همانطور که کی‌روش در پایان مسابقه و در مصاحبه خود کوتاه بر آن تاکید کرد بدترین اتفاق در بازگشت او به ورزشگاه آزادی مصدومیت امید ابراهیمی بود.

بهای سنگین یک بازی تدارکاتی برای کارلوس کی‌روش
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بهای سنگین یک بازی تدارکاتی برای کارلوس کی‌روش 

به گزارش "ورزش‌سه"، پس از شیوع ویروس کرونا که ورزشگاه‌ها را در تمام دنیا خالی از تماشاگر کرد، انگار که به این وضعیت عادت کرده باشیم بار دیگر بدون انتظار از شلوغی و هیجان‌ِ همیشگی خیابان‌های منتهی به ورزشگاه آزادی در روزهایی که هواداران امکان حضور ندارند راهی این مکان تاریخی و نوستالژیک شدیم تا آخرین بازی تدارکاتی تیم ملی در این استادیوم پیش از اعزام تیم ملی به جام جهانی قطر 2022 را مشاهده کنیم.

ورزشگاه آزادی را مه سردی فرا گرفته بود که تشعشعات نورهای بالای آن کمی اغراق آمیزتر از حالت عالی آن را جلوه می‌داد، ولی وقتی از تونل به چمن رسیدیم نکته خاصی جلب نظر نمی‌کرد. پس همه منتظر اعلام ترکیب اصلی تیم ملی شدیم و درنهایت کارلوس کی‌روش از لیست 11 نفره‌اش به شرح زیر رونمایی کرد: 

علیرضا بیرانوند – ابوالفضل جلالی، محمد حسین کنعانی‌زادگان، مرتضی پورعلی‌گنجی، رامین رضائیان، روزبه چشمی، امید نورافکن، میلاد سرلک، مهدی ترابی، وحید امیری و آریا برزگر.

این لیست و البته تعویض‌های کی‌روش نکات زیادی را در برداشت که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم: 

*اولین نکته حضور علیرضا بیرانوند در خط دروازه بود که نشان می‌دهد اگر اتفاق ویژه‌ای طی روزهای باقی مانده تا آغاز جام جهانی رقم نخورد، مطابق انتظارات این دروازه‌بان دومین حضور ثابت در مهم‌ترین رویداد فوتبالی جهان را تجربه خواهد کرد.

امید ابراهیمی و شجاع خلیل‌زاده برخلاف انتظارات کار را از روی نیمکتِ جوان تیم ملی فوتبال ایران آغاز کردند.

*استفاده از مرتضی پورعلی‌گنجی به عنوان زوج محمدحسین کنعانی‌زادگان یکی دیگر از نکات دیدار تدارکاتی برابر نیکاراگوئه بود. این تصمیم در حالی از سوی کی‌روش اتخاذ شد که مدافع میانی پرسپولیس از آخرین حضور در ترکیب تیم ملی خاطره خوشی نداشت و شجاع خلیل‌زاده که عملکرد خوبی مقابل اروگوئه داشت روی نیمکت نشسته بود. در واقع نشاندن خلیل‌زاده در کنار جوانان روی نیمکت تیم ملی در حالی که مجید حسینی هم حضور نداشت، ابهامات درباره این منطقه پراهمیت در زمین را بیشتر کرد. البته خلیل‌زاده در دقایق پایانی مسابقه وارد زمین شد و پورعلی‌گنجی هم به دلیل کمبود بازیکن، چند دقیقه‌ای بازی در پست هافبک میانی را پس از سال‌ها بار دیگر تجربه کرد.

*در پست دفاع راست رامین رضائیان از آخرین شانس خود بدون حضور صادق محرمی برای رسیدن به ترکیب اصلی استفاده و به طور کامل بازی کرد. با این حال مشخص است که او کار ساده‌ای برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی در سه دیدار جام جهانی در حضور صادق محرمی ندارد. 

لحظه‌ای که تک گل پیروزی بخش شاگردان کی‌روش روی اشتباه مدافعین نیکاراگوئه در سمت چپ خط دفاعی با پاس نورافکن و این ضربه تمام کننده مهدی ترابی ثبت شد تا این بازیکن شانس زیادی در جام جهانی برای حضور در ترکیب برای خود متصور باشد.

*استفاده از ابوالفضل جلالی در پست دفاع چپ یکی از تصمیمات قابل توجه کی‌روش بود که در غیاب بازیکنان اصلی او در این پست رقم خورد. دو دیدار دوستانه برابر اروگوئه و سنگال نشان داد مهره اصلی کی‌روش برای پست دفاع چپ احسان حاج صفی است و او به دنبال جانشینی مطمئن برای این بازیکن در این پست به آخرین جستجوهایش ادامه می‌دهد. میلاد محمدی یکی از علامت‌ سوال‌های تیم ملی در این پست است و مشخص شد که نورافکن قرار نیست در این منطقه بازی کند.

کارلوس کی‌روش همانطور که در مصاحبه کوتاه خود پس از پایان مسابقه بر آن تاکید داشت از نتیجه رضایت نسبی داشت ولی به طور کلی عملکرد شاگردانش که هارمونی خاصی هم در آن دیده نمی‌شد رضایت او را جلب نکرد.

*شاید یکی از ویژه‌ترین تصمیمات کی‌روش در مصاف با نیکاراگوئه استفاده از روزبه چشمی در پست تک هافبک دفاعی تیم بود. سرمربی پرتغالی تیم ملی در جام جهانی بار دیگر تیمش را با آرایش 1-4-1-4 راهی میدان خواهد کرد و در این بین نقش تک هافبک دفاعی تیم در شکل گرفتن ریتم بازی برای ایران بسیار پراهمیت خواهد بود. این در شرایطی است که خیلی از کارشناسان معتقدند سعید عزت‌اللهی از فرم ایده‌آل خود دور است و مصدومیت امید ابراهیمی که به نظر می‎‌رسید انتخاب اول کی‌روش در غیاب عزت‌اللهی باشد شرایط را پیچیده‌تر هم کرد. با این وصف می‌توان گفت که با بازگشت کی‌روش بخت به چشمی بار دیگر رو کرده و او دومین جام جهانی متوالی را تجربه خواهد کرد؛ حالا فقط باید دید با توجه به محدودیت‌های کی‌روش چقدر در جام جهانی قطر فرصت به چشمی داده می‌شود.

*در مصاف با نیکاراگوئه میلاد سرلک و امید نورافکن یک خط جلوتر از چشمی بازی کردند. این دو پست را می‌توان پرترافیک‌ترین پست‌های تیم ملی دانست. جایی که سامان قدوس، احمد نوراللهی، وحید امیری و حتی کریم انصاری‌فرد هم در آن تجربه بازی دارند. استفاده از نورافکن در پست هافبک میانی بار دیگر تصمیم قلعه‌نویی درباره نورافکن را تایید کرد و به نظر نمی‌رسد این بازیکن گزینه مدنظر کی‌روش برای پست دفاع چپ باشد، با این حال می‌توان گفت شانس حضور او در جام جهانی کم نخواهد بود. 

*از سوی دیگر میلاد سرلک که با اسکوچیچ به تیم ملی رسید در دوران کی‌روش هم شانس حضور به او داده شده و حالا مصدومیت امید ابراهیمی اگر به حدی باشد که جام جهانی را از او بگیرد هافبک این روزهای پرسپولیس می‌تواند امیدوارتر به حضور در قطر نگاه کند.

*وینگرهای چپ و راست تیم ملی در مصاف با نیکاراگوئه وحید امیری و مهدی ترابی بودند. دو بازیکنی که اگر قلی‌زاده و جهانبخش در دسترس کی‌روش باشند بیشتر شانس حضور در پست وینگر چپ نصیب‌شان می‌شود که البته انتخاب اول در این پست هم مهدی طارمی خواهد بود. 

*آریا برزگر در غیاب نفراتی نظیر کریم انصاری‌فرد، سردار آزمون و مهدی طارمی تک مهاجم تیم ملی در مصاف تدارکاتی شب گذشته بود که به دلیل محدودیت‌های کی‌روش در ترکیب اصلی قرار گرفت.

تعویض‌های کی‌روش:

کی‌روش در مصاف تدارکاتی مقابل نیکاراگوئه چند تعویض به شرح زیر داشت: 

*امید ابراهیمی در دقیقه 63 به جای نورافکن وارد زمین شد ولی چند ثانیه نگذشت که به دلیل مصدومیت نقش بر زمین شد و سپس در دقیقه 68 و پس از چند دقیقه توقف بازی جای خود را به شجاع خلیل‌زاده داد. این بدترین و نگران کننده ترین اتفاق این مسابقه بود.

امید ابراهیمی پس از ورود به زمین و گرفتن بازوبند کاپیتانی تنها چند ثانیه توانست در زمین حضور داشته باشد و ممکن است به دلیل مصدومیت جام جهانی را از دست بدهد؛ اتفاقی که با توجه به اهمیت پستی که قرار بود در آن بازی کند برای کی‌روش گران تمام خواهد شد.

*حضور حسین حسینی که در دقیقه 63 به جای بیرانوند وارد زمین شد نشان دهنده این موضوع بود که دروازه‌بان استقلال انتخاب دوم کی‌روش پس از بیرانوند خواهد بود. این یعنی از بین نیازمند، اخباری و عابدزاده یکی تجربه حضور در جام جهانی 2022 قطر نصیبش نخواهد شد.

*دو تعویض دیگر کی‌روش بیرون بردن مهدی ترابی و میلاد سرلک و اضافه کردن مهدی هاشم نژاد و امیر علی صادقی بود تا در دقایق پایانی مسابقه شاهد شکل گیری زوج عجیبی در خط حمله تیم ملی باشیم و هاشم زاده و برزگر دو مهاجم تیم شوند.

جمع‌بندی:

*استفاده از بازیکنان تیم جوانان و امید دیگر تصمیم کی‌روش برای بال و پر دادن به تمریناتش در غیاب بازیکنان لژیونر طی روزهای اخیر بوده و این تصمیم در شرایطی از سوی کادر فنی تیم ملی گرفته شد که بازیکنان شاخص لیگ داخلی هم در دسترس بودند.

*نکته دیگر حریف تدارکاتی تیم ملی بود که مسافتی طولانی را از آمریکای مرکزی طی کرد تا احتمالا به نوعی دیدار برابر آمریکا را شبیه سازی کند. باید دید این حریف چقدر توانسته نیازهای تاکتیکی کی روش را برآورده کند و این سوالی است که پاسخ آن در جام جهانی با نتایج تیم ملی مشخص خواهد شد.

*مصاف تدارکاتی برابر نیکاراگوئه اگرچه با پیروزی همراه شد ولی با مصدومیت نگران کننده امید ابراهیمی و ریتمی که تیم ملی پس از دو دیدار سطح اول برابر اروگوئه و سنگال داشت قدمی رو به عقب (حداقل در نمایش تیم ملی) بود. 

* با این حال مصاف تدارکاتی برابر نیکاراگوئه این فرصت را به کی‌روش داد تا آخرین جمع‌بندی‌های خود را برای انتخاب بهترین لیست 26 نفره برای حضور در جام جهانی قطر انجام بدهد.