رئیس فدراسیون فوتبال در تازه‌ترین گفتگوی خود در خصوص مسائل مختلف فوتبال ایران به صحبت پرداخت.

آخرین اولتیماتوم تاج:VAR نباشد سوت آغاز بازی نمی‌خورد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، رییس فدراسیون فوتبال ایران در ابتدای صحبت‌های با تبریک ولادت حضرت فاطمه  و خوشنودی بابت حضور در جمع اهالی داوران و پیشکسوتان، یاد و خاطره پیشکسوتان مرحوم را نیز زنده نگه داشت. او در ادامه گفت: پیشکسوتانی هم که اکنون هستند یادشان را گرامی میداریم مثل صالحی، نظری، زمانی، خوشخوان، غیاثی و .... از همه آن ها نیز استفاده می‌کنیم.

رییس فدراسیون فوتبال در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به عملکرد داوری و نحوه برگزاری مسابقات جام جهانی گفت: دیدن این مسابقات و عملکرد داوری به صورت اتفاقات مهم و تصمیمات مهم را حتما در کلاس‌ها موردتوجه قرار بگیرد. اتفاقات بزرگی افتاد و به زعم من داوری خیلی کم اشتباه بود. بعضا هم اشتباهاتی هم با وجود VAR، دوربین‌های زیاد و حساسیت زیاد و حضور شخصیت‌های وجود داشت. اینفانتینو در بیشتر مسابقات شخصا حضور داشت. هیچ مسابقه‌ای نبود که ایشان نبود. قطر کشور کوچکی است و امکان حضور ایشان در تمامی ورزشگاه‌ها بود. همه بازی‌ها را ایشان از نزدیک دید. با تمام این اوصاف و حضور این امکانات و توجه شخصیت‌ها، باز هم اشتباهات داوری بود اما تاثیرگذاری آن کمتر بود و آنها جام جهانی را به نحو احسن  مدیریت کردند. این ‌ها یک درس خوبی برای ما دارد. خودم قبول دارم که به لحاظ چرخه پرداختی فوتبال در این چرخه بخش داوری کمترین مزایا را از نظر مالی و مادی در اختیار دارد. اگر چرخه فوتبال بازیکن، مربیان و مجموعه عوامل اجرایی و ... را حساب کنیم، داوری کمترین درآمد را در این چرخه دارد اما اهمیت و حساسیت فوق العاده مهم است. دو جا فدراسیون فوتبال برایش خیلی مهم تر است، یکی تیم ملی و دیگری کمیته داوران. همه بخش‌های مهم است اما سیبل ارزیابی مردم این دو است.

وی ادامه داد: ما 30-20 کمیته دیگر داریم و همه آنها مهم هستند اما کمیته داوران و نتایج تیم ملی مورد ارزیابی مردم است. در تیم ملی امیدوار هستیم که تیم ملی جوانان و نوجوانان به جام جهانی برود، فوتسال و فوتبال و فوتبال ساحلی هم به جام جهانی رفته‌اند و اینکه هر پنج تیم روند از نظر فیفا خیلی هم خوب است. از نظر فیفا و ای اف سی و ارزیابی آنها حضور پنج تیم در جام جهانی خوب است و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

رییس فدراسیون فوتبال در بخش بعدی صحبت‌هایش با اشاره وضعیت داوری در فوتبال ایران گفت: در بخش داوری بی انتقاد نیستیم و انتقاداتی به اشتباهات می‌شود. این کلاس‌هایی که آقایان افشاریان و همکارانش زحمت کشیدند و برگزار کردند برای رشد کیفی داوران است. از لحاظ کمی وضع‌مان خوب است و تا دلتان بخواهد داور داریم. ۱۲۵ نفر آورده و یک روز هم  ۱۲۵۰!  آقای افشاریان به نظرم هر 10 سال یک بار یک نفر بیاید سوت بزند. وقتی تعداد زیاد می شود هر 5 سال و دو سال یک بار داور سوت می زند و اشتباهات زیاد می شود. اشتباهات باید در کوران مسابقات و با سوت و فشار سکوها رشد می کند اما وقتی هر از گاهی داوری به یک نفر می‌رسد ممکن است یک داور اشتباهات تاثیرگذار کند.

تاج در شرایطی که هنوز زیرساخت‌ها برای داوری شکل نگرفته مدعی شد که برای آموزش این موضوع باید شرایط به شکلی باشد که تعداد کمی از داوران فعال تحت آموزش قرار گیرند: به همین دلیل برای VAR باید ابتدا داوران کم و بهترین‌ها را آموزش بدهیم. باید تعداد 80-70 نفر را زیر نظر آقای افشاریان آموزش دهیم. زیرا در مرحله اول فرصت دیگری نیست. این اتفاق به زودی می‌افتد. کار ساده اما پردردسری است‌. با توجه به شرایط کشور با هر مجموعه‌ای صحبت می‌کنیم یک جایی به گره می‌خوریم و متوقف می‌شویم. اما باید بیشتر مذاکره کنیم، بیشتر وقت بگذاریم تا این موانع حل شود. موانعی که شاید در کشورهای دیگر وجود نداشته باشد و باید حل کنیم. نگران زیادی نیستیم و به زودی آموزش را شروع خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع مهم درباره حق اعتراض برای تیم‌ها گفت: پس در مجموع مطمئن باشید VAR در آینده نزدیک خواهد آمد و این از وظایف ماست و باید این اتفاق بیفتد. چند خاصیت دارد و دیگر شاهد درگیری نیستیم و بازی‌ها در آراموش خواهد بود. این سیستم به داوران آرامش می‌دهد‌ و اعتراض کم خواهد شد. باید مساله تماشاگر را هم حل کنیم. اگر این شکل داوری با تماشاگر باشد اداره بازی برای ما سخت خواهد شد. بعضی اوقات اشتباهات تاثیرگذار است و با حضور تماشاچی وضعیت بد خواهد شد. دیر یا زود بازی‌ها با تماشاچی خواهد شد و این اتفاق قطعا خواهد افتاد.

پس ما باید از نظر کیفی خیلی رشد کنیم و کلاس‌ها را محلی برای تربیت و تعلیم و داور در زمین باید نشان دهد آموزش‌هایی که گرفته چقدر تاثیر داشته است. مساله بعدی هم این است که نباید به پرداختی‌ها توجه کنند، وقتی می‌روند داخل زمین باید بدانند کار بزرگی می‌کنند و یک ایثار است. از تک تک داوران، چه آنهایی که اشتباه کردند و چه نکردند تشکر می‌کنم. باورم هست که بازیکن نباید به داور حمله کند. الان فقط در کشور ماست که به این شکل است. خیلی کم اتفاق می افتد که علیرغم اشتباه داوری اینطور تحت فشار باشد و حمله شود. از سوی دیگر هم  فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی و اخلاق و ... نباید به جون فردی بیفتند که هزینه کرده، تیمداری کرده و باید به هوادار پاسخگو باشد و ... بعدش هم به او بگوییم حق نداری اعتراض کنی. سازمان و مجموعه ای که نشود به آن اعتراض کرد، مردم به آن احترام نمی گذارند. هر جایی که نشود به آن انتقاد کرد مورد احترام نیست. یک مدیر باشگاه حداقل حق اوست که بگوید داور چرا این اشتباه را کرده. کمیته داوران باید بازبینی کند و اگر اشتباهی بود بگوید و جو را آرام کند.

رییس فدراسیون فوتبال با قبول انتقادات در خصوص عملکرد بخش داوری گفت: مهم این است که همه مملکت و نهادهای نظارتی خصوصا، جمع بندی‌شان این است که سامانه داوری ما یک سامانه سالمی است. این را همه می ‌دانند و مصر هستند روی این است. اینکه گیر دیگری نداشته باشد و این مهم است. اشتباه هست اما موضوع مربوط به خارج از فوتبال و ... نیست. ولی اشتباه هست و باید به باشگاه حق داد. البته آنها هم باید ادب را رعایت کنند. اما اینکه کمیته داوران و انضباطی و ... هر کس که معترض بوده را صبح احضار کند، دیگر به این مجموعه نمی شود اعتماد کرد. باید اجازه انتقاد کرد تا احترام هم حفظ شود. به ما انتقاد می کنند چرا که احترام می گذاریم و انتقاد را قبول داریم. باید انتقاد از داوری را استقبال کنیم. خوشحالم از این خواهم بود که داوری ما دوباره به سطح بین المللی بازگردد و الان در مرز خطر هستیم با توجه به اینکه VAR را نیاوردیم و داوران ما در حذف هستند. خیلی با کمیته داوران ای اف سی صحبت کردم و این فضایی است که برای همه است و برای یک مجموعه نیست و تلاش باید کرد تا اتفاق خوبی در بخش آموزش طی دو سه ماه آینده انجام شود. با مدیران باشگاه‌ها در خصوص VAR بحث خواهیم داشت و هر ورزشگاهی که مجهز به این سیستم نباشد بازی برگزار نخواهد شد. شما تنها در زمین‌هایی سوت خواهی زد که مجهز به سیستم VAR باشد! تلویزیون هم در حال تلاش است که در این بخشی که با شرکت مربوطه در حال کار هستیم، حلقه‌های مربوطه را به یکدیگر وصل کنیم تا مانعی برای انجام این کار نباشد.

رییس فدراسیون فوتبال در ادامه این نشست در پاسخ به انتقاداتی که از سوی داوران درباره امکانات آنها صورت گرفت، گفت: درباره سیستم رادیویی داوران که گفتید، اولین سیستم را خودم خریدم. من آن زمان رییس سازمان لیگ بودم. اما الان دنبال خواهم کرد و آن را تهیه خواهم کرد و پای آن خواهم بود. باشگاه ذوب آهن خریده و چند باشگاه دیگر نیز دنبال آن هستند و به دیگر باشگاه‌ها هم فشار خواهیم آورد تا انجام شود. درباره VAR  هم اگر به هر دلیلی عقب ماندیم ولی در این مدتی که آمدیم بهمراه همکاران دیگر کار را دنبال خواهیم کرد. فیفا طی چند وقت اخیر که جلسه داشتیم آماده است و همه چیز را به آنها گفتیم. الان باید برویم دنبال این موضوع. مدرس خواهند فرستاد و باید باشگاه‌ها را فشار بیاوریم که این سیستم در باشگاه ها اجرا شود. موانعی هست که البته بخشی از آن قابل حل است. این سیستم بخشی از آن داخلی است و انجام می‌شود و بخش دیگری دستگاه‌های دیگری که باید وارد کنیم که این موضوع رفع خواهد شد. ما با تمام محدودیت های باید بهترین باشیم. باید در محدودیت به جام جهانی برویم و باید برویم مقام بیاوریم.

تاج با اشاره به طلب بلوکه شده در فیفا گفت: ما بزرگترین طلبکار از فیفا و ای اف سی هستیم. باشگاه پرسپولیس 3 و نیم میلیون دلار از AFC طلب دارد. کلی هم از فیفا طلبکار است اما گیر 290 هزار دلار است که برای یک دروازه بان است. طی همین روزها باید پول او را که 900 هزار دلار بدهند. در آن قرارداد هم گفته‌اند که اگر ما ندادیم به اندازه آن ضرر بدهیم. محدودیت هم داشتیم و به آنها گفتم چرا این قرار را گذاشتید که گفتند در جلسه CAS می‌خواستند همان موقع پول را بگیرند و مجبور به توافق به این شکل بودیم. این ها محدودیت‌هایی است که هست و باید مدیران حل کنند.