برخی از تغییرات، تردیدی باقی نمی‌گذارد که مجلس در دو سال آینده حتی در اجرای اساسی‌ترین وظایف خود، مانند تامین مالی دولت، از جمله ارتش یا اجتناب از نکول بدهی‌های فدرال، دچار مشکل خواهد شد. در حال حاضر، تلاش‌ها در مجلس نمایندگان متوقف شده است، آن هم درست در زمانی که جمهوری‌خواهان اکثریت را به دست گرفته‌اند و مانع از تحلیف قانون‌گذاران، تصویب قوانین یا انجام کار‌های قانونی می‌شوند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دنیای اقتصاد نوشت: کوین مک‌کارتی، نماینده کالیفرنیا، روز پنج‌شنبه خود را تلاش کرد تا بر طرفداران راست‌گرایان در مجلس نمایندگان به پیروزی برسد؛ زیرا نبرد او برای تبدیل شدن به رئیس مجلس به چهارمین روز نزدیک می‌شد و او برای این کار امتیازاتی باید ارائه می‌کرد که می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی اقتدار او را تضعیف و جناح راست را قدرتمند کند.

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، پس از سه روز تحقیرآمیز و ۱۱شکست متوالی در انتخاباتی که اکنون طولانی‌ترین رقابت از سال۱۸۵۹ است، مک‌کارتی فرستادگان خود را فرستاد تا با شورشیان فوق محافظه‌کار معامله کنند؛ از جمله موافقت با شرایطی که قبلا از آن خودداری کرده بود: از جمله اجازه دادن به یک قانون‌گذار برای رای گیری سریع در هر زمان برای برکناری رئیس مجلس؛ قانونی که در عمل تهدیدی را مدون می‌کند که مک‌کارتی همیشه در اختیار جناح راست خواهد بود و چنانچه از خواست آن‌ها سرپیچی کند، می‌تواند فورا حذف شود.


برخی از تغییرات، تردیدی باقی نمی‌گذارد که مجلس در دو سال آینده حتی در اجرای اساسی‌ترین وظایف خود، مانند تامین مالی دولت، از جمله ارتش یا اجتناب از نکول بدهی‌های فدرال، دچار مشکل خواهد شد. در حال حاضر، تلاش‌ها در مجلس نمایندگان متوقف شده است، آن هم درست در زمانی که جمهوری‌خواهان اکثریت را به دست گرفته‌اند و مانع از تحلیف قانون‌گذاران، تصویب قوانین یا انجام کار‌های قانونی می‌شوند.

قانون‌گذاران در حال از دست دادن مجوز‌های امنیتی خود هستند و یک کمیته مجلس تایید کرد که اگر تا هفته آینده به هیچ راه‌حلی نرسد، دستیاران کنگره که برای کمیته‌ها کار می‌کنند، نمی‌توانند حقوق دریافت کنند؛ زیرا با سر رسیدن ضرب‌الاجل، مجلس نمایندگان صلاحیت رسیدگی به لیست حقوق و دستمزد‌ها در ۱۳ژانویه ندارد. اما درحالی‌که افراد نزدیک به مک کارتی ابراز امیدواری کردند که سازش‌ها به زودی رای کافی را برای حمایت از او فراهم خواهد کرد، هیچ رایی تا شب پنج‌شنبه جابه‌جا نشد و معلوم نبود که آیا او می‌تواند طرفداران جدیدی برای پیروزی مورد نیاز به‌دست آورد یا نه؟

این در شرایطی است که با ادامه مذاکرات، مجلس برای سومین روز متوالی بدون رئیس مجلس باقی ماند و جلسات به تعویق افتاد. مک‌کارتی درحالی‌که پنج‌شنبه شب مجلس نمایندگان را ترک می‌کرد، گفت که مذاکرات از تحرک خوبی برخوردار شده است و وقتی از او پرسیده شد که امتیازات جدید می‌تواند قدرت ریاست مجلس وی را تضعیف کند، این امر را انکار کرد و گفت هیچ خللی در وظایف او ایجاد نخواهد کرد. او در ادامه گفت: «مذاکرات آیا قدرت همه رؤسای مجالس پیشین را کاهش داده است.» مک‌کارتی تصریح کرد: «چرا مذاکرات و رایزنی باید قدرت مرا کاهش دهد؟»

مک‌کارتی از وقایع هفته گذشته نگران نبوده است. مک‌کارتی در طولانی‌ترین سخنرانی خود از زمان آغاز انتخابات در روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «کل مذاکراه‌کنندگان باید یاد بگیرند که چگونه با هم کار کنند؛ بنابراین بهتر است همین الان این روند را به سلامت و در کنار یکدیگر طی کنیم.» او بعدا اضافه کرد: «اگر این کار کمی بیشتر طول بکشد و ضرب‌الاجل مورد نظر شما را برآورده نکند، اشکالی ندارد؛ چون نحوه شروع شما مهم نیست، نحوه تمام کردن مهم است.»

منظره‌ای که مک‌کارتی مکررا برای جلب رضایت یک جناح تندرو به تصویر می‌کشد، تنها به مخالفت برخی از مخالفان او دامن زده است؛ زیرا آن‌ها مانور رهبر جمهوری‌خواه را تاییدی بر این دیدگاه خود می‌دانستند که او کالیفرنیایی فاقد اصول است و هر کاری برای رسیدن به قدرت انجام خواهد داد. لورن بوبرت، نماینده کلورادو گفت: «هیچ امتیاز منحصر به فردی ندارد. معامله با او تمام شده است. او رای ندارد. او رئیس مجلس نخواهد شد.»

صحنه‌ای که در روز پنج‌شنبه در صحن مجلس نمایندگان دیده شد، این بود که قانون‌گذاران راست‌گرا بار‌ها و بار‌ها حاضر نشدند مک‌کارتی را از تحقیر شکست در رای گیری‌های متواتر نجات دهند. این رویه دو سال ناکارآمدی را پیش‌بینی می‌کند که توسط اکثریت ضعیف قرار است مشکلات مردم را حل کند و در این بین جناح راست تسلیم‌ناپذیری وجود دارد که اجازه عملکرد عادی به دولت نخواهد داد.

داستان عجیب آمریکایی

نکته‌ای که برخی کارشناسان می‌گویند این است که قانون اساسی صراحت ندارد که رئیس مجلس حتما باید عضو مجلس نمایندگان باشد و شرط لازم عضویت در حزب است. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا ممکن است، مجلس نمایندگان از این «سکوت قانون اساسی» استفاده کند و فردی خارج از مجلس نمایندگان را رئیس آن کند؟ به همین منظور برخی در گمانه‌زنی‌ها نام از ترامپ آورده‌اند. این مورد پس از آن مطرح می‌شود که مت گائتز، نماینده مجلس نمایندگان از فلوریدا در یکی از دور‌های رای‌گیری در روز پنج‌شنبه به ترامپ رای داده بود.

سناریوی دوم که ذهن برخی را مشغول به خود کرده است، یک رئیس مجلس دموکرات است. زد و بند برخی از جمهوری‌خواهان معتدل، موجب شود که حکیم جفری، رهبر اقلیت در مجلس نمایندگان او را به مقام ریاست برساند. همچنین اگر در یکی از رای‌گیری‌ها، ۲۰ تن از جمهوری‌خواهان حاضر نباشند، با توجه به اینکه اکثریت در لحظه به دست دموکرات‌ها خواهد افتاد، بخت آغوش خود را به روی جفری دموکرات باز خواهد کرد.