با انتشار ویدیوی دوربین مداربسته و همچنین درز کردن اخبار جدید به بیرون، به نظر می‌رسد ابهامات پرونده تراکتور - پرسپولیس برطرف شده باشد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، جنجال پیش آمده در بازی تراکتور - پرسپولیس همچنان ادامه دارد و با اولین برنامه فوتبال برتر پس از این مسابقه نیز دوباره شعله‌های آتش حواشی این بازی بالا گرفته و طرفین با طرح ادعاهای جدید و تکرار مواضع قبلی تلاش دارند تا از موقعیت خود دفاع کنند.

در این بین شب گذشته باشگاه تراکتور ویدیویی را از تونل یک دوربین مداربسته ورزشگاه یادگارامام منتشر کرد که مربوط به بخش میانی تونل ورزشگاه یادگار و جایی است که اتاق داوران در آن جای گرفته است. دقایقی پس از پخش ویدیو در برنامه فوتبال برتر و طرح این ادعا که «داور آماده ازسرگیری بازی بود و بازیکنان پرسپولیس وارد زمین نشدند»، سیدرضا مهدوی داور این بازی در پیامی به مجری برنامه این موضوع را تکذیب کرد و گفت: «نزدیکان مدیرعامل تراکتور گفتند بازیکنان پرسپولیس آماده هستند در حالی که اینطور نبود.»

اما باوجود این تکذیب، باشگاه تراکتور ویدیوی طولانی‌تر را در صفحات مجازی خود منتشر و ادعای قبلی را تکرار کرد. این در حالی است که البته انتظار می‌رفت ویدیوی سایر دوربین‌های مداربسته مستقر در تونل ورزشگاه یادگار امام نیز منتشر شود تا باقی ادعاها نیز راستی آزمایی شوند.

20:35 - توقف بازی و آغاز پروسه تعطیلی

با این حال همین ویدیو نیز نکات مهمی را در خود دارد؛ 20:35 زمانی است که خبرنگاران به تحریریه مخابره کردند که اعضای تیم پرسپولیس به همراه داور در حال ترک زمین هستند و یک دقیقه بعد (آنطور که در زمان سنج دوربین مداربسته مشخص است) بازیکنان پرسپولیس و سپس تیم داوری از تونل عبور می‌کنند تا وارد رختکن خود شوند.

سعید آقایی ملتمسانه مهدوی را در آغوش گرفته که همین موضوع نشان می‌دهد او پس از واکنش خود به هواداران در تونل با کارت قرمز مواجه شده است. سپس سایر بازیکنان هم از تونل عبور می‌کنند و برای چیزی حدود 7 دقیقه همه چیز در آرامش است.

20:42 - تلاش‌ها برای از سرگیری بازی

سپس برخی نفرات اغلب ناشناس با لباس شخصی یا نظامی به اتاق داور نزدیک می‌شوند و آنطور که شاهدان عینی گزارش داده‌اند و داور هم شب گذشته تائید کرد، می‌گویند: «کریم باقری اعلام کرده که پرسپولیس حاضر به انجام مسابقه است.» داور نیز بعد از حدود پنج دقیقه و در ساعت 20:48 از اتاق خود بیرون می‌آید اما متوجه می‌شود که خبری از آمادگی بازیکنان پرسپولیس نیست.

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که ناظر داوری نیز به او اعلام می‌کند که وضعیت تفاوت چندانی نکرده است. این لحظاتی است که کاپیتان‌های تراکتور تلاش نافرجامی برای آرام کردن سکوها دارند و نکته جالب اینکه تنش به قدری بالاست که یحیی گل‌محمدی هنوز نتوانسته جایگاه وی آی پی را به مقصد زمین ترک کند.

20:55 - بازگشت به رختکن داوری

با این حال داور زمانی که مطلع می‌شود ادعای افراد از آمادگی پرسپولیس برای بازگشت به بازی درست نبوده، به اتاق خود بازمی‌گردد. نکته مهم اینکه مشاهده گزارش دو صفحه‌ای از این بازی نشان می‌دهد که داور از وضعیت امنیت ورزشگاه اطمینان نداشته. اگر او نسبت به از سرگیری بازی رضایت داشت باید در گزارش خود قید می‌کرد: «امتناع پرسپولیس از انجام بازی» اما او جملاتی با مضمون عدم وجود امنیت کافی برای برگزاری مسابقه را نوشته است.

از طرف دیگر اگر او نسبت به امنیت ورزشگاه اطمینان داشت، باید به همراه توپ و کمک‌هایش به وسط زمین حرکت می‌کرد و آنجا منتظر هر دو تیم می‌ماند و در این حالت امتناع یکی از طرفین می‌توانست حکم 3-0 را برایش به دنبال داشته باشد.

داور ساعت 20:55 به رختکن خود بازمی‌گردد و بازی را نیمه تمام می‌گذارد. در این بین مربیان و بازیکنان دو تیم نیز گاه و بیگاه به او نزدیک می‌شوند و نکاتی را می‌گویند که البته به نظر مورد توجه مهدوی قرار نمی‌گیرد.

* سوت توقف با 22 دقیقه تاخیر

پیگیری‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد تیم داوری و ناظر بازی قصد داشتند در دقیقه 48 و زمانی که بازی را برای دومین بار (پس از دقیقه 28) متوقف کردند، راهی رختکن شوند و مسابقه را نیمه کاره بگذارند اما مسئولان انتظامی اعلام کردند که نیروهای بیشتر امنیتی در راه هستند و به زودی امنیت برقرار خواهد شد و به همین دلیل داور 15 دقیقه بازی را متوقف کرد تا با رسیدن نیروهای جدید، بازی از سر گرفته شود.

همچنین ابهام مهمی که حالا برطرف شده این است که بسیاری ادعا می‌کردند داور در لحظه توقف بازی (دقیقه 70) سوت نزده و طبق قانون در این حالت بازی نیمه کاره نیست اما به گزارش شاهدان عینی از داخل زمین، داور سه بار به نشانه توقف مسابقه در سوت خود دمیده که نشانه نیمه‌کاره ماندن بازی است.

نکته جالب اینکه یحیی در حوالی ساعت 21:10 در میان سنگباران و با همراهی ویژه، موفق به ترک جایگاه خود می‌شود. همچنین تصاویر ارسالی از خبرنگاران داخل ورزشگاه حاکی از آن است که ساعت 21:40 ورزشگاه تا حد زیادی خالی می‌شود؛ در واقع یک ساعت پس از آنکه مسئولان انتظامی اعلام کرده بودند که امنیت کامل برای از سرگیری بازی برقرار است.

با این حال باید دید در روزهای آینده این پرونده چه مسیری را طی خواهد کرد اما با وضعیت فعلی و شواهد جدید، شاید تکرار مسابقه، حکم دور از انتظاری به نظر بیاید.