محمدحسن آصفری گفت: دقیقا سفارت‌خانه‌های ما در کشورهای اروپایی چه کار می‌کنند؟ چرا وزیر خارجه دابیری پیش از برگزاری نشست مونیخ انجام نداد؟ چرا رایزنی‌هایی صورت نگرفت؟

آصفری: وزارت خارجه در موضوع نشست مونیخ منفعل برخورد کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محمدحسن آصفری گفت: دقیقا سفارت‌خانه‌های ما در کشورهای اروپایی چه کار می‌کنند؟ چرا وزیر خارجه دابیری پیش از برگزاری نشست مونیخ انجام نداد؟ چرا رایزنی‌هایی صورت نگرفت؟

دعوت‌نکردن ایران به نشست مونیخ یک پیام روشن دارد؛ آنکه اروپایی‌ها مانند آمریکا در ایران‌ستیزی کم نمی‌گذارند. به ویژه آنکه در این نشست نیروهای ورشکسته اپوزیسیون هم شرکت کردند و هرچه می‌خواستند علیه ایران سخن گفتند. حالا در این شرایط دو پرسش مهم  وجود دارد؛ نخست آنکه ایران و غرب نسبت به یکدیگر در چه شرایطی قرار دارند و دوم آنکه در چنین وضعیتی سرنوشت برجام چه می‌شود؟

محمدحسن آصفری، نماینده مجلس و تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «فردا» گفت: «کشورهای غربی امیدشان را به اپوزیسیون بسته‌اند که آنها بتوانند برایشان کاری بکنند غافل از اینکه این چهره‌های اپوزیسیونی که می‌بینیم، از منفورترین افراد هستند. باقی‌مانده‌های پهلوی اگر دل برای ایران و ایرانی می‌سوزاندند در جنگ ایران و عراق که کشورهای غربی پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را به عراق می‌دادند، از ایران دفاع می‌کردند. آنها در میان یک جنگ تمام عیار دشمنی‌شان با کشورشان را ثابت کردند. غربی‌ها و اپوزیسیون اگر می‌توانستند نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند در همان جنگ هشت‌ساله این کار را می‌کردند که آن موقع نتوانستند چه رسد حالا که نظام در مقتدرانه‌ترین شکل ممکن قرار دارد».

او ادامه داد: «نشست مونیخ که با شعار امنیت پایدار برگزار می‌شود، با دعوت‌نکردن ایران و روسیه ضدامنیتی کار ممکن را انجام داد. غربی‌ها باید بدانند با دل‌بستن به اپوزیسیون به هیچ وجه نمی‌توانند نظام ایران را نضعیف کنند بلکه هم نظام و هم ملت ایران مقام‌تر می‌شوند و دعوت یک سری عناصر خائن فقط بر نفرت ملت ایران می‌افزاید. اروپایی‌ها مسیر اشتباهی را طی می‌کنند و بهتر است به جای این دست از اقدامات نادرست در قالب گفت‌وگو مشکلاتشان را ب جمهوری اسلامی حل کنند».

این نماینده مجلس همچنین بیان کرد: «اینکه ایران به نشست مونیخ دعوت نشد و اینکه در آنجا مطالبی علیه ایران گفته شد، دخالت آشکار در امور داخلی ما محسوب می‌شود. در واقع به صورت علنی نشست مونیخ در امور داخلی ایران دخالت کرده است که باید پاسخگو باشد».

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره سرنوشت برجام هم گفت: «برجام عملیاتی بشود یا نه ما بیش از چیزی را دست نخواهیم داد اما اگر غرب بخواهد به همین شیوه ادامه دهد ما هم تصمیات دیگری خواهیم گرفت و حتما آن شرایط به نفع اروپایی‌ها نخواهد بود. مجلس هم گزینه‌هایی روی میز دارد؛ از گزینه‌هایی درباره ان.پی.تی تا بالابردن غنی‌سازی اورانیوم. فعلا منتظر هستیم که اروپایی‌ها چه کار می‌کنند اما حتما حاضر نیستیم هم پشت دیوار مذاکره بمانیم و هم تحریم‌ها لغو نشود».

آصفری در پایان گفت: «من از دستگاه دیپلماسی خودمان هم گلایه دارم. وزارت خارجه نباید نسبت به نشست مونیخ منفعلانه برخورد می‌کرد. بهتر بود که موضع‌گیری‌های قاطعی انجام می‌داد و بهتر از هم آن بود که با اقدامات پیشگیرانه اجازه حضور آن نیروهای اپوزیسیون در آن نشست را نمی‌داد. دستگاه دیپلماسی نباید تماشاگر محض باشد. دقیقا سفارت‌خانه‌های ما در کشورهای اروپایی چه کار می‌کنند؟ چرا وزیر خارجه دابیری پیش از برگزاری نشست مونیخ انجام نداد؟ چرا رایزنی‌هایی صورت نگرفت؟ همه اینها پرسش‌هایی است که وزارت امور خارجه باید پاسخ دهد».