محمدولی؛ کارشناس بازار طلا و سکه گفت: هر ساز و کاری که برای انتشار اوراق سکه در بورس مشخص می‌شود باید از همان اول شفاف باشد و دچار تغییرات آنی نشود. نگاه فعالان بازار طلا به انتشار اوراق سکه مثبت است و امیدواریم روند آن ادامه دار باشد.

پیش بینی عجیب از قیمت طلا در آینده | قیمت طلا در بازار امروز گرمی چند؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

قیمت طلا ۱۸ عیار در بازار، هر گرم یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان تعیین شده و به فروش می رسد. همچنین طلافروشی ها امروز یکشنبه بیست و نهم خرداد ۱۴۰۱ قیمت فروش طلا ۲۴ عیار را یک میلیون و ۹۳۰ هزار تومان اعلام کردند. قیمت طلا  و سکه متاثر از رشد نرخ افزایش پیدا کرده است. قیمت طلا  همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است. قیمت طلا اکنون به سطح بالایی صعود کرده است. قیمت طلا در سایر نقط دنیا نسبتا ثابت بوده است. آخرین وضعیت قیمت طلا را در ادامه  بخوانید.

محمدولی؛ کارشناس بازار طلا و سکه گفت: هر ساز و کاری که برای انتشار اوراق سکه در بورس مشخص می‌شود باید از همان اول شفاف باشد و دچار تغییرات آنی نشود. نگاه فعالان بازار طلا به انتشار اوراق سکه مثبت است و امیدواریم روند آن ادامه دار باشد.

خرید طلا و سکه برای بسیاری از مردم مطمئن‌ترین روش برای حفظ سرمایه در بلند مدت است. با این حال در برخی دوره‌ها خرید و فروش این فلز گرانبها همراه با نوسان است. برخی برای فرار از پرداخت اجرت طلا به خرید طلای دسته دوم و آب شده رو می‌آورند اما این تصمیم چقدر درست است و کارشناسان در این رابطه چه نظری دارند؟ در گفتگوی خبرنگار گسترش نیوز با آیت محمد ولی کارشناس و پیش کسوت بازار طلا و جواهر به این موضوع پرداختیم.

آیت محمدولی؛ کارشناس بازار طلا و سکه و رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر به خبرنگار گسترش نیوز گفت: قیمت سکه در درجه اول از عرضه و تقاضا تاثیر می‌گیرد. نوسان موجود در بازار ارز نیز بر میزان عرضه و تقاضا در بازار سکه اثرگذار است. احتمال دارد در یک محدوده زمانی، تقاضای سکه از عرضه بالاتر برود و همچنین در حالت برعکس، ممکن عرضه سکه از میزان تقاضای آن بیشتر باشد. در حالتی که میزان عرضه سکه از تقاضای آن بیشتر شود، اثر کاهشی را بر بازار خواهد گذاشت.

وی درباره انتشار اوراق سکه در بورس اضافه کرد: انتشار اوراق سکه در بورس اتفاق مثبتی است اما باید مدیریت شود که در مسیر تعیین شده طبق برنامه ریزی پیش برود. اگر به تعبیر کاسبان وسط راه قرار باشد این مسیر دچار نوسان یا تغییر شود، ممکن بازار سکه یا طلا را التهاب‌آور کند.

این پیشکسوت بازار طلا و سکه ادامه داد: هر ساز و کاری که برای انتشار اوراق سکه در بورس مشخص می‌شود باید از همان اول شفاف باشد. هر فردی که متقاضی خرید اوراق سکه است، مراحل ثبت نام و خرید اوراق سکه را دقیق بداند. داشتن یا نداشتن مالیات از همان اول مشخص باشد که خریدار در جریان باشد که باید چه مراحلی را پشت سر بگذارد. این مسیر تا الان خوب پیش رفته است و امیدواریم همین روند ادامه داشته باشد تا موجب رونق در بازار سکه، بورس و در نهایت اقتصاد شود.

خرید طلای دسته دوم توصیه نمی‌شود

محمدولی درباره خرید طلای دست دوم تاکید کرد: ما به عنوان کسی که در صنعت طلا هستیم، هیچ وقت پیشنهاد خرید طلای دست دوم را نمی‌دهیم. افرادی که فعال صنعت طلا نیستند، اطلاعات کافی را از طلای دست دوم ندارند، ممکن اتفاقاتی در بحث طلاهای دست دوم بی‌افتد. پیشنهاد ما این است که در صورت نیاز به خرید طلا از طلاهای موجود در طلافروشی‌هایی که دارای پروانه کسب هستند، خرید انجام دهید. تجربه نشان داده در دراز مدت کسی در زمینه خرید طلا ضرر اقتصادی نمی‌کند. به عنوان مثال اگر طلایی از سال‌ها پیش داشته باشید و به قیمت روز محاسبه کنید، متوجه تفاوت ارزش آن خواهید شد. بنابراین خرید طلای نو توصیه می‌شود.

وی افزود: در مورد خرید طلای آب شده، درست است که اجرت شامل حال آن نمی‌شود، اما ممکن است بعضا افرادی سودجو در این زمینه وجود داشته باشد که در معامله با افراد کمتر حرفه‌ای که از نظر فنی اطلاعات‌شان درباره خرید طلای آب شده کافی نیست، سوء استفاده کنند. به هر حال همیشه کسی که دنبال کار خلاف است چند قدم از کسی که سلامت کار می‌کنند، جلوتر است. ممکن به تعداد ۲ تا انگشتان دست آدم خلاف کار وجود داشته باشد و برای افراد ناآگاهی که اطلاعات فنی ندارند، دام پهن کرده باشند و فرد هم بدون آگاهی از خطرات موجود در خرید طلای آب شده، از این افراد خرید انجام دهد. بنابراین خرید طلای آب شده نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

پیش بینی وضعیت بازار طلا

این کارشناس بازار طلا و سکه خاطرنشان کرد: در وضعیت فعلی پیش بینی درباره روند بازار طلا ساده نیست و سختی‌های خاص خودش را دارد. ممکن پیش‌بینی درستی هم صورت بگیرد اما متغیرها و موارد زیادی وجود دارد که بر این صنعت تاثیرگذار است و بر همین اساس پیش‌بینی دقیق و مشخصی را نمی‌توان انجام داد.

محمد‌ولی در ادامه گفت: در دنیا، خیلی از کشورها با هم در حال داد و ستد هستند. می‌توان گفت از نظر سیاسی و از نظر اقتصادی کوچکترین تحولی بین کشورها صورت می‌گیرد که تاثیر خود را بر ارز و طلا در بازارهای جهانی به صورت گسترده نشان می‌دهد. در روال عادی انتظار می‌رود، طلا در همین مسیر با احتمال ۲ تا ۴ درصد افزایش یا کاهش حرکت کند.

وی در پایان تصریح کرد: اگر بازار طلا، آن نوسانات و هیجانات آنچنانی را نداشته باشد، طبیعتا داد و ستد بهتر خواهد شد. خصوصا اینکه در نیمه دوم سال هستیم و به پایان سال ۱۴۰۱ نزدیک می‌شویم، ممکن مردم هم نیاز به خرید طلا برای جشن‌ها و مراسم‌هایشان داشته باشند، وقتی در بازار آرامش باشد میزان خرید و تقاضای مردم نیز بالای می‌رود.

قیمت طلا

دو عاملی که قیمت طلا را صعودی کرد

دیروز  قیمت سکه امامی به مرز ۱۶ میلیون تومانی رسید، اما نیم سکه و ربع سکه روند کاهشی داشت. قیمت این فلز زرد رنگ در روزهای گذشته از قیمت انس جهانی طلا تبعیت کرده است. آیا روند صعودی قیمت در بازار طلا ادامه دارد؟

 امروز قیمت طلا و سکه مانند روز گذشته همچنان بر مدار انس جهانی طلا چرخید و روند افزایشی به خود گرفت.

روز گذشته قیمت دلار با نوسانی محدود در کانال ۳۵ هزار تومانی در گردش بود اما قیمت طلا و سکه با توجه به تغییر کانال انس جهانی طلا از ۱۶۰۰ به ۱۷۰۰ دلاری روند صعودی به خود گرفت. طلا در هفته‌ای که گذشت نزدیک به ۵.۵ درصد رشد قیمت داشت که بهترین عملکرد هفتگی فلز زرد در دو سال اخیر بود.

تحلیل‌گران دو عامل ترس از بحران در بازار رمزارزها و همچنین رکود اقتصاد جهانی را آغازکننده روند صعودی طلا می‌دانند.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۱۶۵۰ دلار و ۴۱ سنت رسید.

کاهش نسبی ارزش دلار آمریکا و سود اوراق بهره خزانه‌داری این کشور باعث افزایش یک‌درصدی قیمت طلا در روز سه‌شنبه شد. درحال‌حاضر تمرکز سرمایه‌گذاران بر اطلاعیه بانک مرکزی آمریکا در مورد سیاست افزایش نرخ بهره آن است.

ارزش دلار آمریکا نسبت‌به اوج آن در یک هفته گذشته پایین آمده‌است. سود ده‌ساله خزانه‌داری آمریکا هم با احتمال آرام‌تر شدن سیاست پولی این کشور کاهش‌یافته اما هنوز هم انتظار می‌رود نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا 75 واحد دیگر افزایش یابد.

قیمت طلا تا حد زیادی نسبت‌به بالا رفتن نرخ بهره حساس است چون هزینه نگهداری آن را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.قیمت طلا حدود 21 درصد از 2000 دلاری که در ماه مارس به آن رسیده بود کاهش‌یافته و دلیل اصلی آن بالا رفتن نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکاست.

برخی تحلیلگران عقیده دارند طلا بالاخره تا زیر 1600 دلار در هر اونس پایین می‌آید اما درحال‌حاضر در حدود 1675 تا 1680 دلار مقاومت می‌کند.

قیمت نقره امروز با 0.14 درصد کاهش به 19 دلار و 64 سنت رسید و پلاتین با 0.46 درصد افزایش 952 دلار و 73 سنت معامله می‌شود.

قیمت طلابه این شکل که هر قطعه سکه امامی در ۱۶ شهریور ۱۳ میلیون و ۸۵۷ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۲۷۲ هزار و ۸۰۰ تومان داشت.

این در حالی است قیمت سکه امامی در آخرین لحظه معاملاتی هفته گذشته به ۱۴ میلیون و ۴۶۷ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار به یک میلیون و ۳۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان افزایش یافت.

فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند با توجه به تعطیلات بازار اصلی کشور و بازار جهانی طلا تا روز دوشنبه قیمت‌ها در همین سطح باقی خواهد ماند.

محمد کشتی‌آرای، نایب رییس اتحادیه طلا در این خصوص می‌گوید: پیش‌بینی اکثر تحلیلگران اقتصادی با توجه به اوضاع سیاسی دنیا، جنگ اوکراین و روسیه، مسائل نفت و گاز و مشکلاتی که اروپا با آن مواجه است، این بود که با کاهش ارزش دلار، قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح خود برسد.

وی عنوان می‌کند: برخلاف پیش‌بینی کارشناسان، چنین اتفاقی رخ نداد و در چند روز گذشته قیمت جهانی طلا سیر نزولی پیدا کرد و در هفته جاری تحت تاثیر همین تحولات مثبت در حوزه سیاسی جهان، قیمت جهانی طلا سیر نزولی پیدا کرد و به کانال ۱۶۰۰ دلار رسید.

کشتی‌آرای تصریح می‌کند: بعد از تعطیلات هم باید منتظر اخبار منتشر شده از نتیجه مذاکرات هسته‌ای باشیم که به طور حتم بر قیمت‌ها در بازار اثرگذار خواهد بود.

قیمت طلا امروز پنج‌شنبه کاهش یافت زیرا ارزش دلار قوی‌تر و انتظارات فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره، جذابیت این فلز را کاهش داده است.

بهای هر اونس طلا تا ساعت ۷ و ۲۵ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۳.۱ درصد کاهش به ۱۶۹۳ دلار و ۹۰ سنت رسید و قیمت طلا در بازار معاملات آمریکا نیز با ۰.۱۸ درصد کاهش به ۱۶۹۴ دلار و ۹۰ سنت رسید.

شاخص دلار ۰.۱ درصد به سمت اوج‌های اخیر افزایش یافت و طلا را برای خریدارانی که سایر ارزها دارند گران شد. انتظارات فدرال‌رزروی جنگ‌طلب‌تر، برخی سرمایه‌گذاران را وادار می‌کند تا میزان افزایش بیشتر بازده اوراق قرضه را بررسی کنند.

طلا نسبت به افزایش نرخ بهره آمریکا و بازدهی بالاتر بسیار حساس است و در عین افزایش ارزش دلار، هزینه فرصت نگهداری شمش‌های غیر بازده را افزایش می‌دهد.

قیمت‌های تولیدکننده ایالات‌متحده در ماه اگوست برای دومین ماه متوالی کاهش یافت زیرا قیمت بنزین بیشتر کاهش یافت و منجر به کوچک‌ترین افزایش سالانه در یک سال شد که می‌تواند ترس از ریشه‌دار شدن تورم را برطرف کند.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول روز چهارشنبه گفت که بانک‌های مرکزی باید در مبارزه با تورم گسترده تلاش کنند.

دارایی‌های اس‌پی‌دی آر گلد تراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان، با ۰.۲۴ درصد کاهش از ۹۶۲.۸۸ تن در روز سه شنبه به ۹۶۰.۵۶ تن در روز چهارشنبه رسید.

قیمت طلادر بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۶ درصد کاهش به ۱۹.۵۷ دلار رسید. پلاتین با ۰.۴ درصد کاهش به ۹۰۲.۵۰ دلار رسید و پالادیوم در ۲۱۶۳ دلار و ۴۳ سنت ثابت ماند.

قیمت طلا برای امروز ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ اعلام شد، قیمت طلای ۱۸ عیار به ۱ میلیون ۳۱۴ هزار ۶۹۰ تومان رسید.