پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

خشک شدن شانه و گرفتگی شانه دردی همراه با از کارافتادگی دست است که علاوه بر درد، ناتوانی در انجام ساده‌ترین کارهای روزانه را به همراه دارد. گرفتگی شانه گاهی مسئله مهمی نیست و بعد از چند ساعت یا نهایتا یک یا دو روز رفع میشود اما نوعی از این خشک شدگی و گرفتگی با نام شانه یخ زده وجود دارد که بی توجهی به آن عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت. تشخیص سریع این بیماری در نحوه درمان آن نقش به سزایی دارد. تصمیم گرفتیم با دکتر محمدرضا امید ظهور مدیر کلینیک ارتوپدی فنی امید درمورد شانه یخ زده مصاحبه ای داشته باشیم و در مورد این پدیده و درمان بدون جراحی شانه یخ زده اطلاعات بیشتری تهیه کنیم.

سلام جناب دکتر ممنون که دعوت ما را به این گفت و گو پذیرفتید. به عنوان اولین سوال شانه یخ زده چیست؟

سلام بسیار خوشحالم که در خدمت شما و مخاطبین عزیزتان هستم. در پاسخ به سوال شما باید بگویم که اصطلاح شانه یخ زده به خشکی شانه‌ها اشاره دارد. این مشکل میزان حرکت شانه و متعاقبا بازو و دست را در فرد کاهش می‌دهد. بیماری آرتروز معمولاً با شانه یخ زده همراه می‌شود. اما در عین حال این دو بیماری متفاوت هستند. شانه یخ زده تحت عنوان کپسولیت چسبنده نیز شناخته می‌شود.

شانه یخ زده به چه علتی رخ می دهد؟

علل متعددی باعث بروز شانه یخ زده می‌شوند. با این حال، علت دقیق این مشکل به طور کامل مشخص نشده است. اکثر افرادی که از شانه یخ زده رنج می‌برند اغلب از گرفتگی عضلات پشت کتف در راست و چپ شکایت میکنند. آسیب‌های شانه اغلب در نتیجه‌ صدمه‌ایست که اخیراً رخ داده است و از ناحیه شانه دچار نوعی بی‌حرکتی شده‌اند.

شانه یخ زده اغلب ناشی از نوعی آسیب شانه یا بالاتنه، شکستگی استخوان یا جراحی است. این مشکل می‌تواند بعد از انواع دیگر عمل‌های جراحی از جمله عمل‌های مغز یا قلب نیز رخ دهد.

فراتر از عواملی از قبیل جراحت و ضربه، شانه یخ زده نیز می‌تواند بدون سابقه آسیب قبلی نیز رخ دهد. به گونه‌ای که این مشکل بر افرادی که از شرایط و بیماری‌های خاصی رنج می‌برند تأثیر می‌گذارد. به طور کلی تعیین و بررسی علت دقیق بروز پدیده شانه یخ زده به زمان بیشتری نیاز دارد توصیه میکنم علاقه‌مندان به این موضوع حتما مقاله « علائم، علت و درمان شانه یخ زده » را مطالعه کنند.

جناب دکترعلائم شانه یخ زده چیست؟

ببینید عموما هنگام ابتلا به شانه یخ زده گرفتگی عضلات پشت کتف در راست و چپ نیز مشاهده میشود و انجام فعالیت‌های ساده‌ای مانند شانه زدن مو، جابه‌جایی ظروف، بستن کمربند و سایر موارد با مشکل مواجه میشوند. به طور کلی سه مرحله شانه یخ زده و علائم آن‌ها سه مرحله دارد، انجماد که دردناک‌ترین مرحله است و طی آن درد با گذشت زمان افزایش می‌یابد و تحرک شانه‌ها را محدود می‌کند. درد در طول شب تشدید می‌شود. این مرحله می‌تواند بین 3 تا 9 ماه طول بکشد. خشک شدن مرحله بعدی است، در این مرحله درد ممکن است کاهش یابد اما خشکی باقی می‌ماند. حرکت همچنان محدود است. این مرحله معمولاً از 9 تا 15 ماه طول می‌کشد و ذوب شدن که مرحله آخر است، طی این مرحله، درد شروع به از بین رفتن می‌کند و دامنه حرکتی به تدریج باز می‌گردد. مرحله ذوب شدن از 15 تا 24 ماه طول می‌کشد.

چه روشهایی برای درمان شانه یخ زده وجود دارد؟

روشهای درمان شانه یخ زده به طور کلی به دو دسته درمان‌های بدون نیاز به جراحی و درمان بوسیله جراحی تقسیم می‌شوند و خب مطمئنا همه ما درمان بدون جراحی را ترجیح می‌دهیم.

شانه یخ زده چگونه بدون جراحی درمان میشود؟

میتوانیم استفاده از داروها، درمانهای خانگی، فیزیوتراپی و البته طب فیزیکی برای شانه درد و مشخصا شانه یخ‌زده را به عنوان روش‌های درمان بدون جراحی شانه یخ زده معرفی کنیم. 

چه داروهایی در درمان شانه یخ زده استفاده می‌شود؟

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم که بدون نسخه در دسترس هستند می‌توانند به تسکین درد و التهاب ناشی از شانه یخ زده کمک کنند.

در صورت نیاز به تزریق، پزشک کورتیکواستروئیدها را به مفصل شانه تزریق می‌کند تا به تسکین هرگونه درد و افزایش تحرک کمک کند. این نوع درمان بیشتر در مراحل اولیه شانه یخ زده استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی برای شانه یخ زده به چه شکل است؟

فیزیوتراپی یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان شانه یخ زده است. تمرینات مربوط به شانه که توسط متخصصین توصیه می‌شود به بازگرداندن دامنه حرکتی کمک می‌کنند. این تمرینات نه تنها موجب کشیدگی مفصل شانه می‌شوند بلکه به بازگرداندن حرکت از دست رفته نیز کمک می‌کنند. به غیر از تمرینات بدنی، روش‌های الکتروتراپی مانند استفاده از بسته یخ، اولتراسوند و تحریک الکتریکی از طریق پوست از موثرترین گزینه‌های درمانی برای شانه یخ زده محسوب می‌شوند. این درمان غیر تهاجمی و ملایم بر مفاصل متمرکز شده و به کاهش درد و التهاب و در نتیجه بهبود تحرک مفاصل کمک می‌کند.

جناب دکتر به عنوان آخرین سوال، عمل جراحی برای شانه یخ زده کی توصیه می شود و چگونه است؟

خواهش میکنم، اگر درمان‌هایی که از آنها نام بردیم در وضعیت شانه تفاوتی ایجاد نکردند، ممکن است عمل جراحی توصیه شود. این گزینه به طور کلی در مرحله دوم بیماری یعنی مرحله یخ زده انجام می‌شود. دستکاری شانه و آرتروسکوپی شانه دو روش متداول جراحی هستند. در جراحی آرتروسکوپی برش‌های کوچکی روی بافت شانه ایجاد میشود تا بافتهای آسیب دیده به ترمیم شدن تحریک شوند. این عمل به بازیابی حرکت از دست رفته کمک می‌کند. حتی پس از عمل جراحی، توصیه می‌شود در ماه‌های بعد به فیزیوتراپی ادامه دهید تا وضعیت مجدداً عود نکند. روش های دیگری از اعمال جراحی هم وجو دارد که در آنها با استفاده از فشار و ایجاد خراشهایی، بافت های خشک شده را وادار به حرکت میکنند.