فارس/ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به حضور صهیونیست ها در منطقه تصریح کرد «ما به آذربایجان گفتیم که تروریستها در کشور شما حضور دارند... و حضور صهیونیستها به نفع امنیت منطقه قفقاز نیست... ولی مسئولان آذربایجان به ما قول دادند که آنان را از منطقه اخراج خواهند کرد».

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

امیرعبداللهیان در مصاحبه با شبکه خبری المنار گفت که شهید سلیمانی با همکاری حزب الله، نیروهای عراقی، سوری و لبنانی موفق شد با تروریسم مبارزه کند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه به مسائل اخیر جمهوری آذربایجان پرداخت و گفت: «پیام ما صلح و دوستی بود... پیام ما این بود که نباید تروریستها در مناطق مرزی ما فرصت حضور پیدا کنند».

وزیر خارجه ایران ادامه داد: جمهوری اسلامی در هر جایی که حضور پیدا کرده است، چه در قالب مانور نظامی در شمال ایران، چه در آبهای گرم خلیج فارس، پیام ما، پیام صلح و امنیت و صیانت از امنیت منطقه است».

امیر عبداللهیان خاطر نشان کرد: «ما به آذربایجان گفتیم که تروریستها در کشور شما حضور دارند... و حضور صهیونیستها به نفع امنیت منطقه قفقاز نیست... ولی مسئولان آذربایجان به ما قول دادند که آنان را از منطقه اخراج خواهند کرد».

صهیونیستها در یک زندان بزرگ، زندانی هستند

وی درباره صهیونیستها نیز گفت: «رژیم صهیونیستی پیام مقاومت را دریافت کرده است... رژیم صهیونیستی نمی‌تواند در منطقه گسترش پیدا کند... آنان در زندان بزرگی به نام سرزمینهای اشغالی زندانی هستند».

این دیپلمات ایرانی درباره حضور آمریکا در منطقه هم تأکید کرد: «آمریکاییها ادامه حضور در منطقه را به نفع خودشان نمی‌دانند، البته برای حضور کوچک در بخشهایی از منطقه در قالب نظامی همچنان تلاش می‌کنند، اما این فرم حضور گسترده آمریکاییها در منطقه خاتمه پیدا خواهد کرد».

امیرعبداللهیان با اشاره به تلاش ایران برای حضور سوریه در نشست بغداد گفت که «به دوستان عراقی گفتیم که سوریه باید در نشست، حضور داشته باشد... ولی آقای مصطفی الکاظمی پس از این نشست، بشار اسد را در جریان جزئیات آن قرار داد».

ایران حامی دولت فراگیر در افغانستان است

وی با بیان اینکه ایران با همه طیفهای افغانستانی در ارتباط است و از دولتی حمایت می‌کند که تمامی گروههای این کشور در آن حضور داشتند، درباره عربستان سعودی نیز تأکید کرد: «سعودیها، کسانی هستند که روابط خود را با ایران قطع کردند».

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با تأکید بر اینکه ایران حامی هر گونه مصالحه در لبنان است، خاطر نشان کرد: «اگر فرانسه در امور لبنان دخالت کند، در کنار این کشور (فرانسه) نخواهیم بود... ماکرون خواستار روابط خود با ایران است و قصد دارد از تحولات منطقه استفاده کند».

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه حمایت ایران از لبنان برای حفظ استقلال و حاکمیت این کشور است و در صورت درخواست دولت لبنان، ایران آماده کمک است، سید حسن نصرالله را بزرگترین رهبر سیاسی در منطقه و لبنان دانست.