مکرون گفت: درباره سوریه، ایران و ناتو با ترامپ صحبت کردم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ایرنا- امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود دونالد ترامپ درباره سوریه، ایران و ناتو گفت‌ وگو کرده است.
مکرون بامداد سه‌شنبه در توئیتی نوشت: امشب یک گفت‌ وگوی تلفنی عالی با دونالد ترامپ داشتم.
رئیس جمهوری فرانسه با بیان اینکه در این تماس تلفنی در خصوص «سوریه، ایران و ناتو» صحبت شد، افزود: موارد زیادی از همگرایی مورد تأکید قرار گرفت. پیش از نشست ناتو در لندن با یکدیگر دیدار خواهیم کرد.
انگلیس، سوم و چهارم دسامبر (۱۲ و ۱۳ آذر) میزبان اجلاس سران کشورهای عضو ناتو است. آمریکا و اروپایی‌ها بر سر سوریه، ایران و ناتو اختلافاتی دارند. اروپا از موضع آمریکا در قبال تحولات شمال سوریه ناراضی است. شمار زیادی از اعضای ناتو معتقدند که ترکیه با چراغ سبز ترامپ این حمله را آغاز کرد.

اروپایی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران نیز سعی کرده‌اند نشان دهند همچنان مایل به حفظ برجام هستند اما تاکنون نتوانسته‌اند به تعهدات خود در قبال این توافق عمل کنند.

ناتو نیز مسأ‌له اختلافی دیگری در روابط اروپا و آمریکاست. دولت ترامپ اروپایی‌ها را تحت فشار قرار داده است تا در چارچوب این پیمان، بودجه دفاعی خود را بالا ببرند.

ترامپ هفته گذشته در مصاحبه با نشریه «اکونومیست» نسبت به ادامه تعهد آمریکا به ناتو ابراز تردید کرد و گفت که این سازمان دچار مرگ مغزی شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟