نمایش‌های سینوسی مدافعین راست شاخص لیگ برتر در کنار بازی نکردن های صادق محرمی در تیمش نگرانی‌هایی را برای پست دفاع راست تیم ملی ایجاد کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
به گزارش «ورزش سه» هرچه به جام جهانی نزدیک تر می شویم دغدغه و گمانه زنی ها در خصوص ترکیب تیم ملی برای این رویداد عظیم بیشتر می شود.
آنچه مشخص است این نگرانی ها برای خطوط جلو کمتر و دغدغه های کادر فنی برای آن شیرین تر است چرا که باید از بین نفرات زیادی مهره های لازم را انتخاب کند اما خط دفاعی تیم ملی و مشخصا پست دفاع راست ابهام برانگیز ترین جایگاه تیم ملی محسوب می شود.
کادر فنی و در راس آن دراگان اسکوچیچ برای این پست بازیکنان متعددی را امتحان کرد و در طول بازی های مقدماتی جام جهانی بیشترین اعتماد او متوجه صادق محرمی بود. مدافع راستی که شاخص های لازم از نظر دراگان را دارد در بیشتر بازی های مرحله مقدماتی به کار گرفته شد اما عملکرد او در بازی برابر امارات و جای خالی‌اش در مسابقه برابر کره جنوبی باعث شد تا کم اعتماد بودن اسکوچیچ به سایر مدافعان راست تخصصی ایران آشکار شود.  امری که نمود آن را با قرار گرفتن شجاع خلیل زاده به عنوان مدافع راست در بازی برابر کره جنوبی دیدیم. اگرچه ممکن است با نگاه به ترکیب تیم ملی در بازی های گذشته گمان کنیم دراگان برای این پست دغدغه ای ندارد اما نگاهی به عملکرد مدعیان حضور در این پست از وضعیتی هشدار دهنده خبر می‌دهد!

در جام جهانی ۲۰۱۴ هم وضعیت نسبتا مشابهی وجود داشت و خسرو حیدری به همراه حسین ماهینی تنها گزینه‌های در دسترس کادر فنی برای این پست بودند که جز یک بازی، کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ترجیح داد پژمان منتظری به عنوان یک مدافع راست در این پست به میدان رود. تدبیری که نتیجه بخش بود و پژمان یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی در آن تورنمنت به شمار رفت.

در ادامه به بررسی شرایط مدعیان حضور در این پست می‌پردازیم؛
*صادق محرمی
صادق محرمی در ۳۴ بازی این فصل دینامو در لیگ کرواسی تنها ۲۱ بار در لیست تیمش قرار گرفته و از این ۲۱ بار تنها هشت بار به صورت ثابت برای تیمش به میدان رفته است. موضوع تامل برانگیزی که باعث می شود با توجه به فیکس بودن او در اکثر بازی‌های تیم ملی نگرانی ها برای پست دفاع راست به اوج خودش برسد. آنچه مشخص است اگرچه محرمی در بازی‌های ملی نمایش قابل قبولی داشته اما اگر می‌خواهد کماکان گزینه اول اسکو برای پست دفاع راست باشد، باید فکری به حال بازی‌نکردن‌ در تیم باشگاهی‌اش بکند. 

*صالح حردانی
با نگاهی به ترکیب استقلال در بازی های گذشته می‌بینیم حردانی بازیکن کاملا فیکسی در ترکیب تیمش نیست و هر بار به تناوب جای خودش را به وریا غفوری می دهد. او که تا پیش از پیوستن به استقلال پای ثابت اردوهای تیم ملی بود، بعد از یک افت در اواسط فصل به استقلال آمد و بعد از یکی دو بازی جای ثابتش را در ترکیب شاگردان مجیدی پیدا کرد اما او در چند بازی مهم تیمش هم به صورت ثابت به میدان نرفت و این وریا بود که در بازی‌های مهمی چون دربی به صورت ثابت بازی کرد. هرچند حردانی با حضور در زمین پاس گل حیاتی تیمش را داد. به هرحال حردانی هم به مانند محرمی برای دعوت شدن به تیم ملی قطعا احتیاج دارد تا ابتدا جایش را در ترکیب تیم باشگاهی‌اش کاملا تثبیت کند. حردانی در ۲۴ مسابقه از ۲۶ بازی این دوره از رقابت‌های لیگ برتر برای استقلال و فولاد بازی کرده و موفق شده دو پاس گل به هم‌تیمی‌هایش بدهد.

*دانیال اسماعیلی‌فر
دانیال دیگر مدافع راست شاخص لیگ برتر است که او هم این روزها عملکردش مخصوصاً در بازیهای آسیایی با انتقاداتی از سوی هواداران سپاهان همراه بود. مهره فوق‌العاده موثر در بخش هجومی که البته به همان اندازه در کارهای تدافعی مهارت ندارد. این درست همان انتظاری است که اسکوچیچ بارها به عنوان دلایل دعوت‌نکردن از رضاییان و غفوری نام برده است. هرچند دانیال به اردوی اخیر تیم ملی دعوت شد اما خودش هم به خوبی می‌داند که برای ادامه‌دار شدن این دعوت‌ها باید در فاز دفاعی هم به اندازه قدرت هجومی‌اش موثر باشد. دانیال این فصل در هر ۲۶ مسابقه تیمش بازی کرده و ۴ گل و ۴ پاس گل به نام خودش ثبت کرده تا یکی از موفق‌ترین مدافعان لیگ در بخش هجومی باشد.

*مهدی شیری

احتمالا غیرمنتظره‌ترین گزینه برای دفاع راست تیم ملی می‌تواند مهدی شیری باشد. بازیکنی که جدایی نه‌چندان سزاوارانه‌ای از پرسپولیس داشت اما با پیوستن به فولاد عملکردش زیر و رو شد. شیری که تا هفته شانزدهم لیگ برتر هیچ مسابقه‌ای را برای پرسپولیس از دست نداد و یک پاس گل هم داده بود، با پیوستن به فولاد تنها هفته اول برابر الومینیوم را از دست داد و در تمامی مسابقات بعدی برای تیمش به صورت فیکس به میدان رفت و حاصل ۹ بازی‌اش در لیگ و شش بازی در لیگ قهرمانان برای او یک گل و دو پاس گل بود.

صرف‌نظر از عملکرد آماری‌اش او به وضوح اعتماد به‌نفس از دست‌رفته‌اش را در فولاد بدست آورده و می‌تواند یکی از مدعیان حضور در اردوی تیم ملی باشد.

* سایر گزینه‌ها
رامین رضاییان مدافع راست پرسپولیس در کنار وریا غفوری دو مهره‌ای هستند که پیشتر اسکوچیچ نشان داده سبک بازی شان را نمی پسندد اما بر کسی پوشیده نیست که رزومه ملی آنها و تجربه حضورشان در تورنمنت‌های بزرگ با تیم ملی و البته حضورشان در دو تیم مطرح پایتخت ممکن است باعث شود در صورت عملکرد خوبشان در ماه‌های منتهی به جام جهانی نظر اسکوچیچ را برگرداند. نمایش قابل قبول شجاع خلیل زاده در دقایقی که برابر کره جنوبی در این پست به میدان رفت هم ممکن است با توجه به رسیدن پورعلی‌گنجی به مرز آمادگی تا جام جهانی و باز بودن دست اسکوچیچ در چیدمان مهره های قلب دفاع او را ترغیب کند تا از یک مدافع وسط تخصصی برای پست دفاع راست استفاده کند.

به هرحال در فاصله شش ماه مانده تا آغاز جام جهانی، هیچ پستی به اندازه دفاع راست تیم ملی وضعیتش پیچیده نیست و باید ببینیم اوضاع در ماه‌های آینده چگونه پیش می‌رود و اسکوچیچ چه انتخاب‌هایی برای این جایگاه در نظر دارد.