«رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران در پیامی توییتری به اعدام «علیرضا اکبری» جاسوس انگلیس واکنش نشان داد.

واکنش آمریکا به اعدام جاسوس انگلیس
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران در پیامی توییتری به اعدام «علیرضا اکبری» جاسوس انگلیس واکنش نشان داد.

وی در این پیام توییتری نوشت: «از اعدام علیرضا اکبری،‌ شهروند ایرانی-انگلیسی وحشت کردم. بازداشت‌های ناعادلانه جمهوری اسلامی، اعتراف‌های اجباری، محاکمه‌های ساختگی و اعدام‌ها با انگیزه‌های سیاسی باید پایان یابد».

این مقام آمریکایی در حالی از اعدام این جاسوس انگلیس ابراز تاسف کرده که وی هیچ واکنشی به اعدام میدانی اخیر یک معلم سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس این کشور نداشته است. 

«کینان اندرسون»،‌ شهروند سیاه‌پوست 31 ساله آمریکایی چند روز پیش بعد از شوکهای الکتریکی که پلیس به وی وارد کرده است به بیمارستان منتقل شده و در آنجا بر اثر ایست قلبی فوت کرد.

تصاویر ویدئویی منتشر شده توسط پلیس نشان می‌دهد که نیروهای پلیس در حین بازداشت کینان اندرسون بارها از شوک الکتریکی استفاده کرده‌اند. بعد از بازداشت اندرسون او را به یک بیمارستان محلی منتقل می‌کنند اما بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست می‌دهد.

طبق تصاویر منتشر شده، اندرسون حین مقاومت در برابر رفتار وحشیانه پلیس به «جورج فلوید» که به همین سبک به دست پلیس آمریکا کشته شد اشاره می‌کند و از پلیس خواهش میکند به او شوک الکتریکی وارد نکنند و درخواست کمک می‌کند.

موسسه آموزش زبان انگلیسی Digital Pioneers در واشنگتن گفته که اندرسون در این موسسه زبان انگلیسی تدریس می‌کرده است و برای دیدار با بستگان خود در سال نوی میلادی به لس آنجلس رفته بوده است.

ابراز تاسفا رابرت مالی از اعدام علیرضا اکبری در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس اعلام وزارت اطلاعات، این فرد اطلاعات مهم کشور را به صورت کاملا آگاهانه در اختیار سرویس جاسوسی دشمن قرار می‌داده و از مهمترین عوامل جاسوسی سرویس اطلاعاتی انگلیس در مراکز حساس و راهبردی کشور بود.

صبح امروز (شنبه، ۲۴ دی) مرکز رسانه قوه قضائیه خبر داد حکم علیرضا اکبری فرزند علی دارای تابعیت مضاعف ایرانی-انگلیسی که به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس در ازای دریافت دستمزد به مبالغ ۱.۸۰۵.۰۰۰ یورو، ۲۶۵.۰۰۰ پوند انگلیس و ۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا به مجازات اعدام محکوم شده بود، اجرا شد. براساس دادنامه صادره، اقدامات محکوم در سال‌های گذشته علیه امنیت ملی کشور، جاسوسی به نفع کشور انگلیس، ارتباطات با سرویس جاسوسی MI۶ و تعداد ملاقات‌های وسیع با افسران اطلاعاتی دشمن در کشورهای مختلف و مدت طولانی جاسوسی، مصداق جنایت گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور است، به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور در حد وسیع شده است. پیش‌تر هم وزارت خارجه انگلیس به بیانیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که از صدور حکم اعدام برای علیرضا اکبری خبر داد، واکنش نشان داده بود. روزنامه دیلی‌تلگراف به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس نوشت: «ما از خانواده آقای اکبری حمایت می‌کنیم و بارها پرونده او را با مسئولان ایرانی مطرح کرده‌ایم. اولویت ما آزادی سریع او است و بر درخواست خودمان برای دسترسی فوری کنسولی تأکید کرده‌ایم».