«فروزنده ودیعتی» به عنوان سومین سفیر زن ایران عهده‌دار سفارت ایران در هلسینکی پایتخت فنلاند شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

امروز (سه‌شنبه) 9 تن از سفرای تازه منصوب شده ایران در خارج از کشور پیش از اعزام به محل ماموریت با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار کردند. از جمله آنها «فروزنده ودیعتی» مدیرکل حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه بود که قرار است عهده‌دار سفارت ایران در هلسینکی شود.

ودیعتی سومین زن سفیر منصوب شده در جمهوری اسلامی ایران است. پیش از او «مرضیه افخم» سفیر ایران در مالزی و «حمیرا ریگی» سفیر ایران در بروئنی دارالسلام به عنوان اولین و دومین سفرای زن منصوب شده در جمهوری اسلامی ایران در سفارتخانه‌های ایران در کوالالامپور و بندر سری بگاوان مشغول به فعالیت شدند.

پیش از ودیعتی «پروین فرشچی» معاون وقت سازمان محیط زیست قرار بود عهد‌ه‌دار این سمت شود که بنا به دلایل شخصی و خانوادگی از انجام این مأموریت منصرف شد و در این مدت «محمدمهدی آخوندزاده» به عنوان سرپرست موقت در سفارتخانه ایران در فنلاند فعالیت کرد.

به گزارش فارس، «پروین فرشچی» در 26 تیر 1397 برای تصدی این سمت معرفی شد و در سمینار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور نیز شرکت کرد، ولی از رفتن به ماموریت انصراف داد و در همین خصوص بهرام قاسمی سخنگوی پیشین وزارت خارجه در این باره به فارس گفت که «تا جایی که اطلاع دارم سرکار خانم فرشچی به دلایل شخصی و خانوادگی از انجام این ماموریت منصرف شد».

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفری که اخیرا به هلسینکی داشت و در مقصد دوم این سفر در سوئد و در موسسه سیپری از انتصاب سومین زن سفیر ایران خبر داده بود و گفت: سفیر بعدی ایران در فنلاند یک خانم خواهد بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟