سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران را سفری بسیار مهم خواند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملل متحد،‌ «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در یک نشست خبری سفر اخیر «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن به ایران را بسیار مهم و مثبت خواند.

دوجاریک در پاسخ به سؤالی در خصوص سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران اظهار داشت: «ارزیابی نتایج سفر نخست‌وزی ژاپن به ایران در حیطه وظایف ما نیست. ولی ما فکر می‌کنیم این سفر بسیار مهم بوده است. هر چیزی که به گفتگو با ایران و تقویت جامعه بین‌الملل کمک کند، یک گام مثبت خواهد بود. پس بدین لحاظ این سفر بسیار مهم بوده است.»

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن در سفر خود به تهران با مقامات بلندپایه ایرانی از جمله شخص حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس‌جمهور حسن روحانی دیدار و گفتگو کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز پنج‌شنبه در دیدار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و هیأت همراه تأکید کردند: «جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد و تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام را به هیچ وجه تکرار نخواهد کرد زیرا هیچ ملت آزاده و عاقلی مذاکره تحت فشار را نمی‌پذیرد».

پیش از آن حسن روحانی نیز در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن، در خصوص موضوعات مطرح‌شده از سوی نخست‌وزیر ژاپن در رابطه با ایران و آمریکا خاطرنشان کرده بود: «کلید مسئله در دست واشنگتن است و بی‌تردید هر زمانی که آمریکایی‌ها فراتر از حرف رفته و عملا تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را رفع کنند، شرایط متفاوت خواهد شد.»

نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه یعنی در نخستین روز از سفر خود به تهران، تلاش برای کاهش تنش را مهم‌ترین هدف این سفر عنوان کرده و گفته بود: «قویاً امیدوارم که سفر من به ایران منجر به کاهش تنش‌ها و برقراری صلح و ثبات در منطقه شود.»

آیا این خبر مفید بود؟