یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که ایران حتی در صورت گرفتن ۱۵ میلیارد دلار از کشورهای اروپایی عضو برجام باز هم گام سوم را با قاطعیت بر می‌دارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

شهروز برزگر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وعده اروپایی‌ها برای دادن خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران اظهار کرد: اروپایی‌ها با محوریت فرانسه می‌خواهند خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری را به ایران اختصاص دهند ولی ما کاری به این پول نداریم بلکه براساس تعهدمان به مردم ایران گام سوم را قوی بر می‌داریم.

وی در عین حال تاکید کرد: البته اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ما هم به تبع آن به تعهدات قبلی‌مان باز خواهیم گذشت ولی در شرایط فعلی با توجه به این‌که هنوز اروپایی‌ها اقدام عملی انجام ندادند دیگر دلیلی وجود ندارد که ما گام سوم را بر نداریم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع‌بندی گفت: ما براساس حق‌مان و مفاد و چارچوب برجام گام سوم را قوی بر می‌داریم و منتظر اقدامات اروپایی‌ها هستیم.

امروز عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه گفت که ایران بعد از دریافت ۱۵ میلیارد دلار آماده گفت‌وگو با کشورهای ۱+۴ است و بعید است کشورهای اروپایی تا قبل از ۱۶ شهریورماه بتواند گام موثری بردارد بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در مهلت مقرر انجام خواهد شد.

 

همچنین 

عباسعلی منصوری آرانی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با مهر در مورد لزوم اجرای گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام اظهار داشت: اینکه انگلیس به عنوان یکی از سه کشور قدرتمند اروپا خواهان جدایی از اتحادیه اروپا است و در این راستا به رأی و خواست اکثریت مردم خود توجه نمی‌کند و حتی فرمان انحلال پارلمان را هم صادر می‌کند نشان دهنده نوعی واگرایی در میان کشورهای اروپایی است و قطعاً در چنین شرایطی ایران هم نباید چندان امیدی به اروپایی داشته باشد که در درون خودش مشکلات عدیده ای دارد.

وی گفت: ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که اروپایی‌ها در روابط با خودشان هم چندان متعهد به آنچه که در قبال یکدیگر تعهد کردند، نیستند، چه برسد به اینکه بخواهند نسبت به تعهدات برجامی در قبال ایران پایبند باشند.

منصوری افزود: اینکه اروپایی‌ها چقدر به تعهدات خودشان در برجام پایبند بوده و هستند این نکته جدید نیست چرا که تجربه ما پس از خروج آمریکا از برجام نشان دهنده این واقعیت بود که آنها توان یا اراده لازم جهت تأمین خواسته‌ها و منافع به حق ایران در قالب برجام را نداشتند.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: فارغ از اقدامات اعضای باقیمانده در برجام به خصوص اروپایی‌ها، قطعاً جمهوری اسلامی ایران در هر وضعیتی، در راستای تأمین منافع و امنیت ملی خود تصمیمات لازم را اتخاذ و گام‌های خود را در قالب کاهش تعهدات برجامی بر خواهد داشت.

وی در خصوص برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه داد: بر اساس آنچه که در برجام هم به صراحت قید شده اگر یکی از طرف‌های این توافقنامه نتواند یا نخواهد که تعهدات خود را عملیاتی کند، طرف مقابل می‌تواند تعهداتش را کاهش دهد. بنابراین ما هم به درستی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دادیم و با توجه به اینکه آنها اقدامات لازم و عملیاتی در خصوص تأمین نیازهای ایران در برجام را انجام نداده‌اند باید گام سوم را هم محکم‌تر برداریم.

منصوری بیان کرد: فرصت‌های شصت روزه‌ای که ایران در گام‌های اول و دوم در اختیار اروپا قرارداد، بسیار زمان مناسبی بود جهت اینکه اروپایی‌ها بخواهند آنچه را که در گفتار بارها مطرح کرده بودند را به منصه ظهور برسانند، اما تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .