اشتباه بزرگ رئیس فیفا در پست اینستاگرامی‌‌ اش پس از حضور در مراسم افتتاحیه جام خلیج فارس، فراتر از یک خطای قابل گذشت است.

خشم ایرانیان از خطای بزرگ رئیس فیفا
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، جانی اینفانتینو، رییس فیفا، یک ماه پس از تحمل انتقادات بسیار از سوی رسانه‌های مختلف، به خصوص اروپایی‌ها، در حول و حوش برگزاری رقابت‌های جام جهانی در قطر، این‌بار با حضور در مراسم افتتاحیه جام خلیج فارس در شهر بصره، با انتشار یک پست اینستاگرامی از مسئولان برگزاری این رقابت‌ها تشکر کرد.

با این حال اینفانتینو در درج این پیام خطای بزرگی مرتکب شد و اقدام به استفاده از نام جعلی خلیج فارس با الفبای انگلیسی کرد. در حالی که او به عنوان یک شخصیت بین‌المللی بنا بر پروتکل‌های بین‌المللی، باید از نام واقعی خلیج فارس استفاده کند.

موضوع کلمه خلیج فارس، یک مسئله قدیمی و حساسیت‌زا در بین ایرانیان است و با وجود تلاش بسیاری از دولت‌های عربی، هرگز بر این اصل تغییرناپذیر خدشه‌ای وارد نشده و در نهایت مسئولان، سیاستمداران و مدیران با توجه به پیشینه بزرگ این اسم، از آن در رویدادهای بین‌المللی استفاده می‌کنند.

با این حال به نظر می‌رسد با توجه به جو عربی رقابت‌های جام خلیج فارس که به طرز عجیبی در غیاب کشور ایران هم برگزار می‌شود، اینفانتینو نیز این خطا را در صفحه اینستاگرامش ادامه داده است.

این رقابت‌ها که در این دوره با توجه به برگزاری آن بلافاصله بعد از ایام جام جهانی، از کیفیت و اعتبار همیشگی هم برخوردار نیست، با حضور تیم‌های عرب‌زبان آسیایی خاورمیانه برگزار می‌شود و محور آن همواره مناقشه برانگیز و سیاسی بوده و ایران بارها به شکل‌های مختلف به برگزاری آن تحت لوای اسم جعلی، اعتراض کرده است و جالب اینکه حتی کشورهایی که راهی به خلیج فارس ندارند، برای تقویت موضوع سرزمین‌هایی که علاقمند به استفاده از نام جعلی خلیج فارس هستند، در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند.

در این شرایط حتی حضور رییس فیفا به عنوان میهمان در تورنمنتی که در آن به تمامیت ارضی کشور دیگر، احترام لازم گذاشته نمی‌شود، خطاست؛ چه رسد به اینکه او بخواهد در اینستاگرام پستی هم با مواضع نادرست این کشورها منتشر کند که در این صورت این حرکتی قابل توبیخ و یک خطای کاملا استراتژیک از سوی اوست، یک ایراد بزرگ از سوی کسی که به عنوان رییس فیفا باید به مناسبات سیاسی و نقشه کشورها احترامی بیش از سایرین بگذارد.

از روز گذشته، بعد از این پست اینستاگرامی از سوی اینفانتینو، مراجع مختلف در ورزش ایران به اعتراض به رییس فیفا پرداخته و فدراسیون فوتبال نیز بیانیه‌ای در این باره منتشر کرده است.

این مسئله حتی شب گذشته نیز در پایان بازی لیورپول و ولورهمپتون در برنامه رضا جاودانی مورد بررسی قرار گرفت و درباره آن صحبت شد تا اهمیت بالای آن بر همه علاقمندان به فوتبال آشکار بشود؛ علاقمندانی که تعداد زیادی از آنها پای پست اینفانتینو به اعتراض رسمی به وی پرداخته و درخواست عذرخواهی و تصحیح این خطا از سوی وی را دارند.

نکته اینجاست که این موضوعی نیست که بشود از آن فرار کرد و رییس فیفا حتما باید علاوه بر تصحیح پست اینستاگرامی خود، به نحو مطلوب بابت این خطا از ایرانیان پوزش بخواهد.