ایران در احترام به تمامیت ارضی کشورها/ دعوت از امیرعبداللهیان برای سفر به ایروان

آرارات میزوریان در گفت‌وگوی تلفنی امشب با امیرعبداللهیان ضمن تقدیر از موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر احترام به تمامیت ارضی کشورها، این موضوع را مهم برشمرد.

وی ضمن تأکید بر عزم ایروان برای ارتقای همه جانبه روابط، دعوت از وزیر امور خارجه ایران برای سفر به ارمنستان را مجددا تکرار کرد.