پورتو در شرایطی امشب به دنبال برتری برابر اینتر و صعود به دور بعدی است که امیدهای اژدها به گلزنی مهدی طارمی خواهد بود.

بالاتر از وینیسیوس، طارمی صدرنشین جدول ایکس!
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، برای جبران شکست در بازی رفت و صعود به دور یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، چشم امید هواداران پورتو به مهدی طارمی است. مهاجم ایرانی اژدها امشب مأموریت سختی در تقابل با تیم قدرتمند اینترمیلان دارد و امید اول گلزنی تیمش محسوب می شود.

وب سایت معروف و پرتغالی گل پوینت نیز در همین خصوص، به عملکرد مهدی طارمی در مسابقات اروپایی پرداخته و نوشته است: برای پایان مرحله یک هشتم نهایی، لیگ قهرمانان اروپا این سه شنبه بازمی گردد. پورتو در دراگائو مقابل اینتر به میدان می رود و امیدوار است شکست یک بر صفر در سن سیرو را جبران کند.

برای این کار، پورتو به درخشش مهدی طارمی نیاز دارد. بازیکنی که در دو متغیر مهم و اساسی، بهترین بازیکن تیمش محسوب می شود، متغیرهایی که به عنوان شاخصی برای تدارک موقعیت‌های تهاجمی استفاده می‌شود: گل‌ها و پاس گل‌های مورد انتظار (xG و xA)

گل‌های مورد انتظار (xG) کیفیت هر موقعیت شوت را اندازه گیری می‌کند که به احتمال گل شدن آن شوت با هزاران موقعیت مشابهی که در گذشته رخ داده است، مقایسه می‌شود.

پاس گل‌های مورد انتظار (xA) روی پاس‌هایی تمرکز می‌کنند که به اصطلاح این فرصت را برای سایرین ایجاد می‌کند که به سمت دروازه حریف شوت بزنند. در این 2 شاخص، 2 چهره مهم از فوتبال پرتغال در لیگ قهرمانان اروپا خودنمایی می کنند: مهدی طارمی و ژوائو ماریو.

بازیکن ایرانی پورتو در فصل 2022/23 با بالاترین مقدار تجمعی xG و xA در رقابت با دیگر بازیکنان است. هیچ بازیکن اروپایی وجود ندارد که در این زمینه به مهدی طارمی نزدیک شود. او در مجموع آمار 8.94 گل و پاس گل مورد انتظار (xA+xG) را به ثبت رسانده است، که بسیار بالاتر از هر بازیکن دیگری است، از جمله نفر دوم این لیست که ژوائو ماریو از بنفیکا است با آمار xA+xG ثبت شده روی عدد 6.90.

طارمی با 5 گل زده در این رقابت‌ها تا کنون xG به میزان 5.6 را جمع کرده است و وینیسیوس جونیور از رئال مادرید با 5.1 xG و 6 گل زده در رده دوم قرار دارد. داروین نونیز بازیکن سابق بنفیکا و کنونی لیورپول در رده سوم قرار دارند. با 4.7 xG و چهار گل زده. با وجود اینکه محمد صلاح هشت گل در این رقابت‌ها به ثمر رسانده اما میزان xG این بازیکن عدد چهار را نشان می‌دهد و او پس از ژوائو ماریو در رده پنجم ایستاده است.

در مورد پاس گل‌های مورد انتظار نیز طارمی با 3.3 پاس و دو پاس منجر به گل در صدر است. این آمار برای یک مهاجم اهمیت و ارزش بسیار بالایی دارد .نفر دوم نیز الکس گریمالدو است که میزان xA این بازیکن عدد 2.7 را نشان می‌دهد. انکونکو، کیمیش، صلاح و ماریو نیز پشت سر آنها قرار دارند.