وضعیت بازار ارز پر نوسان است و هر لحظه شاهد بالارفتن آن هستیم. این شرایط باعث افزایش قیمت‌ کالاهای مختلف و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم شده است

جنگ ارزی علیه ایران؟ دولت چه کار خواهد کرد؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: وضعیت بازار ارز پر نوسان است و هر لحظه شاهد بالارفتن آن هستیم. این شرایط باعث افزایش قیمت‌ کالاهای مختلف و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم شده است اما ریشه چنین شرایطی چیست؟

غلامرضا مصباحی‌مقدم، استاد اقتصا و رئیس شورای فقهی بانک مرکزی می‌گوید که «نرخ ارز آنچنان که بانک مرکزی دنبال می‌کند با مولفه‌های اقتصاد ایران سازگاری دارد و اگر جلوی رشد نرخ ارز را متناسب با تورم داخلی منهای تورم بین المللی بگیریم، سرکوب ارزی است و نتیجه آن کاهش جدی صادرات خواهد بود؛ بنابراین از سوی دولت نباید فشاری برای پایین نگه داشتن نرخ ارز داشته باشد چرا که هر گاه فشار وارد شده، در مقطعی به صورت جهشی نه تنها عقب ماندگی رشد خود را جبران کرده که بسیار هم بالاتر رفته است در حالی که اگر به صورت روزانه متناسب با تورم داخلی، منهای تورم خارجی اصلاح شود، معقول و متناسب با شرایط اقتصادی رشد خواهد داشت اما آنچه در بازار آزاد اتفاق می‌افتد و البته غیر قانونی است، تحت تاثیر وضعیت روانی جامعه و فشار جنگ خارجی رخ می‌دهد و متناسب با شرایط و مولفه‌های اقتصادی نیست».

او با بیان اینکه با جنگ روانی در زمینه قیمت ارز مواجهیم، اظهار کرد: «آمریکا ایران را از لحاظ ارزی تحریم کرده و با فشار به کشورهای طرف قرارداد اجازه انتقال دلار را نمی‌دهد؛ برای نمونه وصول مطالبات ما از عراق با تاخیر مواجه می‌شود چون آنها به دنبال روشی هستند که آمریکا با آن مخالفت نکند. مشابه این فشار بر ترکیه و امارات متحده عربی وارد می‌شود تا جلوی انتقال ارز به ایران را بگیرند و از طرفی به واسطه عوامل خود به دنبال جذب ارزهای داخل ایران و خروج ارز هستند».

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین بیان کرد: «هدف از این جنگ روانی را بالا بردن انتظارات تورمی برشمرد و افزود: در واقع با روان ملت ایران بازی می‌کنند و طبعاً قیمت‌ها تحت تاثیر قیمت ارز بالا می‌رود».

اما دولت در این وضعیت چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ دولت می‌گوید با استفاده از مرکز مبادله ارز و طلا می‌شود به وضعیت کنونی سامانی داد. آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد در این زمینه به سایت «فردا» می‌گوید: «مرکز مبادله ارز و طلا همه مبادلات این حوزه را متمرکز کرد. در واقع سرفصل هایی تعریف شده است که متقاضیان واقعی ارز براساس آن سرفصل ها می توانند به این مرکز مراجعه و ارز مورد نیاز خود را خریداری کنند».

او با اشاره به مصادیق متقاضیان واقعی ارز خدماتی افزود: «مسافران، دانشجویان خارج از کشور، بیماران و غیره می توانند براساس ضوابط ارز مورد نیاز خود را از مرکز مبادله ایران خریداری کنند و سپس از فرودگاه تحویل بگیرند. این روال کار را خیلی شفاف و راحت کرده است. قبلا دانشجویی که خارج از کشور تحصیل می کرد، برای تهیه ارز باید از دانشگاه علوم نامه می گرفت و سپس به بانک برای تحویل ارز مراجعه می کرد اما حالا همه این کارها متمرکز شده است».

این استاد دانشگاه با بیان اینکه متقاضیان واقعی ارز از کانال مرکز مبادله ایران می توانند بدون محدودیت ارز خود را تهیه کنند، یادآور شد: «طبق سرفصل های تعریف شده حتی امکان دارد میزان فروش ارز به این متقاضیان بالاتر از 5 هزار دلار یا یورویی باشد که پیش از این طرف با کارت ملی می توانست از صرافی تهیه کند».

این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: «موفقیت مرکز مبادله ارز و طلا به این بستگی دارد که آیا می تواند این مرکز نیاز متقاضیان واقعی ارز را پاسخگو باشد؟ آنچه ما از زبان رئیس بانک مرکزی شنیدیم این است که برای تأمین نیازهای معقول ارزی مشکلی وجود ندارد اما اگر همه تهرانی ها بخواهند خانه های شان را بفروشند و به دلار تبدیل کنند، قضیه فرق می کند و قطعا ارز کم هم می آید».