رسانه های ایران و جهان آماده دور جدید مذاکرات ایران و 4+1 در وین می شوند، مذاکراتی که قرار است بن بست شش دور گذشته را که در آستانه روی کار آمدن دولت جدید در تهران نیمه کاره مانده، باز کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ایران، موفقیت در وین را مستلزم لغو  همه تحریم ها می داند اما...

رسانه های ایران و جهان آماده دور جدید مذاکرات ایران و 4+1 در وین می شوند، مذاکراتی که قرار است بن بست شش دور گذشته را که در آستانه روی کار آمدن دولت جدید در تهران نیمه کاره مانده، باز کند. 48 ساعت دیگر مذاکره کنندگان ایران، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس و آلمان به همراه آمریکا که در مکانی جدا از شش کشور خواهد بود، در وین گفت و گوها را آغاز می کنند و در این میان خبرهای داغ از این میدان دیپلماتیک و اظهار مواضع از همه طرف ها در جریان است. وزیرخارجه کشورمان در گفت و گو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از یک توافق خوب سخن گفته است و این که باید همه تحریم ها تحت مکانیسم راستی آزمایی معتبری کنار بروند. باقری مذاکره کننده ارشد ما هم که در تور دیپلماتیک عربی به سر می برد، به ایندیپندنت انگلیس گفته که درخواست برای تضمین از طرف دیگر برای خارج نشدن از توافق، اعمال نشدن تحریم‌های جدید و بازنگرداندن یا اعمال مجدد تحریم‌های قبلی شروط ایران برای توافق خوب است و خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران هم بار دیگر تاکید کرده تحریم ها باید یک جا برداشته شوند که اشاره ای تلویحی به رد برخی گمانه زنی ها درباره توافق موقت و گام به گام از سوی ایران است. در این میان موضوعات فنی میان ایران و آژانس هم به مسئله ای لاینحل تاکنون، بدل شده تا برخی طرف های غربی از جمله آمریکا به آن به عنوان یک ابزار مناسب برای فشار به کشورمان نگاه کنند. به گزارش خراسان، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در دو روز گذشته اظهاراتی داشته که شاید توجه به آن ها بتواند آخرین موضع ایران در مذاکرات پیش رو را نشان دهد. وی با بیان این که تمامی تحریم های آمریکا باید به صورت یک جا، موثر و قابل راستی آزمایی و همراه با تضمین های عینی برداشته شود، تصریح کرد: همه تمرکز ایران و ۱+۴،در مذاکرات وین بر رفع این تحریم هاست. خطیب‌زاده که با خبرگزاری صدا و سیما گفت و گو می کرد، ادامه داد: موضع جمهوری اسلامی ایران، روشن، قاطع و منطقی است. تمرکز ما و ۱+۴ بر رفع تحریم هایی است که به صورت یک جانبه و غیرقانونی و بعد از خروج ترامپ از برجام توسط ایالات متحده بر ضد مردم ایران اعمال شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه‌ همچنین در توئیتی در مقایسه رویکرد و اقدامات آمریکا/ تروئیکای اروپا و جمهوری اسلامی ایران نوشت: در آستانه گفت‌وگوهای وین، آمریکا و تروئیکای اروپایی بیانیه‌های متقلبانه صادر می‌کنند، بر تحریم‌ها می‌افزایند، روایت‌های تحریف‌ شده سرهم می‌کنند و در برابر تهدیدات اسرائیل سکوت می‌کنند. ایران، تیم مذاکره‌کننده جدی و سطح بالا تشکیل می‌دهد. خواستار توافق خوب فوری و اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ می‌شود و رایزنی‌های منطقه‌ای انجام می‌دهد. کافی است اولویت‌های دو طرف را مقایسه کنید. این اشاره خطیب زاده به بیانیه مشترک فرانسه، آلمان و انگلیس در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  بود که از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کردند.

بیانیه تروئیکای اروپا درباره ایران

تروئیکای اروپایی شامل آلمان، فرانسه و انگلیس باز هم بدون توجه به اقدامات مثبت ایران در عمل به تعهداتش بعد از خروج آمریکا و همکاری های ایران و آژانس در بیانیه ای از آن چه به گفته آن ها «تنش‌زایی هسته‌ای نظام‌مند ایران» خوانده شده ابراز نگرانی کرده و مدعی شده‌اند اقدام ایران در ارتقای توانمندی‌های هسته‌ای، جامعه بین‌المللی را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهد.  آن ها ادعا کرده‌اند غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران توجیه غیرنظامی ندارد و برای یک کشور غیردارنده سلاح‌های هسته‌ای، امری بی‌سابقه محسوب می‌شود. اروپایی‌ها همچنین اقدام اخیر ایران در نصب کردن زیرساخت‌های سانتریفیوژهای پیشرفته را «تحولی نگران‌کننده» خوانده و مدعی شده‌اند که این رویداد می‌تواند غنی‌سازی در سطوح بالاتر را برای ایران آسان‌تر کند. نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز ایران را به همکاری نکردن با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم و تهدید کرد چنان چه این روال ادامه داشته باشد، شورای حکام آژانس برای رسیدگی به «این بحران» نشست فوق‌العاده تشکیل خواهد داد اما حاشیه های سفر 24ساعته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، همچنان ادامه دارد که البته بخشی از این حاشیه ها مربوط به سیاسی کاری مدیرکل و حرف های متضادی است که در تهران و وین گفته است. در جدیدترین واکنش، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در سفر اخیر گروسی به تهران پیشرفت خوبی حاصل شد و برخلاف آن چه در رسانه ها آمد، ما تقریبا کار را تمام کرده بودیم، غیر از چند کلمه ای که باقی مانده بود و همچنان در حال گفت و گو هستیم.

منبع: خراسان