یک روز بعد از آنکه دادگستری بلژیک اعلام کرد که بر سر تبادل زندانیان با ایران به توافق نرسیده‌ است، نخست وزیر بلژیک گفت که بروکسل در حال بررسی موضوع تبادل زندانیان با تهران است

تناقض‌گویی مقامات بلژیک در مورد تبادل زندانیان با ایران
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

یک روز بعد از آنکه دادگستری بلژیک اعلام کرد که بر سر تبادل زندانیان با ایران به توافق نرسیده‌ است، نخست وزیر بلژیک گفت که بروکسل در حال بررسی موضوع تبادل زندانیان با تهران است.

نخست وزیر بلژیک امروز پنجشنبه مدعی شد کشور در حال بررسی درخواست ارائه شده از سوی ایران برای تبادل زندانیان بین اسد الله اسدی با اولیویه وندکستله، جاسوس بلژیکی در ایران است.

این اظهارات نخست وزیر بلژیک در حالی است که سخنگوی دادگستری بلژیک دیروز گفته بود با ایران بر سر مبادله اسدالله اسدی به توافق نرسیده‌ است.

اسدالله اسدی، دیپلمات کشورمان 4 سال پیش به اتهام واهی برنامه‌ریزی برای حمله به گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در آلمان بازداشت و به بلژیک منتقل شد و دادگاه این کشور هم او را به 20 سال حبس محکوم کرد.

اسدی جولای 2018 در ایالت بایرن آلمان در زمان بازگشت به اقامتگاهش در وین با وجود دارا بودن مصونیت سیاسی به طور غیرقانونی بازداشت شد. بعد از گذشت یکصدویک روز بازداشت با حکم غیرقانونی دادگاه کارلسروهه آلمان، در اکتبر 2018 به بلژیک منتقل شد.

پس از انتقال، دادگاه کیفری آنتورپ برخلاف مصونیت دیپلماتیک آقای اسدی برابر کنوانسیون 1961 وین، وی را به صورت غیرقانونی به بیست سال حبس محکوم نمود و هم اکنون، او در حال حاضر در بلژیک زندانی است.