عضو کمیسیون تلفیق مجلس، با اشاره به جنجال مالیات دوپله‌ای از حقوق کارمندان و مدیران دولتی، گفت: تغییرات اساسی که باید در بودجه سال بعد لحاظ می‌شد به دلیل عدم ارائه لایحه اصلاح ساختاری بودجه از سوی دولت اعمال نشد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم، در خصوص تغییرات بودجه سال آینده گفت، تغییراتی که مورد انتظار بوده تا در بودجه سال 99 شاهد آن باشیم اتفاق نیفتاده و همان چهارچوبی که قبل از انقلاب وجود داشته در حال استمرار است. علت اصلی این موضوع نیز این است که دولت لایحه اصلاح ساختار بودجه را قبل از بودجه نیاورده و لذا تغییرات عمده ای ایجاد نشده است، البته نمی توان گفت  تغییری صورت نگرفته اما آن تغییرات عمده‌ای که باید صورت می‌گرفت تا ریل بودجه ریزی کشور را با اصلاح ساختار بودجه در مسیر درستی قرار بدهد اتفاق نیفتاد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در مورد مدل مالیات بر حقوق و مزایا در بودجه 99 گفت: مدل مالیات بر حقوق و مزایا به صورت چهار مرحله‌ای در نظر گرفته شد، طبقه اول از 3 میلیون به بالا شروع می‌شود و همینطور تا مبالغ بیشتر، تا چهار مرحله که در مرحله نهایی به کسر 25 درصدی مالیات می‌رسد. در مدلی که در کمیته مربوط طراحی کردند 10 درصد از حداکثر مالیات بر حقوق و مزایا را نسبت به بودجه سال 98 کاهش دادند.

این نماینده مجلس ادامه داد، استدلال آنها این بود که به نوعی کم بود درامدی که در طبقات متوسط حقوق بگیر به وجود می‌آید را با کاهش مالیات جبران کنند چراکه فراوانی این بخش بیشتر و هرم آن بزرگتر است، سپس این تقسیمات بین حقوق بگیران بالای سه میلیون تومان انجام شد. قبلاً دولت دو طبقه را پیشنهاد داده بود اما در کمیته‌های مربوطه این پیشنهاد تغییر کرد و تنوع طبقات را بیشتر کردند. درصد تعلق بیمه هم کاهش پیدا کرد و برای ترمیم این بخش آن درصد بالا (35 درصد سال گذشته) را کاهش دادند.

وی افزود، اما از طرفی فضایی در کمیسیون‌ها شکل گرفته بود مبنی بر اینکه برخی از افراد تنظیم کننده یا دنبال کننده این پیشنهاد، بیشتر هوای مدیران با حقوقهای بالا را داشتند، چنین فضایی در خود سطح کمیسیون هم مطرح بود.

نماینده مردم شاهین شهر در مورد انتقادها از نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 99  در کمیسیون تلفیق و صحن علنی نیز گفت، در حال حاضر کلیه احکام بودجه رسیدگی شده اما ردیفهای  بودجه باز هم  بررسی نشدند. این موضوع یکی از اشکالات این نوع بودجه ریزی در کشور است، بحث بررسی ردیفهای لایحه بودجه خود می‌توانست در  اصلاح ساختار بودجه اصلاح شود ولی هنوز اتفاقی برای رفع این چالش نیفتاده است.

وی در خصوص پیش بینی بخشهایی از بدهیهای دولت در بودجه گفت: همان طور که در بودجه سالهای گذشته پیش پیش‌بینی شده بود تا بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود، امسال هم همین احکام آمد ولی تحقق آن بستگی دارد که دولت چه مقدار خودش را متعهد به عمل بداند. چرا که در سالهای 98 و 97، در هر سال 50 هزار میلیارد تومان برای جبران بدهی پیش بینی شده بود ولی اجرایی نشد.

به گفته حاجی دلیگانی، امسال تفاوتی که در نحوه اجرا و شرطی که در بودجه گذاشته شد این بود که 12 هزار میلیارد تومان آن حتما در راستای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هزینه شود.

به گزارش تسنیم، ادیانی عضو کمیسیون تلفیق نیز در خصوص تصویب تغییر مدل مالیات بر حقوق و مزایا از پنج پله‌ای به دو پله‌ای در کمیسیون تلفیق گفت:  این گزارش غلط است، در لایحه دولت اخذ مالیات دو پله‌ای بود، اما در کارگروهی که کمیسیون تلفیق تشکیل داد هم نسبت به سقف حقوق و هم نسبت به نحوه اخذ مالیات بررسیهای لازم انجام شده، بنابراین اخذ مالیات دو پله‌ای نیست و چند پله‌ای خواهد بود. این مالیات از حداقل 10 درصد آغاز و تا 25 درصد برای حقوقهای بالا در نظر گرفته خواهد شد. براساس آمار و ارقام فعلی، به طور میانگین مالیات بر حقوق 15 درصد می‌شود که برای حقوق بالا، 1 درصد بیشتر و برابر با 16 درصد خواهد بود. لذا کمیسیون تلفیق لایحه دولت که دو پله ای بود را جا به‌ جا کرد.

وی افزود، البته بنده و تعداد معدود دیگری از نمایندگان نظرات دیگری در جهت افزایش مالیات بر حقوقهای بالا داشتیم که در کمیسیون تلفیق مورد تصویب قرار نگرفت.