برترین بازیکنان هفته شانزدهم لیگ در حالی انتخاب شدند که دو بازی بزرگ هفته در اصفهان و کرمان بیشترین بازیکن را معرفی کرده‌اند.

تیم منتخب هفته شانزدهم لیگ برتر
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه" هفته شانزدهم مسابقات لیگ برتر با صعود سپاهان به رده دوم جدول پس از شکست استقلال در نقش جهان آغاز شد و با صدرنشینی قاطعانه‌تر پرسپولیس پیگیری و در نهایت با تساوی پرگل شاگردان خمس و قلعه‌نویی در تبریز به پایان رسید.

پیروزی حیاتی ملوان در ادامه روند رو به رشدش بعد از جام جهانی، کنده‌شدن مس کرمان از دو تیم پایین جدولی و تساوی آلومینیوم و هوادار در تهران بعد از یک بازی پرموقعیت، دیگر اتفاقات جالب توجه هفته‌ای بود که با تساوی مس رفسنجان مقابل نساجی و توقف فولاد برابر صنعت نفت، همراه شد.

سپاهان به عنوان برنده نبرد بزرگ بالای جدول و مس کرمان به عنوان پیروز دوئل بقا در تیم منتخب هفته شانزدهم به ترتیب سه و دو نماینده دارند و بازیکنانی از پرسپولیس، تراکتور، ملوان، آلومینیوم، هوادار و مس رفسنجان دیگر نفرات تشکیل دهنده این تیم خواهند بود تا ترکیب تیم منتخب هفته شانزدهم به شرح زیر باشد؛

* دروازه‌بان

محمدرضا خالدآبادی(هوادار)

دروازه بان جوان و 22 ساله هوادار در چهارمین تجربه لیگ برتری خود، عملکرد بسیار خوبی برابر آلومینیوم داشت. از هشت شوت در چارچوبی که بازیکنان آلومینیوم به ثبت رساندند، او موفق به مهار هفت مورد آنها شد. اوج درخشش خالدآبادی، در سه نجات دروازه تیمش بود. او در همان دقایق ابتدایی نیمه دوم شوت محکم و زمینی هانسل زاپاتا را با پا برگشت داد، سپس ضربه سر بسیار خوب فخرالدینی را با واکنشی دیدنی از روی خط برگرداند و سپس با یک خروج دیدنی، توپ را از زیرپای هانسل زاپانا ربود و مانع از باز شدن دروازه تیمش شد. البته خالدآبادی می توانست روی گل اراکی ها واکنش بهتری داشته باشد، اما هفت سیو او در این بازی و بخصوص سه نجات دروازه مهمش، باعث شد تا او نمره قبولی بگیرد.

* خط دفاع

رامین رضاییان(سپاهان)

یک بازی بزرگ دیگر و یک نمایش بی‌حرف‌وحدیث دوباره از ستاره کم‌نظیر فوتبال ایران در سمت راست خط دفاعی سپاهان! رامین که در بازی رفت هم مقابل استقلال موفق به گلزنی شده بود، از همان ابتدای بازی برابر آبی‌ها باانگیزه ظاهر شد و مثل همیشه با ارسال‌های تند و تیز خود به دهانه دروازه حریف، فرصت گلزنی را برای بازیکنان خودی خلق می‌کرد. رامین که در کارهای تدافعی هم در این فصل با مشخص شدن شعاع حرکتی مناسب از سوی مورایس، نقشی پررنگ ایفا می‌کند، دست به کار بزرگی زد و با قرار گرفتن پشت ضربه پنالتی در آخرین دقیقه بازی مقابل استقلال و تبدیل آن به گل پیروزی‌بخش تیمش، راهی ترکیب تیم منتخب هفته شد.

محمد ستاری(مس کرمان)

روز کم‌خطر و بی‌دردسر آرمان شهدادنژاد درون دروازه مس کرمان بیش از همه مدیون عملکرد محمد ستاری در خط دفاعی این تیم بود. مدافع سابق ذوب‌آهن و هوادار که این روزها فرم ایده‌آلی زیر نظر فرزاد حسین‌خانی پیدا کرده، با حضور ثابت در بالای محوطه مس علاوه بر کنترل نبض بازی در هنگام جلوبودن تیمش، مانع از شکل‌گیری حملات جدی در محوطه جریمه مس شد و با صلابتی که از خود در نبردهای هوایی و کارهای تدافعی نشان داد، خیال کرمانی‌ها را از استحکام دفاعی تیمشان مقابل نفت مسجدسلیمان راحت کرد تا در نهایت راهی تیم منتخب هفته شود.

میلاد فخرالدینی(آلومینیوم)

بازیکن باتجربه آلومینیوم روز پرکاری را در سمت راست تیمش داشت. نکته جالب درباره بازی او، حضور پرتکرار در حملات تیمش بود و این بازیکن 4 بار دروازه هوادار را با ضرباتش تهدید کرد. او یک شوت در همان دقایق ابتدایی بازی زد که ضربه اش به شکل خطرناکی از کنار دروازه به بیرون رفت. در دقایق پایانی نیمه نخست، صایب محبی باعث سرنگونی فخرالدینی شد که داور اعتقادی به خطای پنالتی نداشت. صحنه ای که باعث اعتراض شدید نیمکت آلومینیوم شد. البته فخرالدینی در نیمه دوم می توانست یک گل به ثمر برساند که ضربه سر او را خالدآبادی با واکنشی دیدنی از روی خط برگرداند. فخرالدینی در تقابل با هوادار، بارها خط دفاعی حریف را با حرکات و ارسال هایش آزار داد و یکی از بهترین های میدان بود.

* خط میانی

صفا هادی(تراکتور)

هافبک عراقی تی‌تی‌ها که با حضور خمس در راس کادر فنی تراکتور جایگاهی ویژه در ترکیب اصلی تیمش پیدا کرده، بعد از نمایش عالی مقابل استقلال در بازی هفته گذشته، این هفته هم عملکردی تاثیرگذار برابر تراکتور به ثبت رساند. هادی که با بازی خود قلعه‌نویی را به تعویض دو بازیکن خط میانی خود در بین دو نیمه وادار کرد، در این بازی با دو شوت سرکش و تماشایی قصد باز کردن دروازه اکبر منادی را داشت اما بدشانس بود که یک بار توپش از بالای دروازه به بیرون رفت و توسط گلر مهار شد. ملی‌پوش با تجربه تراکتور در کارهای ترکیبی با گوستاوو و رضایی هم به خوبی مشارکت داشت و در مجموع با بازیسازی از عقب زمین برای تیکی‌تاکای خمس و جنگندگی در میانه میدان، نقشی تاثیرگذار در بازی قابل قبول تیمش ایفا کرد.

فرشید باقری(مس رفسنجان)

هافبک دفاعی سابق استقلال که نتوانست در گل‌گهر به هدفی که داشت دست پیدا کند، این روزها به خوبی در ترکیب مس رفسنجان جا افتاده و یکی از مهره‌های کلیدی محمد ربیعی به شمار می‌رود که به خصوص در بخش دفاعی تیمی رسوخ ناپذیر مهیا کرده است. باقری در مقابل نساجی مازندران اگرچه درنهایت نتوانست منجر به کسب سه امتیاز بازی برای تیمش شود، اما یکبار در دقیقه 45 با پاس چیپ تماشایی خود امید لطیفی را در موقعیت گلزنی قرار داد که داور به اشتباه این گل زیبا را آفساید اعلام کرد و یکبار هم در دقیقه 48 باز هم با پاسی مشابه اینبار از فاصله‌ای دورتر برای تیمش گل ساخت تا انتخاب او برای تیم هفته خیلی سخت نباشد.

امید نورافکن(سپاهان)

ستاره چپ‌پای تیم فوتبال سپاهان از همان ابتدا با توپی پر به مصاف تیم سابقش رفت. نورافکن که بعد از جام جهانی یک خط جلوتر آمده و به عنوان هافبک مرکزیِ چپ‌گیر در ترکیب سپاهان به میدان می‌رود، یک نمایش عالی دیگر را این بار برابر مدافع عنوان قهرمانی ارائه کرد. امید در همان دقایق ابتدایی مسابقه با یک ضربه سر تماشایی تا آستانه فروپاشی دروازه استقلال پیش رفت اما واکنش نجات‌بخش رضایی، گلزنی امید را به تاخیر انداخت. نورافکن که در طول بازی کمتر جنگی در میانه زمین را بدون موفقیت ترک کرد، در نهایت با یک سوپرگل تماشایی از فاصله چهل متری، دروازه استقلال را باز کرد تا با شایستگی در ترکیب تیم منتخب هفته شانزدهم قرار بگیرد.

امید عالیشاه(پرسپولیس)

در روز نیمکت‌نشینی عیسی آل‌کثیر و شیخ دیاباته، امید عالیشاه ستاره خط حمله پرسپولیس بود. او در طول بازی نقشی فعالانه در خط حمله قرمزها ایفا کرد و با دوندگی و پرسینگ، وظایف مهاجم موردعلاقه یحیی را به خوبی انجام داد. در صحنه گل نیز او ماهرانه دو مدافع ذوب آهن را فریب داد و بالاتر از آرمان اکوان 186 سانتی‌متری ضربه سر خود را به گوشه دروازه حبیب فرعباسی فرستاد تا به عنوان گلزن سه امتیازی پرسپولیس وارد تیم منتخب شود. این نخستین گل امید عالیشاه در این فصل بود اما او در هفته‌های گذشته و به خصوص بعد از جدایی یورگن لوکادیا، چهره یک بازیکن موثر و کارآمد را ایفا کرده و یحیی را مجاب به استفاده در ترکیب اصلی کرده است.

* خط حمله

شهریار مغانلو(سپاهان)

مغانلو که در هفته‌های ابتدایی لیگ بیست و دوم روزهای سختی را  در ترکیب سپاهان پشت سر می‌گذاشت و حتی در مقطعی جای خود را به عیسی مرادی کم نام و نشان داد، این روزها در آماده‌ترین فرم به سر می‌برد و توانسته تعداد گل‌های خود را طی چند هفته اخیر به عدد 4 برساند. ضمن اینکه او در مقابل سایپا هم هت‌تریک کرد تا دفاع استقلال با ترس مقابل او بایستد. شهریار مقابل استقلال هم یکی از بازیکنان شاخص تیمش بود. اگر کریمی کمی زودتر در موقعیت تک به تک پاس دقیق او را به سمت دروازه را می‌گرفت، شاید او حالا تعداد پاس گل‌هایش را به عدد 3 رسانده بود، ولی مهاجم سپاهان سرانجام در وقت‌های اضافی زهر خود را به استقلال ریخت و سیاوش یزدانی را مجبور به خطای پنالتی کرد تا نقش مهمی در یکی از پیروزی‌های مهم سپاهان در طول فصل و در مسیر حرکت به سمت قهرمانی داشته باشد.

سهیل فداکار(ملوان انزلی)

مهاجم گلزن انزلی‌چی ها یکی از سه بازیکنی بود که مازیار زارع از روی سکوهای ورزشگاه سیروس قایقران به طور همزمان به زمین فرستاد و نقش زیادی در برد تیم خود داشتند. کادرفنی ملوان هر 3 بازیکن خط حمله تیمش را تغییر داد و در این بین سهیل فداکار توانست عملکرد بهتری در خط حمله داشته باشد. مهاجم سرعتی ملوان با فرار های خود چندین بار از زمان حضور در زمین خط دفاعی پیکان را آزار داد و در نهایت هم با گل زیبایی که از زاویه تقریبا بسته به ثمر رساند، 3 امتیاز مهم را به حساب تیمش واریز کرد. او بی‌شک تعویض طلایی و مرد اول ملوان در جریان برد مقابل پیکان بود.

عارف رستمی(مس کرمان)

در یکی از مهم‌ترین بازی‌های مس در دور برگشت، شاگردان حسین‌خانی خیلی زود باید به مصاف رقیب مستقیم خود در راه بقا در لیگ بیست و دوم می‌رفتند تا دیداری دشوار را پشت سر بگذارند اما عارف رستمی، مهاجم مس، خیلی زود با یک ضربه سر چکشی و تماشایی توانست دروازه محسن‌زاده را باز کند تا تیمش از فشار گلزنی خارج شود. رستمی که با دوندگی‌های بی‌امان در خط حمله تیمش مانع از بازیسازی مدافعین نفت شده بود، در نهایت با فرصت‌طلبی و استفاده از اشتباه گلر حریف، دومین گل خودش و مس را به ثمر رساند تا به عنوان تنها بازیکن دو گله هفته راهی ترکیب تیم منتخب شود.