برنا/ نماینده مردم البرز گفت: باید از تجربه‌های دولت قبل عبرت گرفت، طبیعتا دولت قبل یک گرایش و اعتمادی به غرب داشت و یک تفکرات نئولیبرالیستی بر دولت حاکم بود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«مهدی عسگری» نماینده مردم البرز و عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با برنا در رابطه با "به حاشیه کشاندن مذاکرات ایران از سوی حامیان تیم مذاکره کننده دولت روحانی" گفت: عده‌ای که همچنان ارتباط و اتصال با دولت قبل و تیم مذاکره کننده و یا تفکرات حاکم بر آن تیم را حفظ کرده‌اند، مایل نیستند روند مذاکرات جدید در وین به خوبی پیش رود و متاسفانه با حرکت‌های مختلف رسانه‌ای و یا فشارها و تحلیل‌هایی که ارائه می‌کنند سعی دارند تا بر بازار ارز و اقتصاد کشور اثر بگذارند و هدفشان این است که در این روند اختلال ایجاد کنند.

وی در ادامه بیان کرد: البته این افراد بخش کوچکی از بدنه اجتماعی هستند که می‌توانند در این زمینه کنش‌گری داشته باشند. دولت منتخب مردم بارها اعلام کرده و در عمل هم نشان داده که اقتصاد کشور را متصل و وابسته به روند مذاکرات نمی‌کند و در همین زمینه موضوعات مختلف اقتصادی اعم از بحث فروش نفت، ورود ارز به کشور و راهکارهای مختلف این چنینی را  پیگیری می‌کند که روند آن نسبت به دولت قبل در همین ماه‌های آغازین بصورت محسوس بهتر و روشن‌تر بوده است. 

نماینده مردم البرز با بیان این جمله که دولت روحانی یک گرایش و اعتمادی به غرب داشت تصریح کرد: افراد حاضر در مذاکرات دولت قبلی خیلی مد نظر نیست یعنی روی آن افراد نباید متمرکز شویم بلکه باید روی تفکر حاکم بر دولت که آن تیم را مدیریت می‌کرد، تمرکز کنیم، مسئله ما باید آن افکار باشد تا افراد. اینگونه نیست که اگر از یک فرد که در دولت قبل فعالیت داشته و در این دولت به عنوان مشاور استفاده می‌شود حتما به نظریاتش عمل شود، ممکن است بخواهیم از تجارب او عبرت بگیریم، باید از تجربه‌های دولت قبل عبرت گرفت، طبیعتا دولت قبل یک گرایش و اعتمادی به غرب داشت و یک تفکرات نئولیبرالیستی بر دولت حاکم بود. 

وی اظهار کرد: روحانی با یک خوش بینی افراطی به غرب نگاه می‌کرد و نگاه درستی به ظرفیت‌های کشور نداشت و توانمندی‌های داخل را دست کم می‌گرفت و بهبود شرایط داخلی کشور را موکول به مذاکرات با غرب کرده بود. چنین تفکراتی پالس‌هایی را به طرف غربی می‌داد، طرفین برجام وقتی نیاز را در کشور و دولتمردان جمهوری اسلامی احساس می‌کردند، طبیعتا از این نقطه ضعف استفاده می‌کردند. هرچه در مذاکرات از خود نقطه ضعف نشان بدهی طرف مقابل می‌تواند از آنها بهره‌برداری کند.

عسگری در پایان با اشاره به روند مذاکرات در دولت سیزدهم افزود: روند تیم جدید مذاکره کننده نشان می‌دهد آن‌ها تجربه قبلی درس خوبی گرفتیم و روی منافع ملت و کشور که همان برداشتن تحریم‌های ظالمانه و ناجوانمردانه غرب است، ایستادگی و پافشاری می‌کنیم، اگر تحریم‌ها برداشته نشود دلیلی ندارد که ایران در چارچوب برجام همکاری داشته باشد.