خبرگزاری رسمی اردن گفته است که ایران و عربستان مذاکرات مستقیم نظامی-هسته‌ای را آغاز کرده‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: ایران و عربستان سعودی در اردن، مذاکرات مستقیم نظامی-هسته ای برگزار کردند. این خبر را خبرگزاری رسمی اردن (بترا) منتشر کرده است. به نوشته خبرگزاری اردن، این مذاکرات با حضور کارشناسان ایرانی و سعودی و درباره موضوعات نظامی - هسته ای بوده است. به گفته خبرگزاری اردن، مذاکرات، روز دوشنبه در موسسه عالی بررسی امنیتی در شهر امان (عمان) پایتخت اردن برگزار شد و جو احترام متقابل در آن برقرار بود. ایمن خلیل دبیرکل موسسه عالی امنیت ملی گفت این گفتگو در فضای احترام متقابل برگزار شد و در آن تمایل دو طرف برای گسترش روابط میان یکدیگر در راه تحقق امنیت و ثبات در منطقه وجود داشت. کارشناسان ایرانی و سعودی در این نشست مسائل متعدد امنیتی را بررسی کردند که محور تمرکز آن جلوگیری از تهدیدات موشکی بود. دو طرف تلاش کردند درباره برنامه هسته ای ایران و همکاری در زمینه سوخت اتمی و دیگر موضوعات اعتمادسازی کنند. جزئیات مذاکرات موشکی میان تهران و ریاض مشخص نشده است. معلوم نیست این مذاکرات درباره قدرت موشکی ایران بوده یا حملات موشکی دولت حوثی های یمن به عربستان سعودی. خبرگزاری اردن همچنین گفت که جلسات دیگری نیز به زودی میان دو طرف برگزار خواهد شد.

ایران و عربستان سعودی تاکنون چند مرحله مذاکرات مستقیم با میانجیگری عراق در این کشور برگزار کرده اند. این مذاکرات با حضور مسوولان سیاست خارجی و امنیتی دو طرف بوده است. هدف از این مذاکرات بازسازی روابط دو کشور اعلام شده بود. با این حال هنوز به توافق و پیشرفت ملموسی نرسیده است. همچنین سفارتخانه های ایران و سعودی در ریاض و تهران، همچنان تعطیل هستند.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران هم گفته بود: «در بخش مسائل منطقه‌ای، ما دیدار‌هایی با مقامات کشور‌های امارات و عربستان داشته‌ایم و تا حدودی سوءتفاهم‌ها نیز برطرف شده است».

پیش از این حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان مهر ماه درباره مذاکرات عربستان و ایران گفته بود: گفتگوی ایران و عربستان تاکنون روند خوبی را پشت سرگذاشته است. گفتگوهایی که حقوق ملت ایران را برآورده سازد همان است که ما به دنبال آن هستیم.