مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: به دلیل تداوم و تشدید پایداری هوا از دوشنبه 30 آبان تا چهارشنبه 2 آذر، افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا‌ در تهران و کرج پیش‌بینی می‌شود که موجب‌ کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای همه گروه‌ها خواهد شد.

کیفیت هوای تهران و کرج ناسالم برای همه گروه‌‌های سنی؛ یخبندان در 5 استان
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: به دلیل تداوم و تشدید پایداری هوا از دوشنبه 30 آبان تا چهارشنبه 2 آذر، افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا‌ در تهران و کرج پیش‌بینی می‌شود که موجب‌ کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای همه گروه‌ها خواهد شد.

صادق ضیائیان درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: روز آینده در بخش‌هایی از فارس، کرمان، یزد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان رگبار باران و باد شدید موقت داریم و این شرایط روز سه‌شنبه اول آذر جزایر شرقی خلیج فارس حاکم است.

وی افزود:‌ روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری بارش پراکنده در سواحل غربی خزر و بخش‌هایی از غرب کشور داریم.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در پنج روز آینده در اغلب نقاط کشور جوی پایدار حاکم است که در شهرهای صنعتی و پرجمعیت موجب افزایش غلظت آلایندگی‌های جوی و آلودگی و کاهش کیفیت هوا خواهد شد.

ضیائیان درباره وضعیت جوی  پایتخت گفت: آسمان تهران روز 30 آبان صاف، گاهی وزش باد، در برخی ساعات غبارآلود پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 17 و 8 درجه خواهد بود.

* یخبندان فردا در 5 استان

وی اظهار داشت: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای 32 درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز ا‌ستان و همدان با کمینه دمای 5 درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی  اضافه کرد: فردا در پنج مرکز استان شامل اراک، بیرجند، زنجان، شهرکرد و همدان کمینه دما زیر صفر درجه خواهد بود.

* کیفیت هوا در تهران و کرج ناسالم برای همه گروه‌‌های سنی

ضیائیان اظهار داشت: به دلیل تداوم و تشدید پایداری هوا از دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ تا چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۲، افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا‌ در تهران و کرج پیش‌بینی می‌شود که موجب‌ کاهش کیفیت وضع هوا در حد ناسالم برای همه گروه‌ها خواهد شد.

وی اظهار کرد: در این راستا توصیه می‌شود کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی، مدیریت منابع آلاینده، تاکید بر عدم تردد غیرضروری برای همه گروه‌ها، پرهیز از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز و اتخاذ تدابیر مدیریتی لازم برای جلوگیری از افزایش غلظت آلاینده‌ها تا حد بسیار ناسالم در دستور کار باشد.

* میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی‌ 21.4 میلی‌متر

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی درباره وضعیت بارش‌ها در سال زراعی جاری بیان کرد: میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهر 1401) تا 27 آبان سال جاری 21.4 میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش پارسال در این بازه زمانی 19 میلی‌متر بود. بنابراین بارش سال جاری 12.2 درصد بیشتر از سال گذشته است.