وزیر امور خارجه گفت: در گفت‌وگوها با مقامات ترکیه دریافتم که ترکیه نیز راه‌حل سیاسی را راه‌حل دارای اولویت می‌داند. امروز در دمشق به مقامات عالیرتبه سوریه منتقل کردم که ایران آمادگی دارد مساعی جمیله خود را برای جلوگیری از وقوع درگیری نظامی و تمرکز بر راه‌حل سیاسی به کار بگیرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به دمشق سفر کرده شنبه شب ۱۱ تیر ماه در نشست خبری مشترک با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه به سفر هفته گذشته‌اش به آنکارا و دیدار با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اشاره کرد و گفت: چند روز پیش با مقامات عالی جمهوری ترکیه کشور همسایه ایران و سوریه در آنکارا گفت‌وگو داشتم. تأکید کردم که راه‌حل گفت‌وگو بین مقامات امنیتی ترکیه و سوریه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: در گفت‌وگوها با مقامات ترکیه دریافتم که ترکیه نیز راه‌حل سیاسی را راه‌حل دارای اولویت می‌داند.

* آمادگی ایران برای به کارگیری مساعی جمیله به منظور جلوگیری از وقوع درگیری نظامی و تمرکز بر راه‌حل سیاسی

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: امروز در دمشق به مقامات عالیرتبه سوریه منتقل کردم که ایران آمادگی دارد مساعی جمیله خود را برای جلوگیری از وقوع درگیری نظامی و تمرکز بر راه‌حل سیاسی به کار بگیرد.

* سوریه در خط مقدم مبارزه با رژیم جعلی و اشغالگر اسرائیل قرار دارد

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از این نشست خبری اظهار داشت: ما بر تمامیت ارضی سوریه قویا تأکید می‌کنیم. سوریه در خط مقدم مبارزه با رژیم جعلی و اشغالگر اسرائیل قرار دارد. دولت، رهبری و مردم سوریه اجازه نخواهند داد صهیونیست‌ها امنیت منطقه و امنیت سوریه را به بازی بگیرند.

وی ادامه داد: ما به حمایت‌های قاطع خودمان از مقاومت برای تضمین وجود امنیت پایدار در منطقه در مقابل تهدیدات رژیم جعلی اسرائیل ادامه می‌دهیم.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگونه دخالت خارجی را در سوریه نادرست و عاملی برای پیچیده‌تر شدن اوضاع می‌داند. ما نگرانی‌های ترکیه را در خصوص مسائل امنیت مرزی این کشور درک می‌کنیم. اقدام نظامی در خاک سوریه را عامل ناامنی بیشتر در منطقه و پیچیدگی بیشتر اوضاع می‌دانیم.

* با قدرت در کنار سوریه در مبارزه با تروریسم و صهیونیسم می‌ایستیم

وی همچنین اظهار داشت: خون‌های ایرانی و سوریه‌ای در سال‌های مبارزه با تروریسم در هم آمیخته است. ما با قدرت در کنار سوریه در مبارزه با تروریسم و صهیونیسم می‌ایستیم. یاد و خاطره همه شهدای مقاوم سوری و شهدای ایرانی و مدافع حرم را گرامی‌ می‌داریم. به همه شهدای سوری و شهدای ایرانی و به ویژه شهید بزرگ مبارزه با تروریسم، شهید سردار سلیمانی ادای احترام می‌کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین به دیدارهای امروزش با بشار اسد و علی مملوک و همچنین فیصل المقداد پرداخت و گفت: بیش از دو ساعت با بشار اسد درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو داشتم. آقای بشار اسد دیدگاه‌های مهمی را در خصوص ضرورت صلح و برقراری ثبات، آرامش و امنیت در منطقه بیان کرد. علاوه بر مناسبات دوجانبه در خصوص چگونگی استقرار امنیت هر چه بیشتر در منطقه از مسیر گفت‌وگو و دیپلماسی صحبت کردیم.

* هیچگاه دوستان و متحدان خود را در روزهای سخت تنها نگذاشته و نخواهیم گذاشت

وی در این نشست خبری اظهار داشت: درباره اوضاع منطقه و همچنین لیبی به گفت‌وگو پرداختیم و ابعاد مختلف همکاری‌های دوجانبه را مورد گفت‌وگو قرار داده و در خصوص موانع احتمالی موجود در مسیر همکاری‌ها نیز راهکارهایی را مورد توافق و مشورت قرار دادیم.

وزیر خارجه بیان کرد: تردیدی نیست که روابط ایران و سوریه روابطی استراتژیک و راهبردی است. با افتخار اعلام می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه دوستان و متحدان خود را در روزهای سخت تنها نگذاشته و نخواهد گذاشت.

تاکید تهران و دمشق بر همکاری در اقتصاد، سیاست و مبارزه با تروریسم
 
در دیدار عصر دیروز وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه نیز راه های گسترش همه جانبه روابط دو کشور، تحولات منطقه ای و موضوعات بین المللی مورد تبادل نظر و گفتگو قرار گرفت. 

در این ملاقات حسین امیر عبداللهیان تبادل هیئت‌های عالی‌رتبه میان دو کشور را نشانه ای از عمق راهبردی روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه عنوان و سفر اخیر بشار اسد رییس جمهور سوریه به تهران را نقطه عطفی در این راستا توصیف نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نقش بی بدیل سردار شهید قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم در منطقه، به ویژه در عراق و سوریه و همچنین مجاهدت های آن شهید بزرگوار و سایر مدافعین حرم، تاکید کرد در هم آمیختن خون شهیدان ایرانی و سوریه ای در مقابله با تروریسم و گروه های تکفیری، سرمایه بزرگی برای همدلی دو ملت به وجود آورده است که بایستی بنای مستحکمی از دوستی، بر پایه این سرمایه بزرگ ایجاد شود.

امیر عبداللهیان ظرفیت‌های دو کشور برای گسترش هر چه بیشتر مناسبات در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، صنعتی و تجاری را یادآور شد و اظهار داشت توانمندی های فنی و مهندسی موجود در جمهوری اسلامی ایران می تواند در خدمت اجرای پروژه های مشترک بزرگ میان دو کشور قرار گیرد.

وزیر امور خارجه سوریه در این ملاقات، سفر وزیر امور خارجه کشورمان به دمشق را با توجه به تحولات مهم جاری در منطقه و جهان بسیار پر اهمیت ارزیابی کرد؛ سفری که پیوندهای عمیق میان دو کشور را تعمیق بیشتری خواهد بخشید. وی تاکید کرد ما آماده گسترش هر چه بیشتر روابط خود با جمهوری اسلامی ایران در تمامی زمینه ها هستیم. المقداد سفر رئیس جمهور کشورش به تهران را تاریخی و سرنوشت ساز توصیف کرد.

وزیر امور خارجه سوریه نیز با اشاره مجاهدت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت شهید سلیمانی خون خود را در راه مبارزه مقدس با تروریسم و نجات کشورهای منطقه از اشغال آمریکا اهدا کرد.

وی ضمن ابراز خرسندی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در گفتگوهای چارچوب نشست آستانه سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران حکیمانه و دیپلماسی جاری کشورمان را هوشمندانه و بر اساس حکمت خواند.

به گزارش فارس،‌ امیرعبداللهیان که برای چهارمین بار پس از تصدی سمت وزارت خارجه امروز به دمشق سفر کرد در بدو ورود به دمشق در جمع خبرنگاران گفت: نگرانی‌های کشور همسایه خود ترکیه را درک می‌کنیم و قویا مخالف هرگونه اقدام نظامی با هر توجیهی هستیم. | منبع: فارس