معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به برگزاری مسابقات نظامی ۲۰۱۹ در رشته غواصی عمق در جزیره کیش گفت: :برگزاری این امنیت خلیج فارس را نشان می‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم،  امیر دریادار حبیب الله سیاری، رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش در آیین افتتاحیه مسابقات نظامی بین‌المللی 2019 در رشته غواصی عمق به میزبانی نیروی دریایی ارتش در جزیره کیش، گفت: این مسابقات صحنه نمایش رفاقت‌ها و اشتراک‌گذاری دانش و تخصص میان کشورها و همچنین دریا، عرصه مردانگی و جوانمردی و همکاری و مشارکت است.

معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به گردهمایی کشورهای بزرگ و موثر در دیپلماسی دفاعی در قلب آب‌های نیلگون خلیج فارس افزود: جوانمردانی دریادل از کشورهای بزرگ گرد هم آمده‌اند تا پیام صلح و امید را در راهبردی ترین آب‌راه جهان به نمایش بگذارند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری مسابقات نظامی 2019 غواصی عمق در جزیره کیش به میزبانی نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: پهنه آرام خلیج فارس و گذرگاه راهبری تنگه هرمز شاهد تلاش مردانی است که با طی مسافت‌های زیاد به این منطقه  آمده‌اند تا دست در دست هم پرچم امنیت را در دل آب‌‌‌های دوستی به اهتزار در آورند و با مخابره پیام امنیت دریا، آرامش‌خیال را به دریانوردان هدیه دهند.

امیر دریادار سیاری با اشاره به میزبانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از کشورهای روسیه، چین، آفریقای جنوبی، ونزوئلا، سوریه و کشورهای ناظر، گفت: کشورهای مختلف با حضور در مسابقات نظامی 2019 در رشته غواصی عمق، توانمندی‌های تخصصی و علمی خود را در این کارگاه بزرگ آموزشی به اشتراک می‌گذارند.

رئیس ستاد ارتش با اشاره به توسعه فناوری ارتباطات، دریا را مهم‌ترین حوزه رقابت‌های ژئوپلتیکی برشمرد و افزود: وابستگی سایر مولفه‌های قدرت به دریا و ارتباط بی‌قید و شرط اقتصاد جهانی به امنیت دریایی، زیاده‌خواهان را بر آن داشته تا با راه‌اندازی تروریسم دریایی و نمایش ناامنی در دریاها، با اعمال قدرت، سیطره خود را بر حوزه‌های مسئولیتی سایر کشورها توسعه داده و استعمار نوین را شکل دهند.

معاون هماهنگ کننده ارتش تاکید کرد: امنیت دریا طبق قوانین بین‌المللی با کشورهای حاشیه دریاها است و برای زورمندان زیاده‌طلب جایی در پهنه ژئولپتیکی خلیج فارس وجود ندارد.

 

امضای موافقت‌نامه نظامی دریایی میان ایران و روسیه/ خلیج فارس أمن است

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در دیدار با فرمانده نیروی دریایی روسیه، اولین موافقت‌نامه نظامی بین مجموعه نیروهای مسلح ایران به نمایندگی بنده و فرمانده نیروی دریایی روسیه از طرف وزارت دفاع روسیه را امضاء کردیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از کیش، دریادار حسین خانزادی شامگاه یکشنبه در نشست خبری افتتاحیه مسابقات نظامی ۲۰۱۹ روسیه در رشته غواصی عمق در جزیره کیش با اشاره به حضور کشورهایی از سه قاره آسیا، آفریقا و آمریکا در این رقابت‌ها اظهار داشت: در این رقابت‌ها کشورهای ایران، روسیه، سوریه، ونزوئلا، آفریقای جنوبی، سوریه و چین شرکت کرده و کشورهای اندونزی، پاکستان و آذربایجان به عنوان ناظر حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه مسابقات نظامیان جهان به ابتکار کشور روسیه و از ۱۱ سال پیش در ۱۷ رشته آغاز شده است، به حضور ایران در این مسابقات اشاره کرد و افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از ۳ سال پیش به این مسابقات ملحق شده و سه دوره است که در این مسابقات شرکت کرده و برای دومین دوره است که میزبانی این مسابقات را برعهده دارند.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه دوره اول میزبانی ایران در نوشهر انجام شد، افزود: به دلیل شفاف نبودن آب بندر نوشهر، جزیره کیش با در نظر گرفتن ظرفیت ها و زیرساخت‌های مناسب همچنین شفافیت آب دریا برای دومین میزبانی ایران برگزیده شد.

وی با اشاره به قهرمانی ایران در رشته غواصی عمق در دوره قبل با اختلاف قابل توجه نسبت به دیگر تیم های حاضر در مسابقات، افزود: علاوه بر رشته جام و غواصی دریا که از سال های گذشته در مسابقات نظامی حضور داشتیم، امسال نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در دو رشته دربی دریا و اربابان سلاح نیز در مسابقات شرکت می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: مسابقات جام دریا در کشور آذربایجان، مسابقات دربی دریا و اربابان سلاح در روسیه و غواصی عمق در جزیره کیش برگزار می شود.

وی با بیان اینکه مسابقات غواصی عمق با حضور تیم ۱۰ نفره از جمهوری اسلامی از صبح فردا آغاز می شود، ادامه داد: دو فروند ناو موشک‌انداز نیروی دریایی ارتش، هفته گذشته به روسیه اعزام شده‌اند؛ همچنین یک تک‌تیرانداز از جمهوری اسلامی در اربابان سلاح شرکت می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه این رقابت ها از روز گذشته به طور رسمی آغاز شد، افزود:‌ رشته غواصی عمق نیز از امروز آغاز می‌شود. کشورهای دیگری از جمله هند و چین نیز در برخی رشته‌های هوایی و زمینی میزبان این مسابقات هستند.

وی با اشاره به حضور جانشین فرمانده نیروی دریایی روسیه برای نظارت بر این مسابقات در جزیره کیش افزود:  این موضوع نشان‌دهنده اهمیت این مسابقات برای مجموعه نظامیان و کشور روسیه است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره تاسیس دبیرخانه دائمی این رقابت‌ها در جزیره کیش، اظهار کرد: قطعا برای برگزاری دوره‌های بعد، پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است؛ ‌‌‌‌البته یک مجموعه دیگر به نام پنج‌گانه دریایی را هم مدنظر داریم که به‌ دنبال اجرای آن هستیم.

خلیج فارس؛ کاملا أمن/ نمایش‌های آمریکا و انگلیس در منطقه، یک بلوف است

وی در پایان این نشست در پاسخ به سوالات خبرنگاران حاضر در جلسه در خصوص رویدادهای منطقه در هفته های گذشته در خلیج فارس تاکید کرد: در منطقه اتفاقی نیفتاده و تنها تحکیم امنیت نیروی دریایی مطرح بوده است و نمایشی هم که کشورهای استکباری و در راس آن‌ها آمریکا و انگلیس اجرا کردند، تنها یک بلوف بزرگ و یک اقدام فریبکارانه است که می‌خواهند نشان دهند منطقه فاقد امنیت است، در حالی که منطقه کاملا امن بوده و تلاش های آن ها برای ناایمن جلوه دادن منطقه بیهوده است.

دریادار خانزادی همچنین به برگزاری رزمایش مشترک ایران و روسیه اشاره کرد و افزود: در این رابطه هفته گذشته دیداری با فرمانده نیروی دریایی روسیه انجام شد و اولین موافقت‌نامه نظامی بین مجموعه نیروهای مسلح به نمایندگی بنده و فرمانده نیروی دریایی روسیه از طرف وزارت دفاع روسیه را امضاء کردیم.

وی در پایان افزود: به زودی طرح و برنامه‌ریزی در این خصوص صورت خواهد پذیرفت و رزمایش در سال جاری انجام خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .