بیژن مقدم گفت: با شرایطی که مشاهده می‌کنم احیای برجام ممکن نیست زیرا اساسا غربی‌ها دنبال احیای برجام نیستند که اگر بودند راهش معلوم است، همه تعهدات طرفین در برجام قید شده و مشخص است که چه کشورهایی از این توافق‌نامه خارج شدند یا مفادش را اجرا نکردند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: وضعیت مذاکرات وین با توجه به موضوعات اخیری که میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قدری مبهم است؛ مشخص نیست که غربی‌ها چه انتظاراتی از مذاکره دارند و سید ابراهیم رئیسی و دولتش با چه استراتژی‌ای وارد مذاکرات می‌شوند؟

بیژن مقدم، فعال و تحلیلگر مسائل سیاسی درباره چالش‌های اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به «مثلث‌آنلاین» گفت: «حتما هیچکس انتظار ندارد که گره هشت‌ساله یک ماهه یا دو ماهه باز شود. مذاکرات بیش از هشت سال ادامه داشت و دولت آقای روحانی مدام وعده می‌داد که آن را به سرانجام می‌رساند که نرساند و اکنون درگیر پیچیدگی‌هایی شده است. طرف مقابل خواسته‌هایی دارد که اگر بخواهیم خواسته‌های آنها را بپذیریم باید نظام جمهوری اسلامی را دو دستی تقدیمشان کنیم».

او ادامه داد: «مسیر کلی دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران حل مسئله هسته‌ای است اما مهم است که به چه قیمتی، چگونه و با چه استراتژی‌ای؟ اتفاقات اخیر در ظاهر نشان می‌دهد که نرمشی رخ داده است اما واقعیت این است که قرار بود اگر مذاکرات به نتیجه نرسد بعد از سه ماه فایل‌های دوربین‌های آژانس پاک شود. مسئولان آژانس نگرانی‌هایی از این مسئله داشتند و خواسته‌هایی را مطرح کردند و ایران هم به آنها گفت که فیلم‌ها تحویل شما داده نمی‌شود اما پاک هم نمی‌شود و به صورت مهر و موم باقی می‌ماند تا در صورتی که مذاکرات به نتیجه رسید شما بتوانید آنها را ببینید».

این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان کرد: «غربی‌ها در این شرایط گفتند که ایران تا ساخت بمب هسته‌ای فاصله‌ای ندارد که چنین ادعاهایی دیگر مهم نیست زیرا موضوع اصلی زیرپا گذاشتن تعهدات برجامی از سوی اروپایی‌ها و خروج آمریکا از برجام است. آنها برجام را اجرا نکردند و صرفا برای خود وقت خریدند و مذاکرات را طول دادند حالا آمده‌اند و می‌گویند دولت تازه‌تأسیس سیزدهم که چندوقتی است وزیر خارجه‌ جدید روی کار آمده است باید در چند ماه مذاکرات را به نتیجه برساند. حتما در بین این میزان مشکلات داخلی اولویت ما مذاکرات نیست و این موضوع را غربی‌ها باید بدانند».

مقدم در پایان درباره احتمال احیای برجام هم تصریح کرد: «من با شرایطی که مشاهده می‌کنم احیای برجام ممکن نیست زیرا اساسا غربی‌ها دنبال احیای برجام نیستند که اگر بودند راهش معلوم است، همه تعهدات طرفین در برجام قید شده و مشخص است که چه کشورهایی از این توافق‌نامه خارج شدند یا مفادش را اجرا نکردند. حالا اگر غربی‌ها می‌خواهند برجام احیاء شود باید به تعهداتشان بازگردند. آنها دنبال احیای برجام نیستند و برای مسائل دیگری می‌خواهند ایران به مذاکره برود و می‌دانیم که ایران هم جز درباره برجام آن هم نه مفاد آن بلکه اجرای آن در بحث دیگری مذاکره نمی‌کند».