مرکزی استاندار مرکزی گفت: قانون معادن نیازمند اصلاح بنیادین است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مرکزی   استاندار مرکزی گفت: قانون معادن نیازمند اصلاح بنیادین است.

فرزاد مخلص الائمه روز جمعه 31 تیرماه 1401 در شورای اداری استان مرکزی که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: مسکن از موضوعات محوری مد نظر دولت سیزدهم است. به گزارش وزارت راه و شهرسازی، استان مرکزی در امر نهضت ملی مسکن جزو استان های پیشرو بوده و در حال حاضر بزرگترین پروژه یکپارچه مسکن با ظرفیت 8100 واحد در استان مرکزی اجرا می شود.

وی اظهار کرد: به نظر می رسد با توجه به برنامه ریزی ناقص در سنوات گذشته، به زودی در تامین گاز کشور دچار بحران خواهیم شد، بر این اساس جمهوری اسلامی باید به سمت تولید انرژی های تجدیدپذیر برود که البته استان مرکزی ظرفیت های خوبی در این خصوص دارد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: بزرگترین کارخانه تولید پنل های خورشیدی در استان مرکزی فعال است. دولت برای بلند مدت، تولید 10 هزار مگاوات برق را در دستور کار دارد که 4 هزار مگاوات در گام اول برای سال جاری هدفگذاری شده و 700 مگاوات آن سهم استان مرکزی است که قابلیت افزایش به هزار مگاوات در همین دوره اول را دارد. عملیات اجرایی احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در سال تولید دانش بنیان در هفته دوم فروردین امسال در شهرستان محلات آغاز شد که به تنهایی 10 درصد ظرفیت تولید برق را افزایش می دهد و شهریور ماه فاز اول آن وارد مدار می شود.

مخلص الائمه با اشاره به موضوع محرومیت زدایی بیان کرد: مجموعه نظام اداری دیوان سالار و بیمار بالغ بر 5 دهه گریبان دولت ها را فشرده و مردم را تحت فشار قرار داده و محصول یک اقتصاد نفتی است که به تعبیر مقام معظم رهبری عامل فروگذاری های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در دهه های گذشته بوده است. این نظام توانایی اداره طرح های کلان محرومیت زدایی را ندارد و علیرغم تلاش های صورت گرفته نتوانستیم آنچه حق محرومیت زدایی در کشور است را انجام دهیم.

وی ادامه داد: ستاد راهبری محرومیت زدایی در استانداری برای هماهنگی همه نهادهای غیردولتی و گروه های جهادی و هماهنگی با دستگاه های دولتی تشکیل شده که امیدواریم در ادامه بتوان در این راستا گام های موثری برداشت.

استاندار مرکزی در خصوص آلودگی  اضافه کرد: در این راستا پیشنهاد ما این است که در این سفر مصوب شود که مازوت سوزی در نیروگاه شازند به عنوان یک عامل آلودگی که حلق مردم را گرفته، انجام نشود و پایان یابد، هرچند آلودگی یکساله بوجود نیامده و یکساله هم از بین نمی رود.

وی در خصوص معادن نیز گفت: زیرساخت های استان که در اختیار معدنداران است،  تحت لوای قانون بی کیفیت و ناقص معدن قرار دارد که این قانون نیازمند اصلاح بنیادین است. این قانون ظرفیت احقاق حقوق مردم را ندارد و با  این ظرفیت های دست و پا شکسته در قانون نمی توان حق مردم را احیا کرد و عمدتا تعارضات اجتماعی که شکل می گیرد ناشی از ظرفیت ناقص این قوانین و مقررات است و زیرساخت های منطقه ای و محلی در حال نابودی است و مردم احساس می کنند هیچ بهره ای از این معادن ندارند.

مخلص الائمه بیان کرد: یکی از مولفه ها و نمادهای هویتی استان مرکزی فرش است و شاید یکی از قطب های اصلی تولید فرش ایران ساروق باشد. این نماد هویتی در حال از بین رفتن است،  سالهای گذشته کلنگ موزه فرش زده شد که یکی از تجار بنام این استان توانسته تعدادی فرش مربوط به استان را از سراسر کشور جمع آوری کند که ارزش این فرش ها بالغ بر 400 میلیارد تومان است و باید در موزه باشند ولی در راستای ایجاد این موزه مانعی وجود دارد.

وی اضاضافه کرد: زمینی مربوط به شرکت ملی پخش فراورده نفتی مجاور بیمارستان تاریخی ولیعصر با 7 هزار متر مساحت قرار دارد. در سفر هیئت دولت هشتم یا نهم مصوبه ای مربوط به این زمین آمد که رایگان به شهرداری واگذار شود که شهرداری با یک کار اشتباه مصوبه هیئت دولت را با یک اقدام تجاری باطل کرد و چالش ایجاد شد. در حال حاضر این زمین بدون استفاده مانده و این در حالیست که برای پارکینگ بیمارستان ولیعصر و موزه فرش به آن نیاز داریم که نیاز است مصوبه گذشته احیا و این زمین رایگان برای خدمات عمومی استفاده شود.