استناد باشگاه ذوب‌آهن برای شکایت از سینا اسدبیگی و پرسپولیس فقط به تصویر یک توافق‌نامه است؛ آنها حتی برگه توافق را هم در اختیار ندارند!

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، جدایی ناگهانی سینا اسدبیگی از ذوب آهن و پیوستنش به پرسپولیس یکی از اتفاقاتی است که جنجال ساز شده است. اسدبیگی که طی روزهای گذشته در تمرینات ذوب آهن حضور داشت و گفته می‌شد روز چهارشنبه هنگام صرف ناهار هم در اردوی این تیم بوده، ناگهان عصر چهارشنبه خبر پیوستنش به پرسپولیس منتشر شد.

این مساله موجب اعتراض مدیران باشگاه ذوب آهن شده است؛ ذوبی‌ها اعتقاد دارند که اسدبیگی با این باشگاه قراردادش را تمدید کرده و پیوستنش به پرسپولیس غیرقانونی است. از طرف دیگر باشگاه ذوب آهن بیانیه‌ای را صادر و اعلام کرده که این مساله را از طریق کمیته انضباطی و تعیین وضعیت پیگیری خواهد کرد تا به حقوق خود برسد.

موضوع قرارداد اسدبیگی با ذوبی‌ها اما در نوع خود یک اتفاق کم نظیر و جالب است؛ واقعیت ماجرا این است اگرچه این هافبک وسط توانمند در تمرینات ذوب آهن حضور داشته و حتی 15 روز قبل باشگاه ذوب آهن اعلام کرد که قرارداد این بازیکن تمدید شده اما هیچ قرارداد رسمی‌ای میان دو طرف امضا نشده است! حتی در خبری که باشگاه ذوب آهن برای تمدید قرارداد اسدبیگی منتشر کرد، عکس قرارداد سال گذشته این بازیکن منتشر شد!

این تفاهم نامه‌ای است که باشگاه ذوب آهن معتقد است اسدبیگی از تصویر آن پرینت گرفته، امضایش کرده و دوباره عکس آن را برای آنها ارسال کرده است.

با این تقاسیر  باشگاه ذوب آهن بر چه اساسی حرف از عقد قرارداد با اسدبیگی می‌زند؟ واقعیت این است حدود دو هفته قبل و در زمانی که سینا اسدبیگی در زادگاه خود کرمانشاه حضور داشته، مدیربرنامه‌های این بازیکن جلسه‌ای را با مدیران ذوب آهن برگزار می‌کند و در این جلسه توافقات شفاهی انجام می‌شود. از سوی دیگر یک تفاهم نامه به‌صورت دستی و با خودکار از سوی مدیران باشگاه ذوب آهن نوشته می‌شود که در آن مبلغ قرارداد و برخی دیگر از موارد مورد توافق آورده می‌شود. مسئولان باشگاه اصفهانی از این تفاهم نامه که بیشتر شبیه یک صورت‌جلسه از نشست مدیران ذوب آهن با مدیربرنامه‌های اسدبیگی است؛ با تلفن همراه خود عکس می‌گیرند و آن را برای اسدبیگی می‌فرستند تا امضایش کند.

در چنین شرایطی مدیران ذوب آهن معتقد هستند که اسدبیگی از آن تصویر پرینت رنگی گرفته، آن را امضا کرده و با گرفتن مجدد عکس، آن را برای مدیران ذوب آهن از طریق شبکه‌های پیام رسان ارسال کرده است!

به عبارت بهتر مدیران ذوب آهن قصد دارند با استناد به یک اسکرین شات از اسدبیگی شکایت و باشگاه پرسپولیس و این بازیکن را برای عقد قرارداد محکوم کنند.

جالب اینجا است که حتی اگر ادعای مدیران باشگاه ذوب آهن درباره امضای تفاهم نامه توسط اسدبیگی درست هم باشد، آنها حتی اصل تفاهم نامه با امضای این بازیکن را هم در اختیار ندارند و تنها ملاک‌شان برای شکایت به کمیته تعیین وضعیت یک عکس از تفاهم نامه‌ای است که به امضای اسدبیگی رسیده است!

نکته مهم دیگر درباره تفاهم نامه‌ای که روز 30 خردادماه نوشته و مشخص نیست به امضای طرفین رسیده یا نه، بندی است که در آخر آن قرارداده شده است. در این قسمت و بعد از نگارش آپشن‌های مربوط به اسدبیگی نوشته شده: «مطالبات ایشان تا 20 روز آینده بابت فصل قبل توسط باشگاه به ایشان پرداخت گردد.» جالب اینکه اسدبیگی تا روز چهارشنبه (5 مرداد) که با پرسپولیس قرارداد بسته هیچ پولی از ذوب آهن دریافت نکرده است.

از سوی دیگر مدیربرنامه‌های اسدبیگی معتقد است که تفاهم نامه مذکور دو صفحه‌ای بوده و در صفحه دوم ذکر شده بود که اگر بازیکن تا 20 روز مطالبات خود را دریافت نکند، می‌تواند یک‌طرفه قراردادش را فسخ کند.

به نظر می‌رسد مدیران باشگاه ذوب آهن در انعقاد قرارداد با اسدبیگی نتوانستند به‌درستی عمل کنند؛ طبیعتا امضای قرارداد رسمی آداب مربوط به خود را دارد و قرارداد باشگاه‌ها نیز در 4 صفحه به‌طور تایپ شده به امضا می‌رسد. اینکه روی یک سربرگ باشگاه به‌صورت دست‌نویس مطالبی نوشته شود و از طریق پیام رسان عکس آن رد و بدل شود و بخواهند به آن در مراجع، استناد کنند؛ هرگز موضوعی نیست که بتوان از آن به سادگی عبور کرد.

با همه این تفاسیر پرونده شکایت ذوب آهن از اسدبیگی به کمیته انضباطی و تعیین وضعیت خواهد رفت. این در حالی است که باشگاه اصفهانی هیچ قرارداد رسمی‌ای با اسدبیگی ندارند و حتی برگه اصل تفاهم نامه‌ای که مورد استنادشان است هم در اختیارشان نیست. با این حال باید دید نظر مراجع قضایی فدراسیون فوتبال در این خصوص چیست.